مرتفع ترین شهر جهان

مرتفع ترین شهر جهان

کل : 0

میانگین : 0

در مطالب گذشته درباره سردترین، گرم ترین و بادی ترین شهر جهان خواندیم؛ امروز سفرمی قصد دارد تا شما را با مرتفع ترین شهر جهان آشنا کند. با ما همراه باشید!

بولیوی در قاره آمریکای جنوبی واقع شده و ۱۰۸۳۳۰۱ کیلومتر مربع از خشکی های زمین و ۱۵۲۸۰ کیلومتر از مساحت آبها را در برگرفته است. بولیوی ۲۸ امین کشور بزرگ جهان به شمار می رود.

مرتفع ترین شهر جهان

تاریخ دیرینه بولیوی در وهله اول به امپراطوری بزرگ اندی ها از تمدن آیمارا باز می گردد. اینکاها در نهایت این فرهنگ بدیع و قدرتمند را در اواخر قرن ۱۵ به دست آوردند. در خلال تلاش بی وقفه آنها برای پیدا کردن طلا و نقره، اسپانیایی ها در قرن ۱۶ به بولیوی رسیدند؛ آنها به سرعت اینکاها را شکست داده و ساختار اقتصادی و اجتماعی بولیوی را برای همیشه تغییر دادند.

در طول ۳۰۰ سال حکومت استعماری، اسپانیایی ها بالاخره در صدد یافتن فلزات با ارزش درآمدند و برای این کار از کارگران سرخ پوست استفاده می کردند. ثابت شده است معادن نقره ای که آنها کشف کردند، بزرگترین معادن موجود در نیمکره غربی به شمار می روند. در سال ۱۸۰۹، رهبر آزادی بولیوی، سیمون بولیوار نبرد استقلال را آغاز کرد. پس از شکست اسپانیا در سال ۱۸۲۴، بولیوی بالاخره در سال ۱۸۲۵ آزادی سرسختانه خود را به دست آورد.

مرتفع ترین شهر جهان

در اواخر دهه ۱۸۰۰، دولت های غیر نظامی به قدرت رسیدند و بولیوی تقریبا به مدت ۵۰ سال از ثبات نسبی سیاسی برخوردار بود. اقتصاد آن برای همه به جز سرخ پوست های بومی بهبود یافت. پس از شکست در جنگ با پاراگوئه، بولیوی بسیاری از قلمروهای اصلی خود را از دست داد، حکومت نظامی بازگشت و مجموعه ای از دولت های نظامی تا سال ۱۹۸۲ این کشور را تحت کنترل گرفتند؛ در همین سال این کشور دوباره به یک دولت منتخب دموکراتیک بازگشت.

مرتفع ترین شهر جهان

امروزه بولیوی یکی از فقیرترین کشورهای توسعه نیافته در آمریکای جنوبی محسوب می شود که وابسته به کمک های خارجی است. اما اگر بخواهیم نیمه پر لیوان را ببینیم، بولیوی سرزمینی شگفت انگیز با طبیعتی مسحور کننده و مقدار زیادی ذخایر گاز، نفت، طلا و نقره به حساب می آید که مملو از جاذبه های رنگارنگ برای گردشگران و مسافران است.

شهر ال آلتو در کشور بولیوی با ارتفاع ۴۱۵۰ متر از سطح دریا به عنوان مرتفع ترین شهر جهان شناخته می شود. این شهر در منطقه دشتی آلتی پلانو (Altiplan) واقع شده است. سکونت در این شهر به عنوان محله ای زاغه نشین از پایتخت اداری لاپاز (La Paz) در اوایل قرن بیستم آغاز شد. از آن زمان جمعیت لاپاز افزایش یافت و امروز دومین شهر بزرگ و پر جمعیت (1.18 میلیون نفر) محسوب می شود. در سال گذشته بزرگترین ماشین کابل شهری جهان، فعالیت خود را بین ال آلتو و لاپاز آغاز کرد.

مرتفع ترین شهر جهان

ال آلتو با ۷۶ درصد از ساکنین قوم آیمارا، ۹ درصد کچوا و ۱۵ درصد مستیزو بزرگترین شهر آمریکایی در آمریکای لاتین است.

این منطقه دارای آب و هوای تاندرا می باشد. به این معنی که در گرمترین ماه ها درجه حرارت هوا بسیار پایین است. میانگین سالانه دما در ال آلتو ۷.۲ درجه سانتی گراد است و میانگین بارش به ۵۷۷ میلی متر می رسد.

نظرات کاربران