معتبرترین پاسپورت های جهان

رتبه بندی معتبرترین پاسپورت های جهان در سال ۲۰۱۶

کل : 14

میانگین : 4.29

تاریخ انتشار: شنبه, ۲۲ خرداد ۱۳۹۵

سفر یکی از لذت بخش ترین تجربیات در طول زندگی است. مدت ها است که سفر کردن خصوصا سفرهای خارجی میان گردشگران بسیار طرفدار دارد. با سفر کردن نه تنها می توان استراحت و تفریح کرد بلکه می توان پا به جهانی جدید گذاشت. آداب و رسوم مردم در کشورهای دنیا با یکدیگر فرق می کند. به همین دلیل هم سفر به کشورهای دیگر فرصت خوبی برای تجربه های جدید است.

 

الزامات سفرهای برون مرزی

سفر خارج از کشور با سفر داخلی حسابی فرق دارد. جدای از هزینه بیشتر و نا آشنایی با زبان و فرهنگ،نیاز به داشتن پاسپورت است. خرید بلیط هواپیما، رزرو هتل یا حتی رزرو تور تنهایی فایده ای ندارد. حتما باید پاسپورت و ویزا داشته باشید. پاسپورت به نوعی اجازه نامه ای برای خروج از کشور و ورود به کشوری دیگر است. بدون داشتن پاسپورت نمی توانید از کشور خارج و یا وارد کشور دیگری شوید. غیر از پاسپورت برای سفر خارجی نیاز به ویزا هم دارید. ویزا از طرف کشور مقصد صادر می شود. تنها با داشتن ویزا می توانید وارد خاک کشور دیگری شوید.

در ویزا نوع سفر و مدت زمان حضور مشخص می شود. البته همه مردم برای ورود به کشورهای دیگر نیاز به ویزا ندارند. این موضوع به کشوری که در آن زندگی می کنند بستگی دارد. در واقع اعتبار پاسپورت بعضی از کشورها به قدری است که مردم آن می توانند بدون ویزا به کشورهای دیگر سفر کنند.

اعتبار گذرنامه در حقیقت معیاری برای سنجش میزان اعتبار بین المللی شهروندان آن کشور در بین کشورهای دیگر محسوب می شود. در رتبه بندی معتبرترین پاسپورت های جهان در سال ۲۰۱۶، نام کشور آلمان با سفر بدون ویزا به ۱۵۷ کشور جهان در صدر قرار گرفته شده است. بنابراین دارندگان گذرنامه آلمانی می توانند به تابعیت کشور خود ببالند. به این علت که آن ها از بیشترین آزادی عمل جهت سفر به کشورهای مختلف جهان برخوردار هستند. بر اساس شاخص های سال ۲۰۱۶ وب سایت پاسپورت ایندکس، گذرنامه سوئد نیز در کنار آلمان قرار گرفت. یعنی با عدم نیاز به روادید برای ورود به ۱۵۷ کشور جهان در رتبه اول فهرست، معتبرترین گذرنامه های جهان قرار دارد.

چطور از سقوط هواپیما جان سالم به در ببریم؟
ادامه مطلب

 

معتبرترین پاسپورت - پاسپورت کشورهای مختلف از نظر اعتبار

 

نگاهی به معتبر ترین پاسپورت های جهان

معتبرترین پاسپورت ها این امکان را به شهروندان شان می دهد تا بدون نیاز به ویزا سفر کنند. در واقع به واسطه جایگاه معتبرترین پاسپورت ها، شهروندان آن کشورها آزادی بیشتری برای سفر پیدا می کنند.

بریتانیا نیز که از سال ۲۰۱۳ تا سال ۲۰۱۵ در صدر قرار داشت، این بار به رتبه دوم نزول پیدا کرد. رتبه جدید آن را در کنار فنلاند، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا و سوئیس قرار داد. کشورهای کره ی جنوبی، بلژیک، هلند، دانمارک، نروژ با سفر بدون ویزا به ۱۵۵ کشور در رتبه ی سوم قرار گرفته اند. ایالات متحده آمریکا نیز که در رتبه بندی سال گذشته در مقام دوم قرار داشت، به رتبه چهارم در فهرست نزول یافت. گذرنامه های سنگاپور، لوگزامبورگ، اتریش، پرتقال با عدم نیاز به روادید برای ورود به ۱۵۴ کشور جهان در کنار پاسپورت ایالات متحده آمریکا در رتبه چهارم قرار دارند.

کشورهای یونان، ایرلند و ژاپن با سفر بدون ویزا به ۱۵۳ کشور در رتبه پنجم فهرست شاخص پاسپورت قرار گرفته است. در اواخر جدول از میان ۹۳ رتبه، پاسپورت کشور ایران در کنار بنگلادش، سودان، سودان جنوبی، و اتیوپی دارای رتبه ی ۸۸ می باشد و برای ورود به ۳۶ کشور نیاز به روادید ندارد. در انتهای جدول نیز کشور افغانستان واقع شده است که با رتبه ی ۹۳ یکی از کم قدرت ترین پاسپورت ها می باشد. شهروندان این کشور می توانند به ۲۴ کشور جهان بدون نیاز به روادید سفر کنند.

 

معتبرترین پاسپورت ها

 

رتبه ی پاسپورت، نام کشور، تعداد کشورهای عدم نیاز به روادید

۱٫ آلمان و سوئد، ۱۵۷

 امارات باران را هم خرید...
ادامه مطلب

۲٫ بریتانیا، فنلاند، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و سوئیس، ۱۵۶

۳٫ کره جنوبی، بلژیک، هلند، دانمارک، نروژ ۱۵۵

۴٫ ایالات متحده آمریکا، سنگاپور، لوگزامبورگ، اتریش، پرتقال، ۱۵۴

۵٫ ایرلند، ژاپن، یونان، ۱۵۳

۶٫ کانادا و نیوزیلند، ۱۵۲

۷٫ جمهوری چک و مجارستان، ۱۵۱

۸٫ استرالیا، مالت، ایسلند ۱۵۰

۹٫ مالزی و لهستان، ۱۴۹

۱۰٫ جمهوری اسلوونی و اسلواکی، ۱۴۸

۱۱٫ قبرس و لتونی، ۱۴۷

۱۲٫ استونی و لیتوانی، ۱۴۶

۱۳٫ لیختن اشتاین، ۱۴۵

۱۴٫ بلغارستان و موناکو، ۱۴۳

۱۵٫ رومانی، ۱۴۲

۱۶٫ کرواسی، ۱۴۱

۱۷٫ آرژانتین و برزیل، ۱۴۰

۱۸٫ هنگ کنگ، شیلی، سان ماریو، ۱۳۸

۱۹٫ آندورا، ۱۳۷

۲۰٫ برونئی، ۱۳۵

.

.

.

۳۹٫ روسیه، ترکیه، کلمبیا، ۱۰۳

.

.

.

۸۸٫ ایران، بنگلادش، اتیوپی، سودان، سودان جنوبی

۸۹٫ سوریه، ۳۴

۹۰٫ سومالی، ۳۲

۹۱٫ عراق، ۳۰

۹۲٫ پاکستان، ۲۷

۹۳٫ افغانستان، ۲۴

نظرات کاربران

  1. خدا را شاکرم که رتبه ایرانمان از عراق و افغانستان و سومالی بالاتره.واقعا دستان مسئولین بوسیدنیست