چه رازهایی در پاسپورت شما نهفته است؟

چه رازهایی در پاسپورت شما نهفته است؟

کل : 4

میانگین : 3.5

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۲۰ آذر ۱۳۹۶

پاسپورت ها از آنچه فکر می کنید پیچیده تر هستند. در این کتابچه کوچک بیش از آنچه شما با چشم می بینید، راز و رمز نهفته شده است.

پاسپورت ها از زمان ابداع تا کنون راه طول و درازی را طی کرده اند. پاسپورت یکی از قوی ترین اسناد شخصی برای تعیین هویت افراد است. بنابراین، هیچ تعجبی ندارد که چرا امنیت طراحی پاسپورت ها به طور دقیق مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته و در طول سال ها تا حد زیادی بهبود یافته است. طراحی پاسپورت باید به گونه ای باشد که حتی الامکان از سرقت اطلاعات موجود در آن جلوگیری شود و قابل جعل کردن نباشد.

پاسپورت

برای مثال: پاسپورت های متعلق به ایالات متحده آمریکا با 60 ماده مختلف چاپ شده است و 30 نشان امنیتی در آن وجود دارد.

در این مطلب برخی از علامت های اولیه که نشان می دهد پاسپورت شما جعلی نیست، ذکر شده است. با سفرمی همراه باشید…

1. مُهر

پاسپورت

کاورهای پلاستیکی پاسپورت ها ممکن است در نگاه اول بسیار ساده به نظر برسند. اما این کاورها یکی از اولین مشخصه هایی هستند که نشان دهنده یک سند معتبر می باشند. هر کشوری مهر و موم مخصوص به خود را دارد که از طریق فرایندی به نام “داغ مُهر زنی” به این کتابچه ضمیمه می شود. یادگیری این نوع مُهر زنی کار سختی است و با استفاده از مُهر مخصوصی انجام می گیرد. به طوریکه احتمال جعل آن دو حالت دارد. یا بسیار نادر است یا غیر ممکن می باشد.

2. چاپ

پاسپورت

روش های چاپ کارت های شناسایی و گذرنامه ها بسیار پیچیده است. وضوح موجود در الگوها و متون آن از هر دستگاه چاپ، کپی و اسکن دیگری فراتر است. به عبارت ساده تر: برخی از عناصر به کار رفته در صفحات چاپی پاسپورت، بدون میکروسکوپ قابل مشاهده نیستند.

7 ترفند کلاهبرداری هتل ها
ادامه مطلب

3. تراشه زیست سنجی

قسمت جلو و پشت صفحه گذرنامه بیومتریک خودتان را با انگشت لمس کنید. احتمالا یک مستطیل کوچک احساس خواهید کرد. در این قسمت تراشه ها یا میکروچیپ هایی زیست سنجی جاسازی شده اند که حاوی اطلاعات مهم هویتی شما هستند. (در پاسپورت های ایالات متحده این میکروچیپ ها در پشت صفحه هستند) نه تنها تمام اطلاعات حیاتی گذرنامه –شماره- نام- تاریخ تولد و … بر روی صفحه اصلی گذرنامه چاپ شده، بلکه در این قسمت هم ذخیر شده است.

پاسپورت

جعل کردن تراشه های های موجود در گذرنامه علاوه بر هزینه بالا، کار بسیار سختی است. به همین علت اکثر کشورها به صدور گذرنامه های بیومتریک تمایل بیشتری دارند. (برخی از منابع معتبر این تعداد را 135 کشور گزارش داده اند و تخمین زده اند که 90 درصد از گذرنامه های جهان بیومتریک هستند.)

4. هولوگرام و جوهر

هولوگرام پاسپورت

هولوگرام برای اولین بار در دهه 1980 بر روی پاسپورت ظاهر شد و امروزه تقریبا هر کشوری این مشخصه را به عنوان یک “علامت تشخیص غیر قابل جعل بودن” به اسناد خود اضافه کرده است. گذرنامه ها اغلب با جوهرهای مخصوص و خطوط ریز لایه بندی می شوند که به سختی قابل کپی شدن هستند. علاوه بر این، در بسیاری از کشورها دولت، شرکت های خاصی را برای ساخت این نوع هولوگرام تاسیس کرده است. دستگاه های هولوگرام خیلی گران هستند.

5. جوهرهای اپتیکی متغیر

اگر با چشم غیر مسلح به جوهر نگاه کنید، یک رنگ است. اما فریب نخورید. برای مثال: اگر به یک پاسپورت ایالات متحده نگاه کنید، کلمه “USA” را بر روی صفحه اطلاعات شخصی خود خواهید دید.

خلبانان چطور تاخیر پرواز را جبران می کنند؟
ادامه مطلب

جوهر های متغیر

اگر صفحه را زیر نور بگیرید، با توجه به زاویه دید شما، کلمه “USA” سبز و زرد می شود. همچنین، جوهرهایی وجود دارند که در اثر حرارت و سرما رنگ عوض می کنند یا نورهایی که در شرایط مختلف نوری ظاهر و ناپدید می شوند. مثلا در پاسپورت جدید کانادا، در حالت معمول کاملا عادی به نظر می رسد. اما اگر آن را زیر نور ماورای بنفش قرار دهید، آتش بازی، برگ افرا، غازها، آسمان پر ستاره و … پدیدار می گردند.

6. الگوهای نوشتاری

شما هیچ نوشته ای با فونت “کمیک سنس” (Comic Sans) در پاسپورت پیدا نخواهید کرد. الگوهای تایپ شده توسط دولت ها انتخاب شده اند که تحت قفل و کلید محافظت می شوند و دارای نقایص عمدی هستند تا کار برای بازسازی دیجیتالی سخت تر شود.

پاسپورت

البته، گذرنامه ها از پیچیدگی های بسیاری برخوردار هستند و تنها نباید به این عناصر بسنده کرد. گذرنامه یکی از مهم ترین اسناد هویتی محسوب می شود که تضمین کننده امنیت و حقوق مسافر در قلمرو دیگر کشورهاست. در حفظ و نگهداری از آن کوشا باشیم…

نظرات کاربران