در این مطلب همراه با سفرمی با درختی که روز عاشورا خون می گرید آشنا شوید:

درخت چنار خونبار الموت

می گویند در روستای زرآباد الموت واقع در استان قزوین، درختی وجود دارد که روز عاشورا گریه می کند و از شاخه هایش خون میتراود. این درخت کنار امام زاده علی اصغر قرار دارد و برای ساکنین این منطقه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.  اما به راستی آیا این مایع سرخ رنگ که هرسال در زمان اذان صبح روز عاشورا از این درخت عجیب تراوش می کند خون است؟ یا نوعی صمغ است که با درختان دیگر متفاوت می باشد؟

تحقیقات علمی برای کشف راز درخت

محققان چند سال متوالی برای کشف راز این درخت وقت صرف کرده اند و به نتایج جالبی دست یافته اند. داستان این درخت توسط نویسندگان مشهوری در کتب بسیاری به صورت مکتوب درآمده و همین امر موجب شده مردم بیش تر به صحت این ماجرا ایمان بیاورند. از این نوع مقولات می توان به کتاب (اسرارالشهاده) به قلم ملا آقا معروف به فاضل دربندی (متوفی ۱۲۸۶) اشاره کرد. وی این گونه می نویسد که از نشانه های عجیب و غریب که تا روز قیامت پا برجا باقی می ماند، همان پدیده ای است که در یکی از روستاهای قزوین رخ می دهد.

درختی که روز عاشورا خون می گرید

طبق گفتهء محققان اعتقادات مردم بیش تر حول محور امام زاده علی اصغر و چنارهای اطراف حرم ایشان می باشد. می گویند امام زاده علی اصغر از فرزندان  امام موسی کاظم(ع) و برادر امام رضا (ع)  می باشد و در ۱۵ سالگی به دیار باقی شتافته است. برخی معتقدند که جنازهء ایشان هنوز تازه است. اهالی قزوین بر این باورند که بارها معجزات امام زاده علی اصغر را مشاهده کرده اند، همچنین گزارشات زیادی از شفایافتگان ارائه داده اند.

درختی که روز عاشورا خون می گرید

قدمت چنار خونبار

از نظر تاریخی قدمت چنار خونبار به زمان صفویه بازمی گردد که اوج شهرت آن براساس آثار مکتوب به دست آمده از دوران قاجاریه، به زمان شاه سلطان حسین صفوی تعلق دارد. در زمان گذشته چندین درخت چنار معروف به خونبار در اطراف ضریح امام زاده علی اصغر وجود داشته است که از آن میان تنها یکی باقی مانده است.

دیگر درختان که به مرور زمان خشک شده بودند نیز توسط سادات کنده شدند و امام زاده را توسعه دادند. مردم به این درخت دخیل می بندند و حاجت می طلبند و برای آن احترام خاصی قائلند. برخی می گویند که خون درخت نسبت به سال های گذشته کمتر شده و دلیل آن را بی اعتقادی مردم می دانند و این که امروزه عزاداری واقعی در کنار آن انجام نمی شود و این درخت برای مردم بیش تر جنبهء توریستی پیدا کرده است.

درختی که روز عاشورا خون می گرید

با آزمایشات عملی که در محرم سال ۱۳۸۴ روی درخت خونبار انجام گرفت و بر طبق نمونه برداری از مایع قرمز رنگی که از شاخه های درخت بیرون زد به این نتیجه رسیدند که این مایع هیچ گونه ماهیت خونی ندارد، اما نشانه های صمغی که از دیگر درختان تراوش می کند را نیز ندارد. زیرا بعد از بیرون آمدن بلافاصله خشک می شود. پس نمی توان بروز این پدیده را صرفاً به روز عاشورا نسبت داد.

بلکه ممکن است تنها با آن روز مصادف شده باشد. همچنین مشاهده شده که در روزهای دیگری جز عاشورا نیز از این درخت خون می چکد که در این صورت اهالی گاو قربانی می کنند.

درختی که روز عاشورا خون می گرید

باورها و اعتقادات مردم

همچنین مردم از برگ های این درخت سخن می گویند و معتقدند که روی برگ های درخت خونبار، نام ائمهء اطهار نوشته شده است. این موضوع نیز به حیطهء آزمایش گذاشته شد و از میان ۶۰ نفر که از این موضوع بی اطلاع بودند، ۳۸ نفر از اسامی مذهبی نام بردند و یکی از آن ها دقیقاً گفتهء مردم قزوین را تصدیق کرد. یعنی نام الله و محمد که روی برگ ها نقش بسته بود را شناسایی کرد.

اما مردم قزوین هنوز بر باورهای اعتقادی خود پابرجا هستند و شدیداً خواستار این هستند که بین عاشورا و این درخت رابطه برقرار کنند. اعتقاد مردم عادی بیش تر بر روی واقعه ی درخت خونبار متمرکز است در حالی که قشر تحصیل کرده، به زیارت امام زاده علی اصغر اشتیاق بیش تری دارند.

منبع: سفرمی

3 دیدگاه در “درختی که روز عاشورا خون می گرید

  1. این مسائل همگی ناشی از جهل و خرافات مردم است شما کافیه تو اینترنت درختی که در آفریقا جنوبی هست و معروف به blood tree میباشد را سرچ کنید تا چندین امامزاده هم در آفریقای جنوبی تاسیس کنیم و به امید خدا دامنه جهل را در تمام آفریقا هم گسترش بدیم ای داد از این مردم خرافات پرست و نادان.

  2. برخی درختان صمغ شان به رنگ قرمز ( شبیه خون ) می باشد . دوستان سعی کنید ذهنتان را روشن کنید . هرکس تمایل دارد چنین چیزهایی را ببیند برود سراغ درخت توسکا و بسیار است در جنگل های گیلان . همچنین بستگی دارد به خاک درخت و نوع خاک مرطوبی که درخت از آن تغذیه می کند. هم وطنان من آگاه باشید که دین راستین با خرافه آمیخته نشود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


33.3KFollowers
26Followers
2.2KPosts
987Comments
28Followers
Follows
8.7KSubscribers
Subscribe