همکاری بین ایران و جمهوری آذربایجان- امضا شش سند همکاری- باکو - پاک آیین

امضاء شش سند همکاری بین ایران و جمهوری آذربایجان

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۱۷ مرداد ۱۳۹۵

امضاء شش سند همکاری بین ایران و جمهوری آذربایجان

به گفتهء سفیر جمهوری اسلامی ایران در باکو، شش سند همکاری بین ایران و جمهوری آذربایجان به امضاء رسید که هر یک از آنها می تواند تاثیرات مثبتی را برای هر دو کشور به همراه داشته باشد.

بنا به اظهارات پاک آیین، سند اول در خصوص همکاری های گردشگری میان دو کشور، سند دوم دربارهء همکاری های سایبری و ارتباطات، سند  سوم مربوط به موضوع بسیار مهم و استراتژیک ایجاد مسیر ارتباطی از شمال به جنوب و خط آهن رشت – آستارا است که پل ارتباطی میان خلیج فارس و اروپای شرقی خواهد بود. سند چهارم توسعهء همکاری های دو کشور در زمینهء استاندارد،  سند پنجم  در خصوص بهبود و توسعهء همکاری های دو کشور در زمینهء بانکی و مالی و سند ششم در ارتباط با  قرنطینه کردن گیاهان است.

وی افزود، دیدار سه جانبهء رئیس جمهور ایران و آذربایجان و روسیه، تاکنون سابقه نداشته است و در واقع  برای اولین بار است که این دیدار سه جانبه به این شکل برگزار می شود و بدین جهت یک ملاقات تاریخی و حساب شده تلقی می شود. این دیدار می تواند روش نوینی برای همگرایی منطقه ای باشد و در مقاصد سیاسی ایران مشکل گشا و راهبردی تقلی شود.

پاک آیین تصریح کرد، دولت یازدهم با هدف ترسیم روابطی درست و رو به جلو، یک بازی برد- برد و دو طرفه را دنبال  می کند و ما باید از این فرصت بهره کافی را ببریم چرا که این نشست ها جایگاه ایران در قفقاز را به طور چشمگیری ارتقاء می دهد.

چگونه از پاسپورتهایمان در سفر محافظت کنیم؟
ادامه مطلب

نظرات کاربران