تاریخچه درخت کریسمس

تاریخچه درخت کریسمس

کل : 11

میانگین : 4.09

تاریخ انتشار: پنجشنبه, ۲۳ آذر ۱۳۹۶

در این مطلب به بررسی تاریخچه کوتاهی از درخت کریسمس می پردازیم. با سفرمی همراه باشید…

درختان همیشه سبز

درخت کریسمس

همانطور که می دانید مسیحیان هزاران سال است که از درختان همیشه سبز مثل: کاج و نراد به عنوان یک نماد در جشنواره های زمستانی شان استفاده می کنند. غیر مسیحیان نیز در طول انقلاب زمستانی درختان همیشه سبز را تزئین می کردند و در خانه های خود قرار می دادند تا نوید بخش فرا رسیدن بهار باشد. حتی رومی ها برای برگزاری جشن “خدای زحل” با درختان همیشه سبز معابد خود را تزئین می کردند. مسیحیان درختان همیشه سبز را به عنوان نمادی از زندگی ابدی با خدا در نظر می گیرند.

منشا پیدایش درخت کریسمس

درخت کریسمس

البته درباره منشا پیدایش درخت کریسمس اختلاف نظرات زیادی وجود دارد. احتمالا از این نماد برای اولین بار 1000 سال پیش در اروپای شمالی استفاده شد. به نظر می رسد که پیشینیان، ابتدایی ترین درختان کریسمس را به صورت وارونه از سقف و لوسترهای خانه آویزان می کردند.

درخت کریسمس

در بسیاری از نقاط شمالی اروپا شاخه های درخت گیلاس یا زالزالک را داخل گلدان قرار می دادند تا در زمان کریسمس گل های آن شکوفه بزند. کسانی که توان مالی خرید درخت کریسمس را نداشتند، با چوب درختان جنگل اشکال هرمی شکل می ساختند و آن را با سیب و شمع تزئین می کردند. می توان این طور در نظر گرفت که هرم ها در گذشته به عنوان نمادی از درختان بهشت مورد استفاده قرار می گرفتند.

کریسمس

در تقویم اولیه کلیساهای مسیحی 24 دسامبر روز مقدس آدم و حوا بود. آنها در این روز به همراه درختان کریسمس در سرتاسر شهر رژه می رفتند و نمایش های باشکوهی ترتیب می دادند و داستان هایی از کتاب مقدس برای افراد بی سواد نقل می کردند.

آیا ایرلاین های ارزان از امنیت کمتری برخوردار هستند؟
ادامه مطلب

منشا پیدایش درخت کریسمس در تالین و ریگا

درخت کریسمس

بر سر منشا پیدایش درخت کریسمس بین شهرهای تالین در استونی و ریگا در لتونی همواره اختلافاتی وجود داشته است. هر یک ادعا می کند که درخت کریسمس از سرزمین آنها برای اولین بار برآمده است. تالین تاریخ پیدایش آن را به سال 1441 و ریگا به سال 1510 نسبت می دهد.

در میدان شهر ریگا، پایتخت لتونی یک پلاک وجود دارد که روی آن جمله “اولین درخت سال نو در ریگا 1510” به هشت زبان دنیا حکاکی شده است. همچنین، تصویری از آلمان در سال 1521 نشان می دهد که یک درخت کریسمس در سطح شهر به نمایش گذاشته شده و مردی سوار بر اسب کنار آن به چشم می خورد. آن مرد لباس یک اسقف را به تن کرده که احتمالا نماینده سنت نیکلاس است.

اولین درختان کریسمس در آلمان

درخت کریسمس

در آلمان اولین درختان کریسمس با خوراکی هایی از قبیل سیب زمینی، شیرینی جات زنجبیلی و سیب تزئین می شد. بعدها، سازندگان شیشه، لوازم تزئینی کوچکی مشابه با آنها ساختند. در ابتدا عکسی از کودکی عیسی مسیح در بالای درخت قرار می دادند که با گذشت زمان این نماد به فرشته و ستاره تغییر کرد.

درخت کریسمس

افسانه‌های مختلفی دربارهٔ ایده‌پردازی درختان کریسمس توسط سنت بونیفاس وجود دارد. برخی بر این باورند که شکل مثلثی درخت صنوبر، نمادی از تثلیث مسیحیت است. افسانه‌ای دیگر ادعا می‌کند که سنت بونیفاس یک درخت بلوط را که کافران می‌پرستیدند، قطع‌کرد و درخت صنوبر را به عنوان نماد مسیحیت به مردم معرفی‌کرد.

درخت کریسمس

در سال بعد، همهٔ کافران آلمان مسیحی شدند و درخت صنوبر را برای جشنی به نام کریسمس که جایگزین انقلاب زمستانی شد، تزیین کردند. سپس، کریسمس گسترش پیدا کرد و با آویزان‌کردن زیورآلات و اسباب بازی‌های کودکان بر درخت این جشن، درخت آن به درخت امروزی کریسمس تبدیل‌شد.

لذت سفر را با این ترفندها بیشتر کنید!
ادامه مطلب

اولین درخت کریسمس در انگلستان

اولین درخت کریسمس در دهه 1830 وارد انگلستان شد. در سال 1814 زمانی که شاهزاده آلبرت (همسر آلمانی ملکه ویکتوریا) در قلعه ویندسور یک درخت کریسمس گذاشت، این نماد بسیار پر طرفدار شد. در سال 1848، تصویر ملکه ویکتوریا به همراه درخت کریسمس در نشریه ” Illustrated London New”منتشر شد. این تصویر باعث شد که درخت کریسمس در انگلستان و ایالات متحده محبوب شود.

:ریسمس

در زمان ملکه ویکتوریا درختان کریسمس با شمع تزئین می شدند. در بسیاری از نقاط اروپا برای تزئین درختان کریسمس هنوز از شمع استفاده می شود.

پس از اختراع برق توسط ادیسون برای روشن کردن درخت کریسمس از لامپ های کوچک رنگی استفاده کردند. درختان کریسمس مصنوعی در اواخر قرن بیستم به شدت محبوب شدند.

نظرات کاربران