با ارزش ترین اشیای تاریخی و فرهنگی که به کلی ناپدید شدند

با ارزش ترین اشیای تاریخی و فرهنگی که به کلی ناپدید شدند

کل : 6

میانگین : 3.83

تاریخ انتشار: شنبه, ۳ تیر ۱۳۹۶

در طول زندگی یک فرد، معدود کالاهایی وجود دارند که با گذشت زمان بر ارزش مالی آنها تا حد زیادی افزوده شود. مانند: ماشین های مدرن روز، اکثر اسباب و وسایل لوکس غیرعتیقه و طیف گسترده ای از وسایل الکتریکی و غیره که هرچه زمان می گذرد از ارزش آنها کاسته می شود. در بیشتر موارد، خانه ی یک شخص تنها چیزی است که امکان دارد با گذشت زمان ارزشمندتر شود. اما برخی از افراد در این بین خوش شانس تر بوده و صاحب اشیای عتیقه، جواهرات، سلاح، اثر هنری یا کالایی از جنس نقره یا طلا هستند. حال آن شیء هر چه که باشد، افراد یا موسساتی روی کره زمین وجود دارند که مالک حقیقی اشیای نایاب و ارزشمند هستند و هروقت چیزی با ارزش و کمیاب باشد، افراد بسیاری طالب آن خواهند بود.

ساختمان دولت

پول باعث می شود افراد دست به اقداماتی بزنند که از نظر اجتماعی غیرقانونی بوده و یکی از این اعمال ناشایست و رایج در جامعه دزدی است. درست است که اکثر دزدها علاقه مند به پول نقد هستند، اما تاریخ مملو از داستانهایی است که در آن یک نفر یا گروهی از خلافکاران در صدد به دست آوردن اجناسی هستند که بتوانند آن را به یک ثروت کوچک تبدیل کنند.

در این مطلب و مطالب آینده چندی از موارد به سرقت رفته ی با ارزش که برای مدت کوتاهی ناپدید شده و هرگز به صاحب اصلی آن باز نگشته اند و نیز مواردی که تا به امروز هیچ رد و نشانی از آنها پیدا نشده است به شما معرفی می گردد.

در این مقاله و مقالات بعدی با سفرمی همراه باشید تا با ارزشمند ترین اشیای تاریخی و فرهنگی که به کلی ناپدید شده اند آشنا شوید!

1.تخم مرغ فابرجی (Fabergé Eggs)

تخم مرغ فابرجی

در 100 سال گذشته، روسیه دو تغییر سیاسی عمده داشته است؛ یکی از آنها تغییر اتحاد جماهیر شوروی به روسیه مدرن محسوب می شود. اما پیش از آنکه کشور به یک ابر قدرت کمونیست تبدیل شود، به عنوان امپراطوری روسیه شناخته می شد که توسط پادشاه و خانواده ی سلطنتی اش اداره می شد. در سال 1917، مردم روسیه در واقعه ای به نام انقلاب بلشویک (Bolshevik Revolution) (که در آن کل خاندان سلطنتی کشته شدند و کاخ پادشاه چپاول قرار گرفت) اساسا رژیم سلطنتی را سرنگون ساختند. یکی از اشیای گران قیمتی که به سرقت رفت، تخم مرغ فابرجی بود که در آن زمان 1 میلیون دلار ارزش داشت. این مجموعه توسط پیتر کارل فابرجی (Peter Carl Faberge) ساخته شده و شامل 52 عدد تخم مرغ بود که از زمان انقلاب تا کنون 8 عدد از آنها ناپدید شده اند. اما دیگر تخم مرغ های باقی مانده توسط کلکسیونرهای ثروتمند خریداری شدند و تعدادی از آنها نیز در کرملین نگهداری می شوند.

نوتردام پاریس در آتش سوخت ..
ادامه مطلب

2.استخوان تی رکس (T-Rex Bones)

استخوان تی رکس

بیش از 65 میلیون سال پیش، طرنوسوروس (tyrannosaurus) یکی از درندگان بی نظیر در دنیا به شمار می رفت که به لطف فیلم های پرفروشی نظیر پارک ژوراسیک، همه ی ما با علاقه ی خاصی نسبت به این حیوان بزرگ شده ایم. مانند هر حیوان دیگری، زیرگونه هایی برای طرنوسوروس وجود داشته اند و یکی از آنها به نام طاربوساروس (Tarbosaurus) در ناحیه ای که هم اکنون آسیا نام دارد، زندگی می کرده است. این دایناسور برای اولین بار در سال 1945 و در مغولستان کشف شد و طی عملیات بعدی، یک اسکلت کامل از این حیوان پیدا شد و بقایای آن تا سال 2012 دست نخورده و سالم مانده بود تا زمانی که یک مرد اهل فلوریدا تصمیم به سرقت بعضی از استخوان های دایناسور گرفت. اریک پروکاپی (Eric Prokopi) موفق شد به لطف اسناد جعلی استخوان ها را از مغولستان به ایالات متحده ی آمریکا قاچاق کند. او قصد داشت که استخوان ها را در منهتن به ارزش 1.1 میلیون دلار بفروشد. با این حال، اف بی آی (FBI) به موقع از این معامله با خبر شد و اریک را دستگیر کرد. با نگاهی به سوء پیشینه ی وی، پلیس متوجه شد که اریک سابقه ی سیاهی از قاچاق و فروش غیرقانونی فسیل ها دارد. او محکوم شد و استخوان ها به محل قانونی خود بازگشتند.

3.جیغ (The Scream)

جیغ

جهان سرشار از آثار هنری است. برخی از این آثار از قدمت زیادی برخوردارند و متعلق به عصر غارنشینان هستند. این ها همان نقاشی های غاری که در آن زمان توسط انسان ها حک شده اند می باشند. اما در طول قرن ها بشر سطوح مختلفی برای ایجاد خطوط هنری بر روی بوم را کشف کرده و امروز به فنون هنرمندانه ی جدیدی مثل نقاشی دست یافته ایم. یکی از مشهورترین آثار نقاشی جهان تابلوی “جیغ” نام دارد که صحنه ای آشفته با آسمان نارنجی رنگ را به تصویر می کشد و حسی همراه با غم و اندوه و دلشوره به مخاطب القا می کند. این شاهکار ادوارد مونک (Edvard Munch) تنها با استفاده از دو رنگ و دستمال کاغذی خلق شده است. اما چیزی که بیشتر مردم از آن اطلاع ندارند این واقعیت است که از این نقاشی در واقع چهار نسخه وجود دارد. از جمله نسخه تمپورا بر روی مقوا. در سال 1994 این نسخه از نقاشی که در گالری ملی نروژ نگهداری می شد، توسط دزدان مسلح به سرقت رفت و پس از دو سال این قطعه از طریق روش های ناشناخته بازیابی شد.

عجیب ترین خیابان های دنیا
ادامه مطلب

4.کفش های روبی (Ruby Slippers)

کفش های روبی

در سال 1939، هالیود فیلم “جادوگر شهر اوز” (The Wizard of Oz) را منتشر کرد و هنوز به عنوان یکی از موفق ترین فیلم های سینمایی که تاکنون ساخته شده است به شمار می رود. این فیلم مملو از شخصیت های نمادین مانند: مرد حلبی، شیر ترسو و نیز پروکسی های نمادین و شبیه سازی هایی مثل: جاده ی زرد آجری، شهر اوز و حتی کفشهای قرمز رنگ روبی می باشد. در مجموع، چهار جفت از این کفش در طول فیلمبرداری استفاده شد که هریک از آنها با دیگری تفاوت داشتند. تا سال 2005 یک جفت از این کفش ها در موزه‌ی ملی تاریخ آمریکا و دیگری در موزه ی جدی گارلند در مینه سوتا (Judy Garland Museum in Minnesota) یافت شدند. اما شخصی این کفش ها را از موزه دزدید و تا امروز هیچ ردی از آن پیدا نشده است. به هرحال هرجا که باشند، شخصی که مالک امروزی کفش ها شده در حقیقت روی یک گنج طلای سفید نشسته چراکه ارزش کفش های روبی 2 تا 3 میلیون دلار تخمین زده شده است.

5.ویولون استرادیواریوس (A Stradivarius)

ویولون استرادیواریوس

هزاران سال است که موسیقی توسط میلیون ها نفر به گوش مردم سراسر جهان می رسد. از زمانی که موسیقی توسط ابزار آلاتی مانند درام های ساخته شده از پوست تراوش کرده و به ابزارهای کلاسیک و الکترونیکی امروزی بدل گشته است، قرن ها می گذرد. اگرچه عصر کلاسیک موسیقی باعث ساخت آلات رشته ای مانند ویولون شده است اما در میان این همه تولیدکنندگان سازه های رشته ای، استرادیوارویس به عنوان بهترین و گران ترین ویولون ساخت دست بشر در دنیا مشهور است. در سال 1727 ویولون استرادیواریوس توسط یک ویولونیست معروف به نام اریکا مورینی (Erica Morini) نواخته شد. اما یک روز شخصی وارد آپارتمان نیویورک شد و ویولون را سرقت کرد. مورینی درگذشت اما ویولون او هنوز پیدا نشده است. باید بدانید این ویولون از ارزش بالایی بالغ بر 3 تا 3.5 میلیون دلار برخوردار است.

6.شمش طلا (Gold Bullion)

شمش طلا

همه ما تا کنون فیلم های هیجان انگیزی از دزدی و سرقت را تماشا کرده ایم، حتی ممکن است تعداد زیادی از آنها را انتخاب کنیم؛ چراکه علاقه ی ما برای تماشای اینگونه فیلم ها و سر درآوردن از اینکه یک خلافکار چطور هدفش را تعقیب می کند و از دست پلیس و جنایتکاران دیگر فرار می کند، اجتناب ناپذیر است. در سال 1986 حادثه ای در لندن رخ داد که دست کمی از فیلم های سینمایی نداشت. همانطور که در داستان ها اتفاق می افتد یک باند خلافکار با هدف دزدیدن 3 میلیون پوند انگلیس، وارد یکی از انبارهای برینکز مات در فرودگاه هیث‌رو شدند اما به طور اتفاقی 3 تن شمش طلا پیدا کردند که 26 میلیون پوند (34 میلیون دلار آمریکا) ارزش داشت. تعداد زیادی از افراد باند دستگیر شدند اما عده ای موفق به فرار با شمش های طلایی شدند که هرگز بازنگشتند.

با شهر لیورپول آشنا شوید (قسمت اول)
ادامه مطلب

7.نقاشی های ون گوگ (Van Gogh Paintings)

منظره دریا

در طول تاریخ نقاشان بسیاری زیسته اند اما تنها تعداد انگشت شماری از آنها به عنوان نقاش های افسانه ای برگزیده شده اند. یکی از این اسطوره ها وینسنت ون گوگ، نقاشی پست امپرسیونیست هلندی است که بیش از 800 نقاشی روغنی از مناظر، حیوانات و پرتره های خود را با قلمی پر رنگ به رشته ی تصویر درآورده است. کارهای او به اندازه ای منحصر به فرد و نمادین است که حتی یکی از آثار او می تواند در حقیقت یک ثروت کوچک محسوب شود. به همین دلیل دو سارق تصمیم گرفتند که به موزه ون گوگ در آمستردام دستبرد بزنند و دو عدد از شاهکارهای او را سرقت کنند. از این نقاشی ها به عنوان “منظره دریا در اسخیفنینگن” (View of the Sea at Scheveningen) و “جمعیت در حال ترک کلیسای نونین” (Congregation Leaving the Reformed Church in Nuenen) یاد می شود. ارزش این دو تابلو با هم 30 میلیون دلار تخمین زده شده است؛ و با اینکه این دو نقاشی هرگز به موزه بازگردانده نشدند اما دزدها دستگیر و به زندان فرستاده شدند.

نظرات کاربران