اولین برج چرخشی دنیا

اولین برج چرخشی دنیا در دبی

کل : 7

میانگین : 3.57

تاریخ انتشار: شنبه, ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

اولین برج چرخشی و متحرک دنیا در دبی ساخته می شود!

دبی منزلگاه بسیاری از عجایب ساخت بشر است. این عجایب از جمله بزرگترین جزیره ی مصنوعی دنیا، بزرگترین مرکز خرید دنیا، و بلندترین ساختمان دنیا می باشند.

علاوه بر این عجایب، دبی به زودی اولین آسمان خراش چرخشی دنیا را نیز به فهرست عجایب خود اضافه خواهد کرد.

ایده ی ساخت برج چرخشی و معماری متحرک و پویای آن، زاییده ی ذهن دیوید فیشر (David Fisher) است. فیشر، قصد دارد برجی 80 طبقه با ارتفاع 1 هزار و 273 فوت بسازد، به طوری که هر طبقه ی آن قابلیت چرخش 360 درجه ای را در هر دو جهت داشته باشد.

اولین برج چرخشی دنیا

به گفته ی فیشر ایده ی ساخت برج چرخشی با نمایی به طور دائم متحرک را یک دهه قبل، در حالیکه ساخت برج المپیک در نیویورک را آغاز کرده بود، در ذهن داشت.

فیشر در سایت داینامیک آرکیتکچر / معماری حرکتی (Dynamic Architecture) اظهار داشت: “من متوجه شدم از یک نقطه ی مشخص می توانم رودخانه ی ایست (East River) و هادسون (Hudson River) را در دوجهت منهتن نظاره گر باشم.

با خود فکر کردم: “چرا ما کل طبقه را نچرخانیم؟ به این ترتیب همه می توانند نظاره گر رودخانه ی ایست (East River) و هادسون (Hudson River)، و همچنین کلیسای جامع سنت پاتریک (Saint Patrick’s Cathedral) باشند.”

فیشر اولین بار ایده ی خود را در سال 2008 مطرح کرد اما تا به امروز اجرایی نشد. در حال حاضر داینامیک آرکیتکچر / معماری حرکتی (Dynamic Architecture) امیدوار است این آسمان خراش دبی با لقب برج دینامیک تا سال 2020 به افق دبی دست یابد. در شهری که مملو از آسمان خراش های مرتفع است، برج دینامیک یکی از مرتفع ترین برج های دبی خواهد بود.

همه چیز درباره ساعت نجومی پراگ
ادامه مطلب

اگر همه چیز طبق برنامه پیش رود، تنها ساخت طبقات چرخشی این ساختمان نیازمند یکی از پیشرفته ترین تکنولوژی ها می باشد. تکنولوژی صوتی فعال (Voice-activated) به ساکنان اجازه خواهد داد طبقه ی واحد مسکونی خود را تنها با سخن گفتن به چرخش درآورند، و 79 توربین بادی جای گذاری شده به صورت افقی بین طبقات و پانل های خورشیدی که بر روی سقف قرار داده می شوند، انرژی برج را تامین خواهند کرد.

اولین برج چرخشی دنیا

علاوه بر این ها، آسانسوری ویژه نیز در داخل هسته ی مرکزی بتن ساخته خواهد شد که به ساکنان این امکان را خواهد داد تا خودرو های خود را تا طبقه ی مورد نظر بالا ببرند و در کنار واحد مسکونی خود پارک نمایند.

طبقات برج، واحدهای پیش ساخته خواهند بود که ساخته شده از مواد فیبر کربن، فولاد و آلومینیوم می باشند. به گفته ی فیشر طبقات در کارخانه مونتاژ خواهند شد و سپس به برج متصل خواهند گشت. این شیوه ی ساخت، ابداعی دیگر است که در این آسمان خراش اجرایی می شود.

هزینه ی این پروژه ی هنگفت به طور دقیق معلوم نیست اما به گفته ی دینامیک آرکیتکچر هزینه ی هر یک طبقه ی این آپارتمان ممکن است از 4 میلیون دلار تا 40 میلیون دلار متغیر باشد.

فیشر امیدوار است این برج آغاز یک تغییر در نحوه ی تفکر معماران در مورد شغلشان باشد.

دیوید فیشر معمار اولین برج چرخشی دنیا

به عقیده ی فیشر امروزه یک معمار باید ساختمانی طراحی کند که سازگار با زندگی باشد.

ساختمانی که یک معمار طراحی می کند باید با محیط، عملکرد، نیازهای ما و حتی درک ما از زیبایی سازگار باشد و وفق داده شود. این امر حرکتی پیوسته و مداوم می باشد.

نظرات کاربران

  1. واقعا عالیه
    دبی به شدت زیباست و زیباتر هم خواهد شد …