main

خطرناک ترین خطوط هوایی دنیا را بهتر بشناسیم + معرفی 13 مورد

کل : 1

میانگین : 5

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۷ آذر ۱۳۹۵

خطرناک ترین خطوط هوایی دنیا

first-2

سایت آماری خطوط هوایی، فهرستی از خطرناک ترین خطوط هوایی منتشر کرد و برای رتبه بندی آن ها از مقیاس هفت ستاره استفاده کرد. به خطوط هوایی که در ادامه به شما معرفی می کنیم تنها دو ستاره یا کمتر تعلق گرفته است و در محاسبه ی این آمارگیری عوامل مختلفی در نظر گرفته شده اند. برای مثال: آیا این خطوط هوایی از طرف انجمن بین المللی امنیت حمل ونقل هوایی مورد تایید واقع شده اند؟ آیا این شرکت های هواپیمایی در لیست سیاه اتحادیه ی اروپا قرار دارند؟ آیا  پروازهای این خطوط هوایی در طول 10 سال اخیر بدون تلفات بوده است؟ آیا در اداره ی هوانوردی فدرال به تصویب رسیده اند؟ آیا این خطوط هوایی متناسب با  8 پارامتر امنیتی موجود در سازمان بین المللی هواپیمایی کشور هستند؟ توضیح بیشتر: گواهینامه ی صادره از طرف سازمان بین المللی هوانوردی کشور، یک سیستم سنجش است که برای ارزیابی کیفیت سیستم مدیریت و بازرسی شرکت های هواپیمایی طراحی شده است. در حالیکه سازمان بین المللی هواپیمایی کشور، استانداردها و قوانینی که به منظور ایمنی پرواز، امنیت، راندمان و نظم و ترتیب شرکت های هواپیمایی مورد نیاز می باشند را مورد ارزیابی قرار می دهد. بسیاری از این شرکت های هواپیمایی که محصولات و تسهیلات مورد نیاز در طول پرواز عرضه نمی کنند، از نظر ارائه ی به موقع خدمات ، در وضعیت نا به سامانی قرار دارند و در طول زمان فعالیتشان، حداقل یک بار بررسی شده اند. بیش ترین پیش آمدهای هوایی از قبیل بمب گذاری ها، هواپیما ربایی ها و سقوط های ناگواری که تا کنون در تاریخ سفرهای هوایی رخ داده است، متعلق به این 13  شرکت هواپیمایی بوده که باعث شده آنها لقب نا امن ترین خطوط هوایی را از آن خود سازند.

در ادامه با سفرمی همراه باشید تا با خطرناک ترین خطوط هوایی جهان که توسط سایت AirlineRatings.com  معرفی شده اند، بیشتر آشنا شوید.

13.شرکت هواپیمایی یتی ( Yeti airlines) از خطرناک ترین خطوط هوایی

yeti-airline-2

شرکت یتی در حقیقت مادر هواپیمایی تارا به شمار می رود که از طرف سازمان سنجش امنیت هوایی، از نظر عدم امنیت تنها یک ستاره گرفته است؛ اما با این حال، از آنجایی که اداره ی هوانوردی فدرال این شرکت هواپیمایی را مورد تاَیید قرار داده، از طرف سازمان سنجش مذکور 2 ستاره به عنوان  پاداش دریافت کرده است. شرکت یتی در سال 1998 در کتماندوی نپال تاَسیس شد و همگام با هواپیمایی تارا بزرگترین شرکت هواپیمایی پروازهای داخلی در نپال را تشکیل دادند. شرکت یتی در حال حاضر 10 مقصد داخلی را پوشش می دهد و 7 فروند هواپیمای فعال در اختیار دارد.

هواپیمایی یتی تنها در طول یک  دهه ی گذشته، چندین حادثه ی هوایی ناگوار را تجربه کرده که منجر به مرگ بیش از  30 مسافر و خدمه ی پرواز و همچنین نابودی 2 فروند هواپیما شده است. اما با این وجود، این شرکت با توجه به عملکرد سریع خدمات در مقایسه با دیگر خطوط هوایی مستقر در نپال، از سطح بالاتری برخوردار است و در طول پرواز انواع و اقسام نوشیدنی ها و تنقلات مختلف را ارائه می دهد. این هواپیمایی برنامه ی پروازی سریع السیر در میان کوه های اورست را  به مدت یک ساعت برای مسافران ارائه می دهد که برای بازدیدگنندگان بسیار محبوب تلقی می شود.

مانند تمام هواپیمایی های موجود در نپال، پرواز آنها در حریم هوایی اتحادیه ی اروپا ممنوع است و هیچ گونه اساس نامه ای از طرف انجمن حمل و نقل هوایی بین المللی را تکمیل نکرده اند.

12.شرکت هواپیمایی سریویجایا (Sriwijaya air)

sriwijiya-2

هواپیمایی سریویجایا با کسب 2 ستاره از طرف سازمان سنجش امنیت هوایی، سومین شرکت بزرگ هواپیمایی در کشور اندونزی به شمار می رود. این شرکت که متعلق به بخش خصوصی می باشد، در سال 2003 فعالیت خود را آغاز کرد و به شهرهای داخلی کشور اندونزی و 3 مقصد بین المللی دیگر خدمات حمل و نقل هوایی ارائه می دهد.

این شرکت از نظر خدمات سفر در سطح متوسط قرار دارد و در طول پرواز با نوشیدنی ها و تنقلات متنوع از مهمانان پذیرایی می کند. آنها قصد داشتند که تا سال 2013 سرویس خدمات در سفر خود را به شکل کامل ارتقاء دهند؛ اما هنوز موفق به انجام آن نشده اند.

از نظر امنیت باید بگوییم که این شرکت در بخش های زیادی دچار نقصان است. ایمنی این شرکت از طرف هیچ یک از سازمان های امنیتی بین المللی تاَیید نشده، در لیست سیاه پرواز در حریم هوایی کشورهای اروپایی قرار گرفته و همچنین اداره ی هوانوردی فدرال نیز این شرکت را تصدیق نمی کند؛ اما به دلیل عدم سابقه ی تلفات به این هواپیمایی 2 ستاره اختصاص داده شد. البته  تاریخ این هواپیمایی بدون حادثه هم نبوده و این شرکت تاکنون تعداد زیادی حوادث باند به خود دیده است که منجر به جراحات جانی و صدمات جدی به هواپیما شده است. سریویجایا دارای ناوگانی است که تعداد زیادی هواپیما را درخود جای داده است. در مجموع 39 هواپیما با متوسط طول عمر 24 سال در این ناوگان وجود دارند و مذاکرات درباره ی جایگزینی هواپیماهای جدید با کهنه، همچنان ادامه دارد.

امید است که این شرکت هواپیمایی  با وارد کردن هواپیماهای جدیدتر و توسعه ی  خطوط حمل و نقل هوایی،  بتواند در گواهینامه ی  ایمنی سهیم شود و تا سال آینده  بر تعداد ستاره های  دریافتی خود بیفزاید.

11. شرکت هواپیمایی باگان (Air Bagan) از خطرناک ترین خطوط هوایی

airbagan-2

هواپیمایی باگان تنها شرکت هواپیمایی 2 ستاره است که مجوز پرواز در حریم هوایی اروپا را دارد. شرکت هواپیمایی باگان در سال 2004 در کشور میانمار تاسیس شد. این شرکت در زمینه ی خطوط پروازی داخلی فعالیت می کرد و 20 خط هوایی را اداره می کرد. بعد از آن در سال 2007 پروازهای بین المللی نیز به خطوط حمل و نقل باگان اضافه شد؛ اما به سبب مسائل مربوط به ایمنی این پروازها لغو شدند. اکنون تنها یکی از مقاصد بین المللی در برنامه ی پروازی آنها باقی مانده است. حقیقت دیگری در مورد این شرکت هواپیمایی وجود دارد و آن هم این است که هرگونه معامله توسط شهروندان آمریکایی با هواپیمایی باگان، از آن حیث که این شرکت تحت تحریم ایالات متحده ی آمریکا به سر می برد، ممنوع است.

نظر به تنها 2 حادثه ی هوایی و نرخ انگشت شمار تلفات و مرگ و میر اتفاق افتاده در این هواپیمایی، باگان نسبت به دیگر خطوط هوایی مذکور در این فهرست، از ایمنی بیشتری برخوردار است و باید این موضوع را نیز مد نظر قرار دهیم  که آنها در راستای مهیا کردن تمام شرایط لازم برای بازرسی سازمان بین المللی هواپیمایی کشور حرکت می کنند. همچنین، هواپیمایی باگان خدمات و محصولات خوبی را ارائه می دهد و در تمام پروازهایش بدون توجه به مسافت و طول زمان سفر، وعده های غذایی مناسب و نوشیدنی های متنوعی را در اختیار مسافرانش قرار می دهد. این طور که پیداست مشتریان این شرکت از عملکرد اجرائی و خدمات آن راضی هستند و انتظار می رود در صورتی که باگان مجوز رسمی ایمنی هوایی را کسب کند، مردم در رتبه بندی امتیاز بیشتری به آن بدهند.

10. هواپیمایی سوسی (Susi Air)

sushi-airline-2

این طور به نظر می رسد که سوسی سردسته ی تمام شرکت های هواپیمایی 2 ستاره باشد. ناهمواری های بی نهایت زمین، شرایط آب و هوایی، عدم همکاری قبایل محلی و مشکلات ارتباطی با اداره ی ترافیک حمل و نقل هوایی، از عواملی به شمار می روند که در امنیت این خطوط هوایی دخیل هستند. شرکت هواپیمایی سوسی اداره ی پروازهای تجاری و چارتری در سراسر جزیره ی اندونزی را بر عهده دارد و از سال 2004 در این زمینه فعالیت می کرده است. آنها یکی از معدود خطوط هوایی موجود در اندونزی هستند که  اکثر خلبانان خود را از کشورهای غربی استخدام می کنند؛ آن هم از آن دسته خلبانان جوانی که قصد دارند ساعات پرواز خود را افزایش دهند و تجربه به دست آورند.

علاوه بر ممنوعیت پرواز در اتحادیه ی اروپا، یک تحریم دیگر هم برای این شرکت منظور شده است. بعد از پشت سر گذاشتن یک دهه ی ناهنجار مملو از سوانح و تلفات هوایی، پرسنل سفارت آمریکا نیز از پرواز در این خط هوایی ممنوع شده اند.  با توجه به ماهیت هواپیماها، از هیچ یک از خدمه ی هواپیما به جز خلبانان نمی شود انتظار داشت. از آنجایی که کابین خلبان باز است و همه به آن دسترسی دارند، مسافران سرکش، خطری بسیار جدی محسوب می شوند که امنیت پروازها را به شدت تهدید می کنند.  اگرچه گفته می شود شرکت سوسی بهترین هواپیمایی اندوزی می باشد، اما انتظار می رود که همواره در رتبه ی امنیتی 2 ستاره که از سوی سازمان سنجش امنیت هوایی به آنها تعلق گرفته است باقی بماند.

9.شرکت هواپیمایی مرپاتی (Merpati Airlines) از خطرناک ترین خطوط هوایی

merpati-2

شرکت مرپاتی در سال 1962 توسط دولت اندونزی به عنوان دومین هواپیمایی کشور تاسیس شد. در حال حاضر این شرکت بزرگترین هواپیمایی داخلی محسوب می شود که 25 مقصد در اندونزی را پوشش می دهد و همچین، به تیمور شرق و مالزی نیز پرواز می کند. شرکت مرپاتی به دلیل آشفتگی اوضاع مالی از ژانویه ی سال 2015 هیچ پروازی را ارائه نداده است و سرنوشت این شرکت همچنان بین زمین و آسمان معلق مانده است؛ به همین منظور دولت اندونزی متعهد شده که با سرمایه گذاری و پرداخت هزینه های لازم، این هواپیمایی را دوباره راه اندازی کنند.

گزارشات امنیتی هواپیمایی مرپاتی حاکی از آن است که آنها در دهه ی اخیر، 6 حادثه ی هوایی جدی را تجربه کرده اند و این وقایع ناگوار بیش از 50 تلفات بر جای گذاشته اند. همچنین، پروازهای این شرکت در حریم هوایی اروپا به دلایل امنیتی ممنوع اعلام شده است. شرکت مرپاتی دارای یک مرکز آموزشی و مدرسه ی خلبانی می باشد و به همین دلیل نتایج رکورد ایمنی آنها بسیار تعجب برانگیز تلقی می شود. این شرکت در گذشته به دریافت گواهینامه ی یاتا ( سیستم حسابرسی ایمنی عملیاتی) از سوی سازمان بین المللی حمل و نقل هوایی تمایل بسیار زیادی از خود نشان داد؛ اما با در نظر گرفتن صورت حساب های پرداخت نشده، نارضایتی کارکنان و عملکرد در سطح پایین آنها، اگر تا سال آینده که نتایج  بررسی های جدید منتشر می شوند، این شرکت هنوز هم پابرجا باشد، به شدت شوکه خواهیم شد.

8.شرکت هواپیمایی دالو (Daallo Airlines)

daloo-air-2

این شرکت هواپیمایی تاکنون بدترین نظرسنجی ممکن از نظر مسافران، در رابطه با ایمنی، نظافت و خدمات را برای خود رقم زده است. خط هوایی دالو متعلق به کشور سومالیست که دفتر مرکزی آن در دبی  و قطب اصلی عملیاتی آن در فرودگاه  بین المللی جیبوتی-امبوولی دایر است. مقاصد این شرکت هواپیمایی شامل شاخ آفریقا و شبه جزیره ی عربستان می باشد. حقایق و اطلاعات موجود در مورد این شرکت هواپیمایی به آسانی در دسترس نیستند و این مسئله باعث می شود که این هواپیمایی نا امن تر شود.

در سال 2010 تمام عملیات های پروازی شرکت دالو ممنوع شدند، اما در سال بعد بدون ارائه ی هیچ گونه دلیلی دوباره از سر گرفته شدند. اگرچه در رکورد امنیتی این هواپیمایی تلفاتی گزارش نشده است، اما در یکی از حوادث هوایی یک زوج به شدت آسیب دیدند. در سال 2009 در شرکت دالو یک هواپیما ربایی اتفاق افتاد و در سال 2010 مردی با حمل مقدار زیادی مواد منفجره قصد داشت هواپیما را منفجر کند. از آن جایی که امروزه این هواپیمایی از طرف اتحادیه ی اروپا به دلیل نداشتن گواهی رسمی ایمنی ممنوع الورود شده است، شاید مایل باشید نام هواپیمایی دالو را نیز به لیستتان اضافه کنید تا هرگز از آنجا پرواز نکنید.

7.شرکت هواپیمایی آریانا افغان (Ariana Afghan Airways) از خطرناک ترین خطوط هوایی

ariana-afghan-2

بزرگترین شرکت هواپیمایی افغانستان ، مطابق با سایت سازمان سنجش امنیت هوایی تنها دو ستاره دریافت کرده است. این شرکت که در سال 1995 تاسیس شد، توسط اتحادیه ی اروپا به دلیل مسائل ایمنی در لیست سیاه قرار گرفت. در زمان طالبان این هواپیمایی به طور کامل منحل گشت و از این رو بعد از سرنگونی باید خودش را بازآفرینی می کرد. با اینکه سازمان ملل متحد تحریم های که از پروازهای بین المللی این هواپیمایی جلوگیری می کردند را متوقف کرد، اما جایگاه آن در لیست سیاه اتحادیه ی اروپا تا به امروز همچنان پابرجاست.

با توجه به قدمت و سابقه ی شرکت هواپیمایی آریانا افغان، رکورد ایمنی آن چندان خوشآیند نیست. از سال 2014 تا کنون نابودی 19 هواپیما و در مجموع 154 تلفات در این شرکت هواپیمایی به ثبت رسیده است. اگرچه بسیاری از این حوادث در اواخر دهه ی 1990 رخ داده است. اما این رقم برای کسب یک امتیاز ایمنی پایین کافی می باشد. هیچ شرکت بین المللی سنجش ایمنی هوایی، گواهی دو ستاره ی این شرکت را تایید نکرده است و حتی امتیازی کمتر از دو ستاره برای آن در نظر گرفته اند. این شرکت در حال حاضر 3 سایت داخلی و 7 مقصد بین المللی را اداره می کند و در تلاش برای کسب مجوز رسمی ایمنی چندان فعال به نظر نمی رسد.

6.شرکت هواپیمایی بال آبی (Bluewing Airlines)

blue-wings2

بال آبی یک شرکت حمل و نقل منطقه ای است که از سال 2002 شروع به فعالیت کرده است. این هواپیمایی کوچک به طور کلی مسافران را در مسیرهای داخلی از جمله سورینام، گویان، برزیل، ونزوئلا و کارائیب جا به جا می کند. این شرکت چندین مرتبه در لیست سیاه اتحادیه ی اروپا قرار گرفته است و در حال حاضر رسماً در لیست سیاه به سر می برد و برای پرواز به درون محدوده ی اتحادیه ی اروپا ممنوع الورود شده است.

این شرکت هواپیمایی نیز سهم خود را از مشکلات ایمنی پرواز داراست و در حوادث منجر به سقوط، دِین خود را ادا کرده است. در اوایل دهه ی 2000، 4 فروند هواپیمای آنتونف 28s  که جزو ناوگان این هواپیمایی به شمار می رفتند، به دلیل رعایت نکردن برخی از قوانین امنیتی مانند عدم تجهیز به سیستم هشدار دهنده ی خلبان (GPWS) ( سیستم اخطاری که هنگام خطر یا برخورد با موانع به خلبان هشدار می دهد) آتش گرفتند. در دهه ی گذشته حوادثی که منجر به مرگ مسافران و خدمه شده بود در سوابق این شرکت به ثبت رسید. با توجه به رکورد ایمنی ضعیف، قرار گرفتن در لیست سیاه اتحادیه ی اروپا و شرایط ضعیف فرود که این هواپیمایی اغلب اوقات با آن مواجه است، بعید نیست که این شرکت هواپیمایی موفق به دریافت کمتر از دو ستاره در آینده ای نزدیک شود.

5.هواپیمایی تارا (Tara Air) از خطرناک ترین خطوط هوایی

tara-airline-2

هواپیمایی تارا، از توابع شرکت هواپیمایی یتی که پیش تر ذکر کردیم می باشد. تارا یک شرکت تازه تاسیس است که در 2009 پایه گذاری شد و از ناوگان هواپیمایی یتی استفاده می کند. مرکز اصلی آن در فرودگاه بین المللی تریبهوان می باشد و این هواپیمایی در زمینه ی  پرواز و فرود در مسافت های نزدیک خدمات ارائه می دهد. این ناوگان کوچک که شامل 8 هواپیما می باشد از جانب  اداره ی هوانوردی فدرال موفق به دریافت یک ستاره شده است.

رکودهای ایمنی این شرکت اگر سخت گیری به خرج ندهیم، زیاد خوب نیست. سال 2010 و 2011 برای این هواپیمایی با 3 حادثه همراه بوده است که منجر به مرگ 22 مسافر و خدمه ی هواپیما شده است. هواپیماهای کوچک این ناوگان همراه با نواحی کوهستانی که در مسیر آن ها واقع شده اند، پرواز در این خطوط را به یک خطر حتمی بدل کرده اند. هواپیمایی تارا از پرواز به اتحادیه ی اروپا ممنوع الورود شده است و هیچ گواهی بین المللی که ایمنی آن را تایید کند در دست ندارد؛ هرچند شایعاتی در این باره وجود دارد که این هواپیمایی در پی دست یابی به تاییدیه ی سازمان بین المللی ایمنی عملیاتی، تلاش می کند. ما از این شرکت هواپیمایی چشم برنمی داریم تا ببینیم که آیا می تواند در سال های آتی تعداد ستاره های ایمنی خود را بالا ببرد یا خیر.

4.شرکت هواپیمایی لیون یا شیر (Lion Air)

lion-airline-2

بزرگترین شرکت هواپیمایی خصوصی اندونزی در سال 2000 فعالیت خود را آغاز کرد و شاید به دلیل تلفات و مسائل دیگری که از زمان تاسیسش با آن مواجه بوده است، در این لیست دارای بدترین رکورد ایمنی باشد. در چهارمین کشور پرجمعیت جهان تقاضا برای جت های متوسط رو به افزایش است و شرکت هواپیمایی لیون در جهت دریافت سفارشات هواپیماهای بوئینگ و ایرباس قدمی رو به جلو نهاده است. هواپیمایی لیون مسافران را بین بیش از 80 مسیر جا به جا می کند و به طور مشترک 2 خط هوایی در مالزی و تایلند اضافه کرده است.

با بیش از 8 حادثه ی ناگوار و تعداد بی شماری مرگ و میر در دهه ی گذشته، رکورد ایمنی این شرکت هواپیمایی را می توان به راستی  بی رحم نامید. از فرودهای خارج از باند گرفته تا سقوط در آب، با وقوع حوادثی از این قبیل واقعاً جای تعجب است که چرا شمار تلفات از این فراتر نرفته است؟ اخیراً در سال 2012 طی بررسی های دقیقی که روی خلبانان و خدمه انجام گرفت، مشخص شد که آن ها متامفتامین ( با نام مستعارکریستال) در اختیار داشتند. همانطور که انتظار می رود این هواپیمایی از پرواز به اتحادیه ی اروپا ممنوع الورود شده است و در ژانویه ی سال 2015 وزارت حمل و نقل 53 عدد از مسیرهای آن را مسدود کرد. جای هیچ تعجب نیست که به شرکت لیون از طرف سازمان سنجش ایمنی هوایی تنها یک ستاره تعلق گرفته و انتظار می رود که این شرکت تا مدتی در همین مقام باقی بماند، مگراینکه تغییرات جدی و موثری ایجاد کند.

3.شرکت هواپیمایی نپال (Nepal Airlines) از خطرناک ترین خطوط هوایی

nepal-2

تنها شرکت هواپیمایی نپال، فقط یک ستاره از سازمان سنجش ایمنی پرواز دریافت کرده است و رسماً با نام رویال نپال شناخته می شود. رویال نپال اولین هواپیمایی نپال بود که در سال 1958 تعداد انگشت شماری پروازهای داخلی ارائه می داد. شرکت نپال امروزه پروازهای خود را به 39 مقصد مختلف توسعه داده است که هفت عدد از این مقاصد، بین المللی هستند؛ اما هیچ یک از این پروازها به اتحادیه ی اروپا وارد نمی شوند، چراکه تمامی خطوط هوایی نپال از جمله رویال نپال در لیست سیاه قرار دارند.

رکورد ایمنی این هواپیمایی چندان خوش آیند نیست. از سال 1960 تعداد بی شماری حوادث و سوانح ناگوار در این هواپیمایی رخ داده که منجر به مرگ خدمه و مسافران زیادی شده است. حادثه ی اخیر در سال 2014 رخ داد، زمانی که یک هواپیما در مسیر جوملا (Jaumla)مفقود شد و سقوط کرد؛ این سقوط منجر به مرگ 18 نفر شد. شرکت نپال از جانب هیچ یک از سازمان های بین المللی سنجش ایمنی هوایی مورد تایید قرار نگرفته است و همچنان از طرف این سازمان به عنوان یکی از خطرناک ترین خطوط هوایی جهان شناخته می شود. این شرکت به تازگی چندین هواپیمای جدید از جمله یک ایرباس A320 خریداری کرده است و از آن برای پرواز به آسیای جنوب شرقی و خاور میانه استفاده خواهد کرد.

2.شرکت هواپیمایی اسکات (SCAT Airlines)

scat

شرکت حمل و نقل هوایی کم هزینه ی اسکات در سال 1997 تاسیس شد و به واسطه ی فرودگاه من هاب شیمکنت (man hub Shymkent) به تمامی شهرهای بزرگ از جمله قزاقزستان و کشورهای همسایه خدمات ارائه می دهد. این شرکت که از جانب سازمان سنجش ایمنی پرواز تنها موفق به دریافت یک ستاره شده است، بر اساس این تحقیق خطرناک ترین هواپیمایی دنیا تلقی می شود. این شرکت در واقع مورد تایید اداره ی هوانوردی فدرال قرار گرفته است که تنها علت دریافت این یک ستاره می باشد. اسکات پس از بازرسی سازمان بین المللی هواپیمایی از ورود به حریم هوایی اروپا ممنوع شد. اسکات در بیشتر طول مدت خدمتش فاقد حوادث و سوانح ناگوار هوایی بوده است؛ اما اخیراً در سال 2013 متحمل خسارت شدیدی شد. یک هواپیما حامل 21 نفر مسافر در حالی که از کاکشتا (Kokshetau) به مقصد آلماتی (Almaty) پرواز می کرد سقوط کرد و تمامی افراد حاضر در هواپیما هلاک شدند. همچنین، حوادث جزئی تر دیگری نیز در این شرکت اتفاق افتاده است و اسکات بدون دریافت تاییدیه از طرف سازمان بین المللی ایمنی هوایی، همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد. خبر خوش درباره ی اسکات این است که آنها جداً در جهت بهبود کار و اعتبار حرفه ای تلاش می کنند.

1.کام ایر (Kam Air) از خطرناک ترین خطوط هوایی

kaam air

شرکت کام ایر با دریافت تنها یک ستاره از طرف سازمان سنجش ایمنی هوایی، در میان چهار خطوط هوایی خطرناک جهان در صدر لیست قرار گرفته است. این هواپیمایی مستقر در افغانستان، خارج از کابل واقع شده است و فعالیت خود را از سال 2003 آغاز کرده است. کام ایر اولین شرکت هواپیمایی مسافربری متعلق به بخش خصوصی در افغانستان به شمار می رود و در زمینه ی خدمات مسافربری داخلی و بخش های بین المللی فعالیت می کند. کام ایر در تلاش برای برنامه ریزی پرواز به اروپا به سر می برد که متاسفانه از سال 2010 اتحادیه ی اروپا ورود تمامی خطوط هوایی افغانستان را به دلیل مسائل ایمنی ممنوع کرد.

این هواپیمایی در 12 سال گذشته حوادث ناگواری را تجربه کرده و همچنین با یک سقوط همراه بوده است که منجر به مرگ 96 مسافر و 8 خدمه ی هواپیما شده است. حوادث دیگر شامل یک بمب گذاری می باشد که باعث انحراف هواپیما شد و از طرف این شرکت به هیچ عنوان جدی گرفته نشد. در نتیجه ی ممنوعیت از ورود به اتحادیه ی اروپا و عدم تکمیل اساس نامه ی انجمن بین المللی هوانوردی غیر نظامی، از ورود پروازهای این شرکت به حریم هوایی آمریکا ممانعت به عمل آمده است. این طور که به وضوح مشخص است کام ایر در تبدیل شدن به یک هواپیمایی امن تر با شکست مواجه شده است و به احتمال زیاد برای مدت ها در صدر لیست خطرناک ترین خطوط هوایی جهان باقی خواهد ماند.

حقایقی در مورد شغل مهمانداری
ادامه مطلب

نظرات کاربران

  1. جای هواپیمایی زاگرس در این فهرست خالی است، به نظرم حتی توانایی آن را دارد که در صدر لیست قرار گیرد!!!!