رایج ترین راه های کلاهبردای از گردشگران در کشورهای مختلف

رایج ترین راه های کلاهبرداری از گردشگران در کشورهای مختلف

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۱۶ مهر ۱۳۹۶

توصیه های مسافرتی

همه ما فکر می کنیم به اندازه کافی باهوش هستیم که هرگز گول افراد شَیّاد را نخوریم. اما واقعیت این است که خطر حتی در کمین باتجربه ترین مسافران هم نشسته است. از کرایه های گزاف تاکسی گرفته تا آشکار کردن اطلاعات کارت های اعتباری و مستر کارت، هرچند به صورت ناخواسته؛ ممکن است سرتان کلاه رود.

کلاهبرداری در سفر

همیشه و در همه جای دنیا افراد سودجویی وجود دارند که دوست دارند از گردشگران سوءاستفاده کنند و اگر حواستان جمع نباشد به راحتی قربانی آنها خواهید شد. هرچه بیشتر درباره این نکات اطلاعات کسب کنید احتمال اینکه خاطره ای ناخوشایند در سفر برایتان رقم بخورد کمتر خواهد بود. در این مطلب سفرمی چندی از رایج ترین راه های کلاهبردای از گردشگران را برای شما شرح می دهد و دست کلاهبرداران را رو می کند:

1. تاکسی متر خراب است

کلاهبرداری از گردشگران

معمولا این افراد در حوالی فرودگاه ها و ایستگاه های قطار منتظر طعمه هستند. اما این اتفاق ممکن است در هر جای دیگری نیز رخ دهد. در این زمان راننده به شما اعلام می کند که تاکسی متر خراب است و اگر هوشیار نباشید احتمال دارد تا 100 دلار پیاده شوید. این موضوع به ویژه در ترکیه امری رایج است.

چطور از این اتفاق جلوگیری کنید؟

کلاهبرداری از گردشگران

قبل از اینکه سوار تاکسی شوید نرخ مسیر را با راننده طی کنید یا از کار کردن تاکسی متر اطمینان حاصل کنید. اگر راننده به شما گفت تاکسی متر خراب است یا با خاموش بودن آن هزینه تان ارزان تر تمام می شود، پیاده شوید و یک تاکسی دیگر انتخاب کنید.

2. ظرفیت هتل تکمیل یا تعطیل است.

کلاهبرداری از گردشگری

معمولا شیادان این نوع کلاهبرداری نیز رانندگان تاکسی هستند. در مسیر هتل راننده به شما می گوید هتل مد نظر شما تعطیل است یا ظرفیت آن تکمیل شده است و شما را به هتل گران قیمت تری می برد و در عوض کمیسیون چرب و نرمی از آنها دریافت می کند.

چطور از این اتفاق جلوگیری کنید؟

کلاهبرداری از گردشگران

از قبل با هتل خود تماس بگیرید و از باز بودن آن مطمئن شوید. اول بپرسید که آیا سرویس ترانسفر ارائه می دهند یا نه و در صورت امکان درخواست کنید که آنها برای بردن شما بیایند. اگر راننده تاکسی همچنان اصرار داشت که هتل مد نظر شما خوب نیست، به هیچ وجه نظرتان را تغییر ندهید و بگویید از قبل اتاق تان را رزرو کرده اید، حتی اگر این طور نیست.

3. دستبند رایگان یا رُزماری

دستبند

این اتفاق معمولا برای مسافران خانم می افتد. به این صورت که افرادی با حالتی دوستانه به شما نزدیک می شوند و پس از کمی آشنایی دستبندی به دست شما می بندند و می گویند این یک هدیه دوستانه است. یا به شما گل رزماری می دهند و می گویند خوش شانسی می آورد. سپس از شما تقاضای پول می کنند و اگر ممانعت به خرج دهید شروع به صحنه سازی می کنند. هدیه دادن رُزماری به ویژه در مادرید مرسوم است.

چطور از این اتفاق جلوگیری کنید؟

دستبندهای رایگان

راه حل آن آسان است. اجازه ندهید کسی چیزی به شما بدهد یا به بدنتان آویزان کند. حتی از پذیرش آن به صورت رایگان اجتناب کنید. مخصوصا در مناطق شلوغ توریستی مراقب باشید! آنها را نادیده بگیرید و به راهتان ادامه دهید.

سرگذشت مردی که برج ایفل را فروخت
ادامه مطلب

4. کثیف شدن لباستان

لاهبرداری از گردشگران

این امر در کشورهای اروپایی مرسوم است. در خیابان قدم می زنید که ناگهان احساس می کنید چیزی روی لباستان ریخته است. مثل خرابکاری یک پرنده یا کمی از چاشنی و سس غذای شخصی که کنار شما راه می رود. در این زمان یک غریبه با حالتی دوستانه به شما نزدیک می شود و به بهانه تمیز کردن لباستان کیف پولتان را به سرقت می برد.

چطور از این اتفاق جلوگیری کنید؟

بهترین کاری که باید انجام دهید این است که اجازه ندهید کسی به شما نزدیک شود و کمکتان کند. در عوض یک دستشویی پیدا کنید و خودتان لباستان را تمیز کنید.

5. افسران پلیس تقلبی

پلیس جعلی کلاهبرداری پلیس های تقلبی یکی از رایج ترین اتفاقات در شهرهای بزرگ است. مثلا: فردی به بهانه فروختن اجناس غیرقانونی مثل مواد مخدر به شما نزدیک می شود و در خلال صحبت کردن با شما ناگهان سر و کله افسران پلیس پیدا می شود. سپس با نمایش یک نشان جعلی می گویند دست ها بالا، پاسپورت، کیف پول و تمام. خُب! آنها پلیس نیستند.

چطور از این اتفاق جلوگیری کنید؟

قبل از هرچیز هرگز با افراد مشکوک و خلافکار وارد مذاکره نشوید. هرگز گذرنامه و کیف پول خود را به پلیس تحویل ندهید. اول از پلیس بخواهید که کارت شناسایی اش را به شما نشان دهد و بعد بگویید که با اداره پلیس تماس می گیرید تا نام آنها را تایید کند. راه دیگر اینکه بگویید پاسپورت تان در صندوق هتل است و باید برای برداشت آن به هتل بروید. اگر آنها چنین اجازه ای به شما ندادند، راهتان را بگیرید و بروید.

6. جاذبه گردشگری که طالب آن هستید، هم اکنون تعطیل است.

کلاهبرداری از گردشگران

یکی از کلاهبرداری های رایج مخصوصا در مناطق گردشگری اصلی، این است: افراد بومی که اتفاقا به زبان انگلیسی هم مسلط هستند، با شما ارتباط کلامی برقرار می کنند و می گویند مکانی که می خواهید از آن بازدید کنید به دلایل مختلف (مراسم مذهبی، تعطیلات، بازسازی و …) تعطیل است. در عوض شما را به بازدید از مکان دیگری دعوت می کنند، شما را برای خرید از فروشگاهی تحت فشار می گذارند و یا به محلی می برند که مجبور می شوید هزینه ورودی بالایی پرداخت کنید.

چطور از این اتفاق جلوگیری کنید؟

به جای اینکه حرف افراد بومی را جدی بگیرید، به پیشخوان بلیط فروشی مکان مورد نظرتان بروید. یا از چند نفر دیگر تاییدیه بگیرید.

7. شخصی می خواهد کنار دستگاه ATM به شما کمک کند.

کلاهبرداری در سفر

زمانی که می خواهید از دستگاه ATM پول بگیرید، شخصی به شما نزدیک می شود و می خواهد برای جلوگیری از پرداخت هزینه های اضافی بانکی کمکتان کند. هدف او این است که اطلاعات کارت اعتباری شما را توسط کارت حافظه ای که در جیبش است اسکن کند و سپس از شماره رمز شما مطلع شود تا سر فرصت حسابتان را تخلیه کند. متاسفانه این نوع کلاهبرداری در آفریقای جنوبی مشهود است.

بهترین ایرلاین های سال 2018
ادامه مطلب

چطور از ین اتفاق جلوگیری کنید؟

هنگامی که در حال انجام عملیات با دستگاه ATM هستید، هرگز اجازه ندهید کسی نزدیکتان شود. هنگام وارد کردن رمز عبور، پد دستگاه را با دستتان بپوشانید. اگر کسی به شما نزدیک شد سریعا کارتتان را بردارید و دستگاه دیگری پیدا کنید.

8. متکدیان خیابانی

متکدیان خیابانی

اغلب افراد آسیب دیده، کور، لال یا باردار با نیت گدایی و درخواست پول به شما التماس می کنند. چون رد کردن یک زن فقیر با گریه های نوزادی که در آغوش دارد، کار آسانی نیست. اما مراقب باشید! همدستان او در همان حوالی منتظر هستند تا شما کیف پولتان را دربیاورید و جیبتان را بزنند.

چطور از این اتفاق جلوگیری کنید؟

تقریبا تشخیص این که چه کسی واقعا نیازمند و چه کسی تنها یک خلافکار است، آسان نیست. بنابراین، عقل حکم می کند که هرگز به متکدیان خیابانی پول نقد ندهید. اگر خیلی دلتان می خواهد به آنها کمک کنید، برایشان غذا بخرید یا لباس های کهنه تان را تقدیمشان کنید.

9. پیشنهاد عکس گروهی

کلاهبرداری در سفر

هنگامی که در یک مکان گردشگری پر ازدحام مشغول تماشای جاذبه های اطرافتان هستید، شخصی به شما نزدیک می شود و پیشنهاد می دهد که از شما و دوستانتان عکس گروهی بگیرد. درست زمانیکه که در حال ژست گرفتن برای عکس فوق العاده اینستاگرام یا فیس بوک تان هستید، ناگهان متوجه می شوید که دوست جدیدتان به همراه دوربین یا گوشی گران قیمت شما کاملا ناپدید شده است.

چطور از این اتفاق جلوگیری کنید؟

اگر واقعا نیاز دارید کسی از شما عکس بگیرد، در صورتی که هیچ یک از دوستان یا همگروهی هایتان در دسترس نیستند، سعی کنید فردی مطمئن پیدا کنید و شما از او درخواست کنید که این لطف را در حقتان بکند. هرگز به درخواست افراد غریبه پاسخ مثبت ندهید.

10. وای فای تقلبی

وای فای رایگان

با اینکه امروزه وای فای تقریبا همه جا در دسترس است اما برخی از اتصالات رایگان خطرناک هستند. هکرها، هات اسپات های وسوسه کننده ای در مکان های عمومی تنظیم می کنند و قربانیان ساده لوحشان را به دام می اندازند. در صورت اتصال به این نوع وای فای آنها به کامپیوتر، گذرواژه ها، حساب های آنلاین و… شما به راحتی دسترسی پیدا خواهند کرد.

چطور از این اتفاق جلوگیری کنید؟

همیشه از کارکنان رسمی هتل، کافی شاپ، فرودگاه و … درخواست وای فای کنید. مخصوصا زمانیکه یک اتصال رایگان وسوسه انگیز دریافت می کنید، از وصل شدن به آن خودداری کنید.

11. موتور سیکلت اجاره ای شما خراب می شود یا به سرقت می رود.

اجاره موتور سیکلت

پس از اجاره موتور سیکلت، اسکوتر و … متوجه می شوید که وسیله تان خراب شده یا نیمه شب به سرقت رفته است. مالک برای جبران خسارت از شما ادعای غرامت و پرداخت هزینه اضافی خواهد کرد. شاید نمی دانید که خود مالک یا همدستانش موجب خرابی یا سرقت وسیله شده اند.

از فرهنگ مردم آلمان تعجب نکنید!
ادامه مطلب

چطور از این اتفاق جلوگیری کنید؟

قبل از تحویل وسیله اجاره ای از آن عکس بگیرید. از قفل متعلق به خودتان استفاده کنید، نه قفلی که توسط مالک ارائه شده است. زیرا مطمئنا 2 کلید دارد. هرگز آدرس واقعی محل اقامتتان را به مالک ندهید و از امنیت مکانی که وسیله مورد نظرتان را در آن نگهداری می کنید، اطمینان حاصل نمایید. اگر وسیله آسیب دید، به تعمیرگاه دیگری به غیر از فروشگاه اجاره دهنده مراجعه کنید.

12. بلیط اتوبوس، قطار و هواپیمای تقلبی

کلاهبرداری در سفر

شخصی به شما پیشنهاد می کند که بلیط های خود را با تخفیف ویژه به شما بفروشد، یا با پرداخت قیمت کمی بالاتر می توانید از منتظر ماندن در صف های طولانی اجتناب کنید. شاید یک راننده تاکسی پیشنهاد دهد که شما را به آژانس مسافرتی دوستش معرفی کند. باید بدانید که در بیشتر مواقع بلیط هایی که آنها به شما می فروشند، واقعی نیستند و زمانی این را متوجه می شوید که کلاهبرداران با پول شما فرار کرده اند.

چطور از این اتفاق جلوگیری کنید؟

همیشه از دفاتر رسمی فروش بلیط یا وب سایت های معتبر خرید کنید.

13. تماس از پذیرش هتل که شما را از خواب بیدار می کند

تلفن هتل

نیمه شب تماسی از پذیرش هتل دریافت می کنید که از شما می خواهد تا جزئیات کارت اعتباری خود را تایید کنید. اما این تماس از پذیرش نیست بلکه یک کلاهبردار است که می خواهد با اطلاعاتی که شما به او می دهید حسابتان را تخلیه کند.

چطور از این اتفاق جلوگیری کنید؟

هرگز و تحت هیچ شرایطی اطلاعات کارت اعتباری و مستر کارت خود را به ویژه تلفنی افشا نکنید. در صورت بروز چنین مشکلی سریعا با پذیرش هتل تماس بگیرید.

14. یک زن محلی جذاب

کلاهبرداری در سفر

این تجربه تلخ اغلب برای آقایان رخ می دهد. هنگامی که به کشوری جدید سفر می کنید، ممکن است زنان زیبای محلی توجه شما را به خود جلب کنند. یکی از آنها شما را به کلوپ شبانه دعوت می کند و فردا صبح وقتی به خودتان می آیید که او شما را با یک صورت حساب سنگین تنها گذاشته است. شاید خیلی بدجنس باشد و کیف پولتان را هم به سرقت ببرد.

چطور از این اتفاق جلوگیری کنید؟

مراقب زنان جذاب باشید! مخصوصا آنهایی که به طرز غیرمعمول پیش می روند و بیش از اندازه دور و بر شما می پلکند. او احتمالا یک کلاهبردار است.

نظرات کاربران