قدرتمند ترین پاسپورت دنیا

قدرتمندترین پاسپورت های دنیا در سال ۲۰۱۷

کل : 0

میانگین : 0

هنگامی که تصمیم به انجام سفرهای بین المللی می گیرید، داشتن پاسپورت قدرتمند نعمتی ارزشمند محسوب می شود. داشتن قدرت ورود و خروج به کشورهای دیگر بدون نیاز به طی مراحل دشوار و طولانی درخواست ویزا تمایز بزرگی در انتخاب مقصد سفر شما ایجاد می نماید.
شاخص پاسپورت نوماد (Nomad) “ارزش شهروندی” 199 کشور دنیا را در سال 2017 رتبه بندی نموده و منتشر ساخته است.
نوماد کپیتالیست (Nomad Capitalist) در سال 2012 به منظور به اشتراک گذاری “یادداشت های میدانی” در خصوص زندگی، کسب و کار، و سرمایه گذاری در آن سوی آب ها، توسط اندریو هندرسون (Andrew Henderson) که فردی سرمایه گذار، کارآفرین و جهانگرد بود، تاسیس گردید.
از آن زمان سایت www.nomadcapitalist.com تبدیل به یکی از پر بازدیدترین سایت ها از لحاظ تنوع بین المللی گردید و موجب جذب بیش از سه میلیون بازدیدکننده ی خاص در سال شد.
شاخص پاسپورت نوماد به منظور آموزش شهروندان جهانی در خصوص ارزش حقیقی شهروندی دنیا طراحی شده است. در حالیکه اغلب شاخص ها تنها قابلیت سفر آزادانه را مورد مقایسه و سنجش قرار می دهند، به این حقیقت پی بردیم که شهروندان کشورهای مختلف برای پرداخت مالیات، زندگی به صورت آزادانه، و ممانعت از بررسی موشکافانه حین سفر با الزامات مختلفی سر و کار دارند. به همین جهت این شاخص به منظور نمایش ارزش حقیقی شهروندی در هر کشور، از منظر یک شهروند که خواستار آزادی برای به حداقل رساندن تعهدات مالیاتی، تنوع ثروت و سفر به صورت آزادانه بدون مورد قضاوت واقع شدن می باشد، ایجاد گردیده است.

قدرتمندترین پاسپورت های دنیا در سال 2017
روش شناسی
شاخص پاسپورت نوماد ارزش شهروند بودن فرد در هر کشور را مورد سنجش قرار می دهد. نتیجه ی رتبه بندی توسط این شاخص با استفاده از روش وزنی که عوامل گوناگون را درنظر می گیرد حاصل گردیده است. این شاخص ۱۹۹ کشور دنیا را بر مبنای ۵ عامل مورد بررسی قرار داده است.
۵ عامل در نظر گرفته شده برای رتبه بندی پاسپورت ها از قبیل زیر می باشند:
۱. سفر بدون نیاز به اخذ ویزا (۵۰ درصد از رتبه)
۲. مالیات (۳۰ درصد از رتبه)
۳. ادراک (۱۰ درصد)
۴. تابعیت دوگانه (۱۰ درصد)
۵. آزادی کلی (۱۰ درصد)
یافته های حاصل از مطالعات صورت گرفته برای سال ۲۰۱۷ نشان داد پاسپورت کشور سوئد از لحاظ قدرت با در نظر گرفتن عوامل ذکر شده در بالا، رتبه ی ۱ را به خود اختصاص داده است و پس از آن به ترتیب کشورهای کشورهای بلژیک، ایتالیا، اسپانیا و ایرلند در صدر قرار گرفته اند.

قدرتمندترین پاسپورت های دنیا در سال 2017

نکته ی جالب توجه در این رتبه بندی حاکی از آن است که پاسپورت امریکایی در رتبه ی ۳۵ قرار گرفته و حتی جایی در میان  30 پاسپورت قدرتمند دنیا ندارد.

پاسپورت کشور ایران نیز از میان ۱۹۹ کشور دنیا، متاسفانه در رتبه ی ۱۹۱ قرار گرفته است.
در انتها نیز به ترتیب کشورهای لیبی با رتبه ی ۱۹۵، پاکستان با رتبه ی ۱۹۶، اریتریا با رتبه ی ۱۹۷، عراق با رتبه ی ۱۹۸ و افغانستان با رتبه ی ۱۹۹ در انتهای جدول رتبه بندی قرار گرفته اند و ضعیف ترین پاسپورت های دنیا به این کشورها تعلق دارد.

 • نتیجه ی رتبه بندی پاسپورت های ۱۹۹ کشور دنیا به ترتیب زیر می باشد:

قدرتمندترین پاسپورت های دنیا در سال 2017قدرتمندترین پاسپورت های دنیا در سال 2017

 

نظرات کاربران

 1. محمدحسین میرزایی says:

  بله

 2. مریم says:

  جون تو به مولا قسم همین برام زیاد اگه بیشتر از این بشه ترشه میکنیم

 3. شهرزاد says:

  وای خدا مردم از خنده . درسته نمیتونیم بریم مسافرت خارجی بدون ویزا ولی در عوض امنیت داریم😂😂😂😂

 4. Richiga says:

  ای دم سوئد گرم 😍😍😍😍 آخ جان

 5. طلایی says:

  بازم دم ترکیه گرم تنها کشور توسعه یافته ایه که ایرانیها رو راه میدن … توروخدا یهکاری نکنین اونام ازمون ویزا بخان اونجا میرین قوانینو رعایت کنین .. جدیدا شنیدم امار بزهکاری ایرانیها تو ترکیه بالا رفته …

 6. مهرداد says:

  قیمه ها تا بیشتر از این نریخته تو ماستا باید سفره جمع بشه

 7. امیر says:

  برین خدا روشکر کنید برای ورود به ابادان ویزا نمیخاین

 8. محمد says:

  آلمانی ها ۱۷۷ کشور دنیا رو میتونن بدون ویزا برن ولی حیف که دین و ایمون ندارن ما خوبیم که دین و ایمون داریم و حتی برای سفر به عربستان هم باید انگشت نگاری بشیم

 9. ایرانی says:

  خب برادر من چه ربطی به خاک بر سری داره
  ایران تحریمه و با کشورای دیگه رابطه نداره چون آمریکا نمی ذاره
  وگرنه اینقدرم نباید بد میشدیم

 10. محمد says:

  یعنی تا حالا اینقدر ایران خار و ذلیل نشده بود، رتبه پاسپورت ایران باید از سومالی و کره شمالی و فلسطین و… کمتر باشد؟ وای برما، چرا اینقدر در دنیا خاروذلیل شده ایم؟ وای برما.