با کتابخانه شهر اشتوتگارت آلمان آشنا شوید!

با کتابخانه شهر اشتوتگارت آلمان آشنا شوید!

کل : 1

میانگین : 5

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۲۱ مرداد ۱۳۹۷

کتابخانه شهر اشتوتگارت آلمان

کتابخانه شهر اشتوتگارت آلمان(Stuttgart City Library) یکی از خاص‌ترین و بی‌نظیرترین کتابخانه‌های ساخته شده در جهان است که با وجود معماری جذابی که دارد توجه همگان را به سوی خویش جلب کرده است. این کتابخانه با وجود این که از نمای بیرونی به شکل یک مکعب ساده به نظر می‌رسد اما در داخل آن دارای پیچیدگی‌هایی است که جستجو در بین کتاب‌ها را برای کاربران لذت بخش تر می‌کند. با سفرمی همراه باشید و با این کتابخانه هیجان انگیز بیشتر آشنا شوید.

کتابخانه شهر اشتوتگارت آلمان

کتابخانه شهر اشتوتگارت آلمان

معماری خاص و متفاوت کتابخانه اشتوتگارت

طرح کتابخانه شهر اشتوتگارت آلمان در سال 1999 در مسابقه‌ای که بین معماران گوناگون برگزار شده بود مطرح شد و گروه معماری Yi که برنده این مسابقه بودند طراحی و اجرای آن را بر عهده گرفتند. ساخت این کتابخانه تا سال 2011 ادامه داشت و در 11 اکتبر همین سال کتابخانه جهت بازدید عمومی افتتاح شد تا شهروندان بتوانند از معماری خاص و منحصر به فرد کتابخانه بازدید کرده و کتاب‌های دلخواهشان را به امانت بگیرند.

 مساحت در نظر گرفته شده برای ساخت این کتابخانه در حدود 3201 متر مربع می­باشد و هزینه ساخت آن در حدود 79میلیون دلار تخمین زده شده است.

این کتابخانه در منطقه Mailänder Platz که یک ناحیه در حال رشد است ساخته شده و نمای بیرونی آن به شکل یک مکعب طراحی شده است. هر ضلع این مکعب 45 متر مربع می‌باشد و به 9 قسمت تقسیم شده است.

کتابخانه شهر اشتوتگارت آلمان

در نگاه اول رنگ‌های ساده و خنثی به کار رفته در ظاهر مکعبی شکل کتابخانه شهر اشتوتگارت آلمان توجه همگان را به سوی خود جلب می‌کند. همچنین با وجود این که نمای بیرونی ساختمان با استفاده از بتن و فلز طراحی شده در اطراف پنجره‌ها کاشی‌های کریستالی در اندازه 9در9 سانتی‌متری به کار رفته است که سبب می‌شود این مکعب شیشه‌ای زیباتر و جذاب‌تر جلوه کند.

آیا می دانید علت سفید رنگ بودن هواپیما چیست؟
ادامه مطلب

درب ورودی کتابخانه شهر اشتوتگارت آلمان از طرح Cenotaph for Newton که توسط Étienne Boullée ارائه شده، الهام گرفته شده است؛ اما طراحی قسمت داخلی یا قلب کتابخانه دارای معماری باستانی ancient pantheon است و با شکل ظاهری آن کاملاً متفاوت می‌باشد. مراجعه کنندگان بعد از این که از ورودی پر نور ساختمان عبور می‌کنند می‌توانند وارد قسمت اصلی کتابخانه که در بالای این ورودی قرار دارد شوند.

کتابخانه اشتوتگارت

این کتابخانه در پنج طبقه طراحی و ساخته شده است و برای فضای درونی آن راهروهای مارپیچی در نظر گرفته شده که با طراحی مربع شکل کتابخانه کاملاً هماهنگ است. این فضای خاص و منحصر به فرد جلوه جدیدی را از یک فضای فرهنگی به معرض نمایش می‌گذارد و سبب می‌شود مراجعه کنندگان هنگام جستجو در بین کتاب‌های مختلف شوق و هیجان بیشتری داشته باشند.

 با دیدن ظاهر ساده و مکعبی شکل کتابخانه شهر اشتوتگارت آلمان به هیچ عنوان نمی‌توانید طراحی خاص درونی آن را حدس بزنید و این وجه تمایز معماری این بنا با سایر کتابخانه‌های ساخته شده در جهان است.

شیشه‌های طراحی شده در بدنه کتابخانه سبب شده است که محیط کاملاً روشن و نورانی باشد و فضایی دنج و دلپذیر را برای ساعت‌ها مطالعه فراهم کند. به گونه‌ای که حتی افرادی که علاقه‌ای به مطالعه و جستجو بین کتاب­های مختلف ندارند با وارد شدن به این کتابخانه کتابی در دست می‌گیرند و محو مطالعه شده و گذر زمان را به کلی فراموش می‌کنند.

کتابخانه اشتوتگارت

در کتابخانه شهر اشتوتگارت آلمان محلی برای مطالعه کودکان در نظر گرفته شده که دارای طراحی‌ متفاوت است و برای هیجان زده کردن کودکان از رنگ‌های متنوع در این مکان استفاده شده است. این رنگ‌ها تنها در طراحی دکوراسیون داخلی کتابخانه مشاهده می‌شوند و درون کتابخانه نیز همانند بیرون آن با رنگ‌های خنثی طراحی شده است.

خاستگاه اصلی چندی از ضرب المثل های انگلیسی
ادامه مطلب

این رنگ‌ها به دلیل متمایز نشان دادن فضای کتابخانه و برجسته‌تر کردن کتاب‌های موجود در این مکان استفاده شده‌اند. به گونه‌ای که بازدید کنندگان بدون این که دچار حواس پرتی شوند می‌توانند در سالن‌های مارپیچی طراحی شده به سمت محل مورد نظر حرکت کرده و کتاب‌های دلخواهشان را برای مطالعه انتخاب کنند.

درون این کتابخانه 137 میلیون اثر مختلف از جمله کتاب‌های مختلف، سی دی‌ها و فیلم‌های آموزشی و… نگه داری می‌شوند که افراد گوناگون با عضویت در کتابخانه می‌توانند آن­ها را به مدت چهار هفته امانت بگیرند.

از دیگر ویژگی‌های متمایز کتابخانه شهر اشتوتگارت آلمان می‌توان به این نکته اشاره کرد که عضویت برای افراد زیر 18 سال و کودکان رایگان می‌باشد و این امر سبب می‌شود که کودکان و نوجوانان علاقه بیشتری به کتاب خواندن پیدا کنند.

کتابخانه شهر اشتوتگارت آلمان -5

خلاصه

کتابخانه شهر اشتوتگارت آلمان که در قلب این شهر واقع شده است دارای معماری بسیار متفاوتی می‌باشد. به گونه‌ای که در اولین نگاه این کتابخانه به شکل یک مکعب ساده کریستالی توجه بازدیدکنندگان را به سوی خود جلب می‌کند و پس از وارد شدن به درون کتابخانه با محیطی متفاوت روبرو می‌شوند که دارای سالن‌های پیچ در پیش و رنگ بندی‌های خنثی است. این کتابخانه یکی از بهترین کتابخانه‌ها در سطح جهان می‌باشد که توسط گروه معماری Yi طراحی شده است.

نظرات کاربران

  1. ممنون از مطلب زیبا و مفیدتون. فقط لازم میدونم اینو تصحیح کنم که ساختمون این کتابخونه ۹ طبقه داره نه ۵ 🙂