دوست صمیمی

تاثیر دوستان صمیمی بر افزایش حافظه

کل : 8

میانگین : 5

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۲۸ شهریور ۱۳۹۵

چند ماه پیش تصمیم گرفتم که محل زندگیم را عوض کن و  از واشنگتن دی سی به نیویورک  نقل مکان کنم. تقریبا تمام کارهایم را آنلاین و یا با تلفن انجام دادم از اجاره منزل، خرید لوازم و …….. یکی از نزدیکترین و  صمیمی ترین دوستانم در نیویورک زندگی می‌کند. من در مورد همه چیز نظرش را می پرسیدم و روزانه چندین ایمیل برایش می فرستادم. اکثرشان این گونه شروع می‌شدند: “سلام، نظرت نسبت به این محله چیه؟” و یا “داخل آن قشنگه اما سرویس متروی آن بد نیست؟” حتی ساعت بلیط هواپیما را نیز به او گفتم. شاید چون قرار بود دنبالم بیاد اما حالا که خوب فکر می کنم، حتی اگر نمی آمد هم باز به او می گفتم! خدا حفظش کند، او تمام آن سوال ها را بیشتر اوقات پاسخ می داد و به تمام حرف هایم گوش می کرد. تا حدی فکر می کنم، چونکه می دانست خیلی زود من نقل مکان میکنم و زندگی روتینم را از سر می‌گیرم و دست از سرش برمی‌دارم!

 

friend

حافظه انتقالی

اما دلیل اصلی همه این حمایتها، کمک‌ها و دلگرمی‌ها این است که دوستان صمیمی همیشه بدون چشم‌داشت به همدیگر کمک می‌کنند. یعنی وقتی یکی بی اطلاع است، دیگری سعی می‌کند نقاط ابهام را برایش روشن کند. وقتی با کسی به اندازه کافی دوست باشید، دانش و آگاهی آنها به طور غیر مستقیم، دانش شما محسوب خواهد شد. شما از چیزی که آنها می دانند مطلع می شوید. می دانید که می توانید با آنها تماس بگیرید و اطلاعات کسب کنید و همچنین به گفته‌هایشان نیز اعتماد داشته باشید.

هر سه ویژگی فوق کنار هم تشکیل چیزی به نام حافظه انتقالی (transactive memory) را می‌‌‌دهد. نوعی اعتماد به مغز، جایی که دانش و آگاهی بین دو یا چند نفر تقسیم می شود. این وضعیت درست مانند نسخه اینترنتی انسانی است. چراکه لازم نیست همه چیز را یاد بگیرید، زیرا همیشه می توانید به سرعت در اینترنت جستجو کرده و اطلاعات مورد نیاز را بدست آورید.

در ذهن مان چه می گذرد؟

نیکول ایانونی(Nicole Iannone)، استادیار دانشگاه فایت پنسیلوانیا می گوید، “حافظه انتقالی به مردم اجازه می دهد، بیشتر از زمانی که تنها هستند، اطلاعات داشته باشند”. مثلا او می گوید: “دوستم پزشک است، پس هر وقت مریض شوم، می توانم به او ایمیل زده و بپرسم که مشکل من چیست. چراکه می دانم او می تواند به راحتی مشکل مرا تشخیص دهد و راهنماییم کند.”

زیباترین هتل های ساحلی (بخش سوم)
ادامه مطلب

تاثیر روابط دوستی بر حافظه

پدیده حافظه انتقالی، میان زوج ها و یا همکاران، به خوبی بررسی و مستند شده است، اما عجیب است که چرا این پدیده هنوز بین دوستان بررسی نشده است. علی رغم این حقیقت که ما معمولا برای کسب انواع اطلاعات با دوستان مان تماس می گیریم، مانند این که: “درفلان محله، رستوران خوبی سراغ داری؟ ” ،” برای برطرف کردن آفتاب سوختگی چه کار می کنی؟” یا ” چه فیلمی را پیشنهاد میکنی؟”  بنا به گفته ایانونی،” هزاران تحقیق در خصوص روابط رومانتیک وجود دارد اما واقعا کار چندان زیادی روی روابط صمیمی غیر رومانتیک انجام نشده است”.

تحقیقات علمی چه می گوید؟!

دوستان نزدیکمان مانند یک نسخه Back up از خاطراتمان هستند و با وجود آنها در کنارمان می ‌توانیم مطمعن باشیم که خاطرات و لحظات خوب زندگیمان هیچگاه پاک نمی‌شوند. البته این موضوعی است که به طور غریزی آن را می دانیم اما اکنون تحقیقات نیز آن را ثابت کرده است. در تحقیق و مطالعه ای که نتیجه آن در مجله Social and Personal Relationships  چاپ شده و در این هفته در نشریه BPS Research Digest  مورد توجه گرفته است. ایانونی و همکارانش اولین محققانی هستند که حافظه انتقالی میان دوستان صمیمی را بررسی کردند. آنها دریافتند که هر قدر دوستی صمیمی تری با کسی داشته باشید، حافظه هایتان نیز با آن شخص، بیشتر در ارتباط خواهد بود.

این محققان در بخش اول تحقیق شان به بررسی ۲۱۶ نفر از ۱۸ تا ۶۸ ساله پرداختند و از آنها خواستند تا میزان موافقت شان از عبارت هایی مانند:” من و بهترین دوستم، هرچیزی را که می دانیم به یکدیگر می گوییم.” و یا ” مطمئن هستم که اطلاعات دوستم قابل اعتماد است.” را بگویند. این افراد همچنین به سئوال هایی در مورد مقدار زمان گذراندن با دوستان خود، مدت آشنایی شان، میزان اعتمادشان به یکدیگر و اینکه چقدر از رابطه شان رضایت دارند، پاسخ دادند.

کلیسای سنت باسیل مسکو
ادامه مطلب

ایانونی و همکارانش، در بخش بعدی تحقیق از ۳۴۰ نفر دیگر هم خواستند تا به همان سوال ها پاسخ بدهند. سپس آنها را در یک موقعیت فرضی قرار دادند: آنها و بهترین دوست شان دریک  مسابقه دانستنی ها با موضوعاتی مانند ورزش، موسیقی و تاریخ هستند و اکنون باید بگویند به عنوان تیم، کدام یک در مورد هر سوژه در پاسخدهی پیش قدم می شوند. گزینه های پاسخ این سوال نیز “هردوی ما” و یا “هیچکدام”بود.

دوست صمیمی

این سناریو به منظور اندازه گیری طبیعت شبکه حافظه ای که بین دو دوست تقسیم می شود، ارائه شد. آیا آن شبکه حافظه متفاوت بود (یعنی اینکه هر فرد در موضوعی متفاوت مهارت داشت) یا همسان بوده است (و هر دو نفر در یک سوژه خاص تسلط داشتند و نقاط مبهم یکدیگر را با اطلاعات خود روشن می کردند؟).

در دوستی های افراد از یک جنس، بیشتر احتمال داشت که شبکه های یکپارچه داشته باشند، درحالی که این شبکه در دوستی های افراد با جنس های مخالف، به متفاوت بودن گرایش داشت. اما با اینحال، این نوع تقسیم حافظه هیچ اثری روی کیفیت دوستی نداشت؛ آنچه که اهمیت داشت این بود که این دوستی بین آنها وجود داشت. محققان در هر دو آزمایش، کشف کردند این نوع حافظه مشترک، بیش از اینکه افراد چقدر با هم وقت بگذرانند و حتی بیش از مدت آشنایی شان، موجب قدرت و دوام دوستی شان می شود.

تاثیر حافظه انتقالی در صمیمیت

چیزی که هنوز مشخص نیست، این است که کدام یک علت و کدام یک معلول است. یعنی اینکه آیا صمیمیت، حافظه انتقالی را به وجود می آورد یا آنچه که در یک سیستم حافظه انتقالی در میان گذاشته می شود، افراد را به هم نزدیک تر می کند. ایانونی می گوید،” به دلیل روش تحقیق مان، نمی توانیم بفهمیم که کدام یک اول رخ می دهد.” اما او معتقد است که کیفیت دوستی قدرت این سیستم را افزایش می دهد. در حقیقت شما نمی توانید فقط یک سیستم حافظه انتقالی با کسی به وجود آورید. اما با کسی که دوستی با کیفیت تری دارید، بیشتر احتمال دارد این سیستم را توسعه دهید.

برترین ایرلاین های دنیا در سال 2017
ادامه مطلب

تاثیر روابط صمیمانه بر حافظه انتقالی

او می افزاید:” اما من فکر می کنم، که این حافظه احتمالا کیفیت دوستی را نیز بالاتر می برد.”به عبارت دیگر، زمانی که شبکه حافظه مشترک به وجود می آید، آن به افرادی که قبلا صمیمی بودند، کمک می کند که حتی صمیمی تر شوند. ” در هرحال مانند یک حلقه و مداری بسته می ماند. هرچه حافظه انتقالی شما قوی تر باشد، به دلیل نفعی که از آن می برید، رضایت تان از دوستی بیشتر می شود. همچنین شما را به سمت تعهد بیشتر هدایت کرده و در حفظ آن دوستی علاقه مندتر می کند.”

این محققان، تحقیقات خود را به جای حافظه رویدادی، روی حافظه معنایی ( معلومات عمومی) متمرکز کردند. البته بنا به گفته ایانونی، از هر دو نوع حافظه در بین دوستان مشاهده می شود. او می گوید،” مثلا، به خاطر آوردن اینکه چگونه با هم دوست شدید و چه کارهای با هم انجام دادید و مواردی از این قبیل می تواند برای کیفیت دوستی از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد.” با  به کار بردن هر دو نوع حافظه، وقتی می توانید به کمک دوستان تان در فهمیدن گذشته و حال خود، پیگیری جایی که بوده اید و درک کاری که انجام می دهید، تکیه کنید و به عبارت دیگر وقتی یک دوست همچون ضمیمه ای به ذهن خودتان است، دوستی تان در بهترین حالت خود قرار می گیرد.

نظرات کاربران