عجیب ترین موجودات اعماق آب ها

عجیب ترین موجودات اعماق اقیانوس‌ها

کل : 12

میانگین : 4.75

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۱۷ مرداد ۱۳۹۵

در اعماق اقیانوس‌ها دنیای شگفت انگیز و پر رمز و رازی در جریان است.دانشمندان هنوز موفق نشده‌اند به برخی مناطق دسترسی پیدا کنند و موجودات عجیبی که در اعماق دریاها زندگی می‌کنند را کشف کنند. این موضوع اینقدر هیجان انگیز است که بسیاری از فعالان صنعت توریسم تدارکاتی برای گشت و گذار در اعماق دریا مهیا کرده اند. جاذبه های گردشگری در اعماق اقیانوس ها دنیای جدیدی از گردشگری و تجربه هیجان را برای تان خواهد داشت. با سفرمی همراه شوید و به اعماق اقیانوس‌ها سفر کنید تا با بعضی از عجیب ترین موجودات اعماق اقیانوس ها آشنا شوید و در موردشان بیشتر بدانید.

 

اژدهای دریایی

 

اژدهای دریایی برگدار (Leafy Sea Dragon)

اژدهای دریای در ظاهر بیشتر شبیه به یک نوع جلبک دریایی است. ولی در حقیقت یک نوع ماهی از خانواده اسبهای دریایی است. اژدهای دریایی در امتداد سواحل جنوبی و غربی استرالیا یافت می شود. از نظر ظاهری یکی از عجیب ترین موجودات اعماق اقیانوس ها است. طول این جانور بین ۲۰ الی ۲۴ سانتی متر ( حدود یک وجب) است. اژدهای دریایی برای رشد خود از پلانکتون ها و سخت پوستان کوچک دریا تغذیه می کنند. از باله های کوچک خود برای حرکت در آب استفاده می کنند. اما وظیفه آن باله های بلند برگ مانند چیست؟ اژدهای دریایی از باله های بلند و برگ مانندش برای استتار استفاده می‌کند. با این شمایل بیشتر شبیه به یک جلبک به نظر می‌رسد و از خطر خورده شدن توسط ماهیان گوشت خوار بزرگتر نجات پیدا می‌کند.

 

با بزرگ ترین پارک ژوراسیک در دنیا آشنا شوید!
ادامه مطلب

کرم درخت کریسمس (Christmas Tree Worm)

کرم درخت کریسمس در تپه‌های مرجانی آب های گرمسیری زندگی می‌کند. بر عکس بیشتر کرم ها که تا به حال دیده ایم و شکل‌شان برای ما خیلی خوش آیند نیستند. این نوع کرم با دو زائده پر دار مارپیچی، شبیه یک درخت کریسمس (کاج یا صنوبر) می شود! این شاخک های مو مانند از بدن کوچک لوله ایی شکل آن رشد و توسعه می یابند و برای تغذیه از گیاهان میکروسکوپی استفاده می شود. همچنین کارکرد دیگری هم دارد و آن تنفس است. در واقع مانند آبشش ماهی ها عمل می کند. این مخلوقات زیبا رنگ های مختلف دارند از جمله نارنجی، زرد، آبی و سفید.

 

 

کرم درخت کریسمس

 

ماهی ماهیگیر (Anglerfish)

نگاه کردن به این ماهی عجیب شاید در وهله اول باعث وحشت شما شود ! این ماهی ترسناک با سر و دهان بسیار بزرگ در اعماق تاریک اقیانوس ها زندگی می‌کند. اندازه این ماهی مابین ۲۰ سانتی‌متر تا ۱ متر می‌شود. پس خیلی بزرگ نیستند و نمی توانند آنطور که در برخی فیلم ها نمایش داده می شود یک کشتی بزرگ را ببلعد. شاید نهایتا بتوانند یک ماهی کوچک را شکار کند.

بیش از ۳۰۰ گونه از این نوع ماهی شناسایی شده است که اکثرا در اقیانوس اطلس و اقیانوس منجمد جنوبی زندگی می کنند. چه چیزی دیگری هست که باعث شده این موجود این چنین عجیب به نظر بیاید؟ خوب، در بالای دهان ماهی های ماده یک چراغ درخشان آویزان است! می پرسید چه خاصیتی دارد؟ این زائده پر نور، صیدهای از همه جا بی خبر را در اعماق تاریک دریاها به سمت خود جلب می کند تا این شکارچی ماهر سر فرصت با دندان های شفاف و تیز خود صید را گرفته و ببلعد.

دریاچه ناترون، جواهر سرخ تانزانیا
ادامه مطلب

 

ماهی منجم (Northern Stargazer)

تا به حال چنین  ماهی با ظاهری اینقدر عجیب دیده بودید؟ بی شک ماهی منجم یکی از عجیب ترین موجودات اعماق اقیانوس ها است. ماهی منجم عمداتا در سواحل شرق ایالات متحده یافت می‌شود. این ماهی حدودا ۵۰ سانتی متر طول دارد رنگ فلسهایش قهوه ای تیره است و لکه های سفید بر روی سرش وجود دارد. عجیب ترین مورد در ظاهر این ماهی این است که چشم‌ها و سوراخ های بینی‌اش بر خلاف ماهی‌های دیگر در بالای سرش قرار گرفته و دهانش رو به سمت بالا باز می‌شود. این مخلوق حیله گر، برای شکار خود را در شن و ماسه دفن و مخفی می‌کند. فقط چشمانش که در بالای سرش قرار دارد از شنها بیرون می‌ماند و منتظر نزدیک شدن طعمه می‌شود. وقتی که طعمه به اندازه کافی نزدیک شد به آن حمله کرد و شکارش می‌کند.

 

ماهی دست قرمز

 

ماهی دست قرمز (Red Handfish)

این ماهی زیبا و منحصر به فرد به جای شنا کردن در دریا ترجیح می‌دهد در امتداد بستر دریا راه برود! این موجودات عجیب با استفاده از یک مجموعه منحصر به فرد از باله که شبیه به دست انسان هستند در کف اقیانوس، حرکت می کنند. زیستگاه ماهی دست قرمز آب های جنوب استرالیا و تاسمانی است. حداکثر اندازه آنها ۱۵ سانتی‌متر است. بدنش با فلسهایی شبیه دندان پوشیده شده است. انواع دیگر از این ماهی زیبا نیز وجود دارد از جمله ماهی دست صورتی و ماهی دست خال خالی.

 

کوسه (Wobbegong)

این کوسه عجیب یک گونه از خانواده کوسه فرشی (carpet shark) است. ظاهر این کوسه ها به قدری عجیب است که در وهله اول شبیه یک تکه از فرش های قدیمی به نظر می‌رسد. برای پیدا کردن یکی از این کوسه های فوق العاده، شما بایستی به اکتشاف در آب های گرمسیری اقیانوس آرام غربی و اقیانوس هند بپردازید. این کوسه‌ها وقت خود را صرف استراحت بر روی کف دریا می کند. بواسطه اندام های مسطح و ریشه ریشه، خود را استتار و پنهان می کنند. در واقع در این حالت آن ها منتظر طعمه خود مانند ماهی، اختاپوس، خرچنگ و لابستر می شوند تا از آن حوالی بگذرند، سپس در چشم بر هم زدنی آن ها را قورت می دهند. گاهی هم برای پیدا کردن و خوردن غذا، آرام و بیصدا در اعماق دریا شنا می‌کنند و به دنبال طعمه می‌گردند.

نظرات کاربران