ردیف 13 هواپیما

چرا هواپیماها ردیف 13 ندارند؟

کل : 1

میانگین : 5

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۱۵ آبان ۱۳۹۷

آیا می دانید چرا ردیف 13 هواپیما حذف شده است؟

آیا تا به امروز به هنگام سفر با هواپیما و گشتن به دنبال صندلی خود متوجه شده اید که اکثر هواپیما ها ردیف 13 ندارند؟ تنها کافیست یکبار به شماره ردیف های هواپیما توجه نمایید تا با این اتفاق عجیب روبرو شوید! حتما تا به حال در رابطه با نحسی و شومی عدد 13 چیزهای زیادی شنیده اید. همانطور که میدانید این عدد در ملل مختلف، باورها و مذهب های بسیاری به عنوان عددی نامبارک و شوم شناخته شده است. حال چرا این باور به داخل اکثر هواپیماها کشیده شده تا ردیف 13 هواپیما وجود نداشته باشد؟

ردیف 13 هواپیما

همراه سفرمی رزرواسیون آنلاین بلیط هواپیما و رزرو هتل باشید تا با رمز و راز ردیف شماره 13 هواپیما بیشتر آشنا شوید.

باور به نحس بودن عدد 13

همانطور که گفته شد عدد 13 در فرهنگ ها و باور های مختلف نحس و شوم بوده که همین 13 هراسی باعث تغییر بسیاری در نحوه ی زندگی افراد شده است. این باور گرچه مربوط به گذشته های دور می باشد اما چیزی که جالب توجه می باشد این است که باور نحسی عدد 13 به زندگی مدرن جوامع امروزی نیز کشیده شده است. تا جایی که بسیاری از ایرلاین ها و شرکت های هواپیمایی نیز اقدام به حذف ردیف شماره 13 هواپیما کرده اند تا میزان ترس را برای مسافران خود کمتر نمایند. از ایرلاین های معروفی که اقدام به این کار کرده اند می توان به شرکت هواپیمایی ایرفرانس (Airfrance)، ایبریا (Iberia)، ایرترن (AirTran)، ایرنیوزلند (Air New Zealand)، شرکت هواپیمایی مشهوری همچون لوفتهانزا (Lufthansa) اشاره کرد. شماره بندی ردیف های صندلی در این هواپیما به این صورت است: 9، 10، 11، 12، 14، 15 و …

قدرتمندترین پاسپورت های دنیا در سال 2019
ادامه مطلب

اولین بار چه ایرلانی و چه زمانی اقدام به حذف ردیف 13 کرد ؟

در حال حاضر مشخص نیست که اولین بار این تصمیم خرافی و عجیب چه زمانی در دستور کار شرکت های هواپیمایی قرار گرفت. اما در هر صورت سالها پیش، فردی اقدام به حذف ردیف شماره 13 صندلی های هواپیما به دلیل باور به نحس بودن عدد 13 کرد. این کار اگرچه بسیار خرافی و عجیب است اما پس از مدتی حذف ردیف 13 هواپیما ها کاری متداول و معمولی شد که در میان بیشتر ایرلاین های مطرح دنیا گسترش پیدا کرد. این اقدام با توجه به اینکه سالها پیش انجام شده است امکان دارد در دنیای امروزی خنده دار و مضحک به نظر برسد! اما به گفته شرکت های هواپیمایی، تغییر شماره گذاری و آوردن عدد 13 میان ردیف صندلی های هواپیما هزینه ای هنگفت را برایشان ایجاد می کند. از همین رو همچنان این ایرلاین ها بدون ردیف 13 به کار خود و جابجایی مسافران ادامه می دهند.

ردیف شماره 13

آیا ایرلاین ها هم به نحسی عدد 13 اعتقاد دارند؟

چندی پیش سخنگوی ایرلاین ایرترن در مصاحبه ای با روزنامه یو اس تودی توضیحاتی در رابطه با حذف عدد 13 در ردیف هواپیما ارائه کرد :

“اکثر مردم هیچ رغبتی ندارند که در ردیف 13 هواپیما بنشینند. ما ایرلاین هستیم و وظیفه ای جز ارائه خدمات به مشتریانمان نداریم، بنابراین مهم نیست که ما این خرافات عجیب را باور داریم یا نه! اگر اکثریت مردم عدد 13 را نحس میدانند و نشستن در ردیف 13 هواپیما را بدشگونی می دانند ما هم به باور آنها احترام گذاشته و آن را در نظر میگیریم”

نفس گیرترین استخرهای معلق در دنیا
ادامه مطلب

مدیر روابط عمومی شرکت لوفتهانزا نیز توضیحاتی را در این خصوص ارائه کرد که جالب است بدانید :

“این باور که عدد 13 نحس است و بدشانسی می آورد در میان مسافران بسیاری باعث رعب و وحشت و امتناع از نشستن در ردیف 13 هواپیما شده است. این باور تا حدی در میان افراد رسوخ کرده است که فکر میکنند اگر ردیف 13 وجود داشته باشد هواپیما سقوط می کند! البته جالب است بدانید که تنها عدد 13 نحس نیست، عدد 17 نیز در میان چندین کشور از جمله ایتالیا و بزریل نحس شمره می شود! “

ردیف 13 هواپیما

شاید بد نباشد از بررسی ها و نظر یکی از کارشناسان صندلی هواپیما نیز باخبر شوید! مردم در سایت Seatguru.com  می توانند در مورد صندلی های هواپیما نظر بدهند و تبادل نظر و اطلاعات کنند. موسس این سایت اما در رابطه با حذف ردیف 13 می گوید:

طبق نظرسنجی های وبسایت ما، صندلی شماره 13 بدترین صندلی برای نشستن و صندلی قرمز معرفی شده است! که همین امر گواه آن است که ایرلاین ها تنها برای کمک به کاهش نگرانی و استرس مردم از پرواز و سفر هوایی اقدام به حذف ردیف 13 کرده اند. اما همچنان در این هواپیماها هم پرواز هایی با شماره 113، 213 و یا 313 نیز انجام می شود که هیچ نحسی و بدشگونی ندارند!

به نظر شما هم نشستن در ردیف 13 هواپیما باعث بدشگونی می شود؟ و یا منجر به سقوط هواپیما می شود؟

نظرات کاربران