کلیسای سنت باسیل مسکو

کلیسای سنت باسیل مسکو

کل : 10

میانگین : 5

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۲۵ خرداد ۱۳۹۹

کلیسای سنت باسیل یکی از جذاب ترین کلیساهای جهان است که در نگاه اول، حس می کنید با پاستیل های رنگارنگ، مواجه هستید. این کلیسای خوش رنگ، با معماری جذابی که دارد، در قرن شانزدهم میلادی ساخته شده است. بی تردید کلیسای سنت باسیل معروف ترین نماد و از بهترین جاذبه های گردشگری مسکو است. از آنجایی که برای سفر به روسیه نیاز به ویزا دارید، بهتر است برنامه سفر را به آژانس های گردشگری بسپارید. چرا که معمولا روند دریافت ویزا حدود یک هفته الی ده روز زمان می برد. به علاوه رزرو هتل، خرید بلیط هواپیما و … بقیه امور ممکن است خیلی برای تان کار راحتی نباشد. بنابراین بهترین گزینه استفاده از تور مسافرتی مسکو است.

کلیسای سنت باسیل چگونه ساخته شد؟

در سال 1552 به دستور ایوان مخوف، ساخت این کلیسا آغاز شد. از آن جایی که پیروزی خانات کازان کسب شده بود، این بنا برای ارج نهادن به این پیروزی ارتش، ساخته شد. بنا به افسانه ها، گفته می شود که معمار این بنا، پس از اتمام کار خود، توسط ایوان مخوف، کور شده است تا دیگر نتواند بنایی مشابه این کلیسای با شکوه بسازد. اما حقیقت چیز دیگری است. معمار این بنا، بعد از ساخت کلیسای واسیلی، کلیسای جامع دیگری در ولادیمیر ساخته است و به نظر می رسد، که چشم هایش، کاملا سالم باقی مانده است. با تماشای کلیسای سنت باسیل، گمان می کنید که به شهر دیزنی سفر کرده اید.

گفته می شود که “استالین” فردی بود که از این کلیسا بیزار بود و می خواست میدان سرخ را برای رژه سربازانش گسترش دهد تا سربازان به موقع بتوانند این مکان را ترک کنند. زمانی که قصد تخریب این سازه را داشت، معماری به نام “بارانوفسکی” بر روی پله های کلیسا می ایستد و با تهدید می گوید:” اگر این بنا تخریب شود، گلوی خود را خواهد برید.”

سفر به فیلیپین با جاذبه های گردشگری خیره کننده!
ادامه مطلب

استالین هم برای این که جو اغتشاشات را بخواباند و از عوامل مشابه، پیشگیری کند، از تخریب این بنا صرف نظر می کند اما معمار را به مدت 5 سال حبس می کند.

کلیسای سنت باسیل چگونه ساخته شد؟

جاذبه های کلیسای سنت باسیل مسکو

کلیسای سنت باسیل، نه تنها در ظاهر خیره کننده و شگفت انگیز است، بلکه در بخش های درونی آن هم، حیرت زده تان خواهد کرد. این کلیسا، در یک ضلع میدان سرخ قرار گرفته است. درست مقابل “کرملین” و برج “اسپاسکایا” می توانید کلیسای سنت واسیلی را تماشا کنید. بی تردید این رنگ آمیزی که در ظاهر کلیسا می بینید، در هیچ کجای دنیا بر روی یک کلیسا و مکان مذهبی مشاهده نخواهید کرد. از دید بسیاری از افراد، این مکان بیشتر شبیه به شیرینی های درون یک جعبه است.

هر گنبدی که در ساخت این کلیسا به کار رفته است، با دیگری متفاوت است. این تفاوت نه تنها در ابعاد و طرح های روی گنبدها دیده می شود، بلکه هر کدام رنگ خاص خود را دارند. در معماری این بنا، هیچ الگوی یکسانی استفاده نشده است. چهار گنبد بزرگ پیازی شکل در این بنا وجود دارد که تلفیقی از رنگ های آبی، زرد، سفید، سبز، قرمز است. گنبد اصلی و بزرگ کلیسای سنت باسیل، به شکل مخروط است که باز هم برو روی آن، یک گنبد پیازی شکل طلایی کوچک قرار گرفته است.

جاذبه های کلیسای سنت باسیل مسکو

مجسمه کلیسای سنت باسیل

در جلوی کلیسای سنت باسیل، در قسمت پله های ورودی که به باغ کلیسا منتهی می شود، یک مجسمه نمادین قرار گرفته شده است. این مجسمه که از برنز ساخته شده است به افتخار دو نفر از ارتشی های دلیر این شهر، ساخته شده است. “دیمیتری پوچرسکی” و “کوزما مینین” دو فردی بودند که در طول شورش هایی که علیه مهاجمان لهستانی اتفاق می افتاد، به صورت داوطلب و دلیرانه به جنگ می رفتند و جنگجویان زیادی را به لشکر خود ملحق کردند.

بهترین هتل ­های اصفهان
ادامه مطلب

مجسمه کلیسای سنت باسیل

ساخت کلیسای مشابه کلیسای سنت باسیل در مغولستان

مغول ها هم تلاش کردند که کلیسایی مشابه سنت باسیل بسازند اما این تلاش بی نتیجه ماند. با این که کلیسای ساخته شده توسط مغول ها شباهت هایی به سنت باسیل دارد اما نمونه کوچکتری است و اصلا جلب توجه نمی کند. شاید با تماشای کلیسایی که در شمال شرقی مغولستان، در شهر جالینور ساخته شده است، فکر کنید که به یک مهدکودک بزرگ قدم گذاشته اید. در حال حاضر، سنت باسیل، بی نظیر است.

ساخت کلیسای مشابه کلیسای سنت باسیل در مغولستان

جاذبه های داخلی کلیسای سنت باسیل

در داخل کلیسا هم، دیدنی های جذابی وجود دارد که به همان اندازه نمای اصلی، شما را حیرت زده می کند. تزئینات و نقاشی هایی که به طرز استادانه کشیده شده است، نمونه ای از هنر روس ها را به نمایش می گذارد. شما می توانید ساعت ها در نقش و نگاره های این کلیسای جذاب، غرق شوید و به عبادتگاه های آن سر بزنید.

جاذبه های داخلی کلیسای سنت باسیل

نظرات کاربران