بزرگ ترین فرودگاه جهان در استانبول

افتتاح بزرگ ترین فرودگاه دنیا در استانبول

کل : 7

میانگین : 5

تاریخ انتشار: شنبه, ۱۶ مرداد ۱۳۹۵

افتتاح بزرگ ترین فرودگاه دنیا در استانبول انجام می شود. فرودگاهی عظیم که شاید جزو گران ترین و لوکس ترین فرودگاه های دنیا نباشد اما بی شک بزرگ ترین آن ها است. فرودگاه ها از نظر تجهیزات و امکانات نقش مهمی در صنعت هواپیمایی و همین طور توریسم هر کشور دارند. حمل و نقل یکی از زیرساخت های اساسی و مهم صنعت گردشگری است. بنابراین هر چقدر که فرودگاه ها امکانات بهتری را ارائه دهند مورد استقبال بیشتری از سوی گردشگران خواهند بود. فرودگاه جدید استانبول با ظرفیتی بالا از نظر باندهای پرواز و خدمات ارائه شده به مسافرین به سرعت جایگزین فرودگاه آتاتورک خواهد شد. به طوری که پیش بینی شده بلیط هواپیما تمام پروازهای خارجی به مقصد این فرودگاه صادر شود.

 

بزرگ ترین فرودگاه جهان

 

نگاهی به زیر ساخت بزرگ ترین فرودگاه دنیا

فاز اول پروژه ساخت سومین فرودگاه شهر استانبول در حال اجرا است. این فرودگاه قرار است با جا به جایی سالانه بیش از ۱۵۰ میلیون مسافر تبدیل به بزرگ ترین فرودگاه جهان شود. کل بودجه این پروژه ۱۰ میلیارد و ۲۴۷ میلیون یورو برآورد شده که قرار است نخستین مرحله از آن در سال ۲۰۱۸ به بهره برداری برسد.

هم اکنون در این پروژه ۹۳۶۶ نفر؛ شامل ۸۹۸ کارمند و ۸۴۶۸ کارگر مشغول به کارند. به گفته مجری این طرح، معماری به کار رفته در این فرودگاه آمیزه‌ای از هنر اسلامی و هنر ترک خواهد بود. این فرودگاه به دو بخش مستقل که شامل پروازهای ورودی و خروجی جداسازی خواهد شد. همچنین تمهیدات جدیدی برای راحتی و رفاه مسافران در نظر گرفته اند. این فرودگاه دارای شش باند مستقل از هم است. از ویژگی‌های مهم آن، فرودگاهی بدون آلاینده و دوست دار محیط زیست بودنش است. از نظر خدمات رسانی، نزدیک به ۴۰۰ برند ترکیه ای و خارجی، همچنین خدماتی در قالب رستوران، کافی شاپ و … به مسافران ارائه خواهد شد.

آشنایی با دیدنی های بروکسل، پایتخت زیبای بلژیک
ادامه مطلب

در داخل ساختمان فرودگاه یک فروشگاه بسیار بزرگ به منظور خدمات رسانی به مسافران و استقبال کنندگان آن ها تعبیه شده است. این فروشگاه یکی از مناطق عمومی فرودگاه نیز محسوب می شود. انواع وسایل نقلیه مورد نیاز مسافران در این بخش از فرودگاه موجود بوده و آماده خدمات رسانی خواهند بود. پارکینگ هوشمند این فرودگاه دارای گنجایش ۲۵ هزار وسیله نقلیه است. با این میزان گنجایش، بزرگ ترین پارکینگ در اروپا نیز خواهد بود. سیستم حمل و نقل سریع السیر نیز در این فرودگاه وجود دارد و ایستگاه های مترو در داخل فرودگاه قرار خواهند گرفت.

 

بزرگ ترین فرودگاه دنیا

 

امکانات فرودگاه استانبول

در قسمت جلویی فرودگاه که بخش جنوبی آن محسوب می شود شهر فرودگاهی وسیعی قرار دارد. این منطقه شامل ساختمان های اداری، مجموعه هتل ها، آژانس های مسافربری، مسجد، مراکز مناسب برگزاری کنفرانس ها و برپایی نمایشگاه ها و مراکز درمانی خواهد بود. ساختمان اصلی ترمینال این فرودگاه به وسعت ۱۳ هکتار، بزرگ ترین ساختمان مسقف جهان می شود. در مرحله اول بیش از ۹۰ میلیون مسافر در آن تردد خواهند کرد. این تعداد تا پایان سال ۲۰۲۸ به ۱۵۰ میلیون می رسد. همچنین هواپیماهای غول پیکری که قادر به نشستن در هر فرودگاهی نیستند، می توانند در باند آن فرود آیند. در این فرودگاه ۱۵۰ شرکت هواپیمایی جهت برقراری روزانه ۳۵۰۰ پرواز به ۴۰۰ نقطه دنیا فعالیت خواهند کرد. به گفته مجری طرح، هدف اصلی این فرودگاه به ارمغان آوردن لحظات ناب و به یاد ماندنی در سفر برای مسافران خود است.

شرکت «ایگا» مجری این طرح در ازای ۲۵ سال حق مالکیت آن، مبلغی به ارزش ۲۶٫۲ میلیارد یورو به همراه مالیات بر ارزش افزوده به دولت ترکیه پرداخت خواهد کرد. بر این اساس این فرودگاه از لحاظ ظرفیت تعداد مسافر و حمل بار و ایجاد ارزش افزوده بزرگ ترین مرکز حمل و نقل جهان به حساب خواهد آمد.

شهر دیژون فرانسه را می شناسید؟
ادامه مطلب

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در مراسم آغاز این پروژه سخنرانی داشت. وی گفت: «امروز فقط مختص استانبول نیست بلکه در تاریخ ترکیه یک روز مهم و حیاتی برشمرده خواهد شد. چراکه در دنیا و در بین شش قاره، بزرگ ترین فرودگاه جهان در استانبول به بهره برداری می رسد. از آغاز تأسیس جمهوری مستقل ترکیه تاکنون بی شک پروژه های بزرگ بسیاری را شاهد بوده ایم اما این پروژه با تمامی آن ها متفاوت است. چرا که با بزرگی و ظرفیتی که داراست یکی از بزرگ ترین پروژه های عمرانی تاریخ ترکیه خواهد بود. این یک فرودگاه نیست بلکه یک شهر خواهد بود! و چنین پروژه ای برازنده ملت ترکیه است.»

 

ویژگی های بزرگ ترین فرودگاه جهان در استانبول

ظرفیت ۵۰۰ هواپیما، ۶ باند پرواز، ۸ برج مراقبت، بیش از ۱۵۰ خط هوایی، بیش از ۳۵۰ مقصد، ۴ ساختمان ترمینال، ۱۶۵ عدد پل حمل مسافر

در زیر لیستی از 10 فرودگاه برتر دنیا تا کنون آورده شده است:

۱٫ فرودگاه آتلانتا (سالانه ۹۹٫۴ میلیون مسافر)

۲٫ فرودگاه پکن (۸۳٫۷ میلیون)

۳٫ فرودگاه هیثرو لندن (۷۳٫۳ میلیون)

۴٫ فرودگاه هانه دا توکیو (۶۹٫۵ میلیون)

۵٫ فرودگاه شیکاگو (۶۶٫۹ میلیون)

۶٫ فرودگاه لس آنجلس (۶۶٫۶ میلیون)

۷٫ فرودگاه دوبی (۶۶٫۴ میلیون)

۸٫ فرودگاه پاریس (۶۲ میلیون)

۹٫ فرودگاه دالاس (۶۰٫۴ میلیون)

۱۰٫ فرودگاه هنگ کنگ (۵۹٫۹ میلیون)

نظرات کاربران

  1. ممنون مطلب خیلی مفیدی بود