روندهای تکنولوژیکی که صنعت گردشگری را تحت تاثیر قرار می دهند

روندهای تکنولوژیکی تاثیر گذار بر صنعت گردشگری

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۲۲ اسفند ۱۳۹۶

روندهای تکنولوژیکی که صنعت گردشگری را تحت تاثیر قرار می دهند

روندهای تکنولوژیکی

تکنولوژی و تمامی بخش های مربوط به آن به سرعت در حال پیشرفت می باشند. هر صنعتی برای موفق بودن باید خود را با تغییرات روندهای تکنولوژیکی وفق دهد. این مساله برای صنعت گردشگری که یکی از بخش های اصلی بسیاری از اقتصادها می باشد نیز صدق می کند. لابراتور شرکت تکنولوژی سفر سابر (sabre)، با کنار هم قرار دادن گزارشات رادار، به تجزیه و تحلیل روندهای تکنولوژیکی پرداخته است که انتظار می رود صنعت گردشگری را تحت تاثیر قرار دهند. در این مطلب به 3 روند تکنولوژیکی آن می پردازیم و در مطلب بعدی روندهای تکنولوژیکی دیگر را معرف حضورتان می نماییم. با سفرمی همراه باشید.

روندهای تکنولوژیکی که صنعت گردشگری را تحت تاثیر قرار می دهند

 

  1. تکنولوژی واقعیت مجازی در سفر

واقعیت مجازی سریعا در حال رشد است و سوال اینجاست که آیا می تواند کاملا جایگزین سفر شود یا نه. با وجود آنکه سوالات بی پاسخ فراوانی درباره انواع مختلف روندهای تکنولوژیکی واقعیت مجازی وجود دارد اما لابراتور شرکت سابر معتقد است که تکنولوژی واقعیت مجازی هیچ گاه جایگزین صنعت سفر نخواهد شد. در عوض این تکنولوژی باعث ارتقا و الهام بخش بودن تجربه سفر می شود.

1. تکنولوژی واقعیت مجازی در سفر- روندهای تکنولوژیکی

واقعیت مجازی انواع تجربه های جدید را ممکن می سازد. برای نمونه شرکت سابر به تور واقعیت مجازی رُم اشاره می کند. چنین تجربه های جدیدی می توانند بسیار مفید باشند و زمینه های تاریخی عمیقی فراهم کنند. علاوه بر این، تجربه واقعیت مجازی دست یافتنی تر است و باعث ایجاد آمادگی ذهنی برای تجربه در دنیای واقعی یا تجربه فعالیت هایی مثل غواصی در میان کوسه ها می شود.

بهترین اپلیکیشن های سفر سال ۲۰۱۶
ادامه مطلب

اما مهم ترین مساله دنیای فیزیکی، واقعی بودن آن است. این مساله بسیار اهمیت دارد و با رشد سریع تکنولوژی واقعیت مجازی، احتمال می رود که ارزش تجربه های واقعی نیز افزایش یابد.

1. تکنولوژی واقعیت مجازی در سفر

 

  1. سفر به فضا

بشر بسیار علاقمند است تا امکان کاوش در جهان هستی را داشته باشد. ابتدایی ترین شکل سفرهای فضایی، در ارتفاع بالاتر از خط کارمن (karman line) انجام می شود؛ خطی که مرز بین جو زمین و فضا است.

خط کارمن - روندهای تکنولوژیکی صنعت گردشگری

سال هاست که برنامه های زیادی برای سفرهای فضایی وجود دارد، اما بنظر می رسد که فقط ویرجین آنتلانتیک (virgin atlantic) برای شروع پرواز به فضا تا اواخر سال  ٢٠١٨ مصمم است. ۵٠٠ مسافر پیش پرداخت این سفر به مبلغ ٢۵٠ هزار دلار را پرداخت کرده اند. اما در حال حاضر هزینه زیاد یک مشکل بزرگ است. هر یک سفر تفریحی به فضا، افزایش بسیار زیاد هزینه ها را به همراه دارد.

در خلال سال های ٢٠٠١ تا ٢٠٠٩، هفت غیر نظامی از ایستگاه فضایی بین المللی دیدن کردند. در آن زمان هزینه سفر بین ٢٠ تا ۴٠ میلیون دلار بود. گرچه در ۵ سال آینده ممکن است یک ایستگاه فضایی توریستی با مالکیت خصوصی افتتاح شود، اما در حال حاضر هزینه ها بسیار بالاست.

سفر به فضا

هزینه سفر فضایی برنامه ریزی شده  ایکس (space x) به دور ماه بین ١٧۵ تا ٣٠٠ میلیون دلار به ازای هر مسافر خواهد بود (هر سفر با دو مسافر انجام می شود). اما در بلند مدت هدف این است که هزینه سفرهای فضایی برای بلیط های سفر به دور مریخ تا ٢٠٠ هزار دلار کاهش یابد.

پیدایش نسل نو صندلی های هواپیما
ادامه مطلب

روندهای تکنولوژیکی

 

  1. زنجیره بلوک ها (Blockchain)

بلاک چین، لغتی است که استفاده از آن در سال های اخیر رواج یافته است. این کار در دگرگونی روندهای تکنولوژیکی تمامی حوزه های جامعه ضرورت دارد. زنجیره بلوک عبارت است از بلوک های داده ای که بصورت متوالی به زنجیره بلوک های مشابه اضافه می شوند. زمانی که یک بلوک در محل قرار دارد نمی تواند بدون از هم جدا کردن کل زنجیره، حرکت کرده یا تغییر کند. اما این مساله چه ارتباطی به صنعت گردشگری دارد؟

1. تکنولوژی واقعیت مجازی در سفر - زنجیره بلوک ها

زنجیره بلوک زمانی اهمیت پیدا مى کند که شما نیاز به تاریخچه شفاف و تغییر ناپذیری از هر نوع اطلاعاتی دارید که قرار است در اختیار طرفین مختلفی که ممکن است به یکدیگر اعتماد نداشته باشند، قرار بگیرد. برخی از نمونه های اولیه زنجیره بلوک ها هم اکنون در صنعت سفر مورد استفاده قرا می گیرند از جمله: وب جت (webjet) که فهرست اتاق های هتل را در یک زنجیره بلوک مدیریت می کند یا ایرباس که دارای قابلیت های زنجیره بلوک است و در حال حاضر عضو “کنسرسیوم هایپرلِدجر بلاک چین” (hyperledger blockchain consortium) می باشد.

روندهای تکنولوژیکی که صنعت گردشگری را تحت تاثیر قرار می دهند

اما وجود مقامات متمرکز برای اطمینان از تشخیص هویت صحیح، پیروی از سیاست و امنیت ضروری می باشد. این تکنولوژی یکی از روندهای تکنولوژیکی بشمار می رود و هزینه ی آن بسیار زیاد است اما زنجیره بلوک مطمئن است که در سال های آتی تاثیر عمده ای بر صنعت سفر خواهد داشت.

در مطلب بعدی نیز با سفرمی همراه باشید تا با روندهای تکنولوژیکی دیگر صنعت گردشگری آشنا شوید.

 

نظرات کاربران