main-yazd

مراسم عزاداری سیدالشهداء در استان یزد

کل : 0

میانگین : 0

مراسم عزاداری سیدالشهداء در استان یزد
مراسم عزاداری سیدالشهداء در استان یزد

مردم استان یزد نیز همانند دیگر شهرهای کشورمان، ارادت خاصی به دهه ی محرم و سیدالشهداء دارند. از این رو در این دهه به شیوه های مختلف آیین و سنن خاص خود را اجرا می کنند و به عزاداری می پردازند.  در ادامه ی این مطلب سفرمی شما را با دو مورد از رسومات مردم یزد در ماه محرم آشنا می کند:

۱.آیین نخل گردانی

آیین نخل گردانی از ویژگی های منحصر به فرد عزاداری مردم یزد محسوب می شود. در این آیین اکثر مردم از گوشه و کنار شهر فراخوانده می شوند تا در این مراسم سهمی داشته باشند.

آن ها با آوردن زیورآلات برای تزئین یا کمک های مالی ارادت خود را به اربابشان ابراز می کنند. در این رسم افراد تنومند، نخل که نشانه ی تابوت امام حسین(ع) می باشد را به روی دوش می کشند. اما این یک تنه ی درخت نخل معمولی نیست. بلکه پوشیده از پارچه ی سیاهیست که مزین به نام ثارالله و آیات، همچنین قمه و دشنه های برهنه و دیگر اشیای تزئینی مانند پارچه های ابریشمی می باشد که مردم برای نخل به نشانه ی عشق به امام حسین(ع) به ارمغان آورده اند.

محل برگزاری این مراسم در میدان نخل یزد می باشد. هرساله مردم زیادی از سراسر ایران و حتی از کشورهای دیگر برای شرکت در این مراسم به استان یزد عزیمت می کنند. معمولاً روضه خوانان و دسته های سینه زنی در اطراف نخل ها جمع می شوند و مردمی که نذر داشته اند، قربانی های خود را به دور نخل ذبح می کنند.

مراسم عزاداری سیدالشهداء در استان یزد

مراسم عزاداری سیدالشهداء در استان یزد

۲.دیگ های نذری

معمولاً در روز اول ماه محرم، دیگ های بزرگ مسی را در میادین بزرگ شهر قرار می دهند. این دیگ ها که توسط هیئت های مخصوصی در این مکان ها قرار داده می شوند، برای ادای نذورات مومنین می باشد. مردمی که نیتی در دل داشته اند و به آن رسیده اند، نذر خود را درون این دیگ ها قرار می دهند. معمولاً ارزش ریالی آن اهمیتی ندارد .

چراکه مردم می توانند از حبوبات، سبزیجات و برنج گرفته تا هر مواد مورد نیاز پخت و پز را تهیه کرده و درون این دیگ ها بریزند تا بانیان هیئت از آن ها در پختن غذاهای نذری استفاده کنند. تعزیه خوانی نیز از جمله عزاداری هاییست که در استان یزد برگزار می شود.

مراسم عزاداری سیدالشهداء در استان یزد

منبع: سفرمی

نظرات کاربران