طول عمر هواپیما

آیا می دانید طول عمر هواپیما چگونه مشخص می شود؟

کل : 7

میانگین : 4.14

تاریخ انتشار: جمعه, ۴ اسفند ۱۳۹۶

طول عمر هواپیما چگونه مشخص می شود؟

طول عمر هواپیما بر طبق گفته ی متخصصان صنعت هواپیمایی به عوامل متعددی بستگی دارد. همانند هر وسیله ی نقلیه ی سنگین، هواپیما نیز هنگام طراحی با طول عمر بی نهایت ساخته نمی شود. اما ایرلاین ها چگونه طول عمر هواپیما را تعیین می کنند و چگونه به این نتیجه می رسند که یک هواپیما دیگر برای پرواز امن نیست؟

پیش از اینکه تصمیم گرفته شود یک هواپیما برای پرواز پیر شده است یا نه باید فاکتورهای مختلفی در نظر گرفته شوند. در ادامه با سفرمی همراه باشید تا چندی از فاکتورهای اثر گذار در تعیین طول عمر هواپیما را در اختیارتان قرار دهیم.

طول عمر هواپیما

 

چرخه ی فشار موثرترین عامل در تعیین طول عمر هواپیما

نکته ی اصلی که برای تعیین طول عمر هواپیما و امنیت هواپیما باید مد نظر قرار گرفته شود چرخه ی فشار (pressurization cycles) نام دارد. به عبارت دیگر، سن هواپیما به اندازه ی تعداد پروازهایی که انجام داده است، چندان اهمیتی ندارد.

چرخه های فشار شامل تعداد فاکتورهای زیر می باشد:

  • برخاست
  • پرواز
  • فرود هواپیما

اهمیتی ندارد که هواپیما در مسیرهای کوتاه و یا اینکه بلند پرواز کرده باشد. تمرکز بر تعداد چرخه های هواپیما است که در طول عمر هواپیما و امنیت پرواز اثر می گذارد.

طول عمر هواپیما

 

دلیل اهمیت چرخه های فشار

دلیل اهمیت چرخه های فشار به این علت است که هنگام پرواز، هواپیما در معرض فشار قرار می گیرد و این فشار قسمت های مختلف هواپیما از قبیل بال ها و در کل بدنه ی آن را تحت تاثیر قرار می دهد. فشار و تنش روی هواپیما نیز بدون در نظر گرفتن مدت زمان پرواز هواپیما در آسمان محاسبه می شود.

۱۰ فرودگاه برتر اروپا کدامند؟
ادامه مطلب

طول عمر هواپیما

 

عوامل موثر دیگر در تعیین طول عمر هواپیما

علاوه بر چرخه های فشار، شرکت های تولید کننده ی هواپیما نیز طول عمر هواپیما را تعیین خواهند کرد. این امر به ایرلاین بینشی در ارتباط با تعداد چرخه هایی که هواپیما می تواند از آن عبور کند می دهد و می توانند تخمین بزنند چه زمانی دیگر پرواز با یک هواپیما امن نخواهد بود.

طول عمر هواپیما

 

چرا ایرلاین ها طول عمر هواپیما را کاهش می دهند؟

با این حال، ایمنی پرواز همیشه تنها نگرانی نیست. اغلب اوقات طول عمر هواپیما به این علت کوتاه تر می شود که ایرلاین شرایط اقتصادی را خود را در نظر می گیرد و برای صرفه جویی در هزینه های بالای تعمیرات ترجیح می دهد در کل هواپیمای قدیمی را زمین گیر کند یا به فروش برساند و به جای آن هواپیمای جدید خریداری نماید.

علت دیگر کاهش طول عمر هواپیما توسط ایرلاین، در خواست مشتریان است. گاهاً مسافران ایرلاین درخواست نوسازی ناوگان و یا عدم استفاده از آن هواپیمای قدیمی را می دهند؛ به همین دلیل ایرلاین برای اینکه مشتریان خود را از دست ندهد هواپیماهای نو خریداری می نماید.

طول عمر هواپیما

 

فرسودگی بدنه ی هواپیما چگونه مشخص می شود؟

به گفته ی متخصص اداره ی هوانوردی فدرال، فرسودگی آهن بدنه ی هواپیما نیز بستگی بر برنامه ی حفاظت و نگهداری سازنده ی هواپیما دارد. سازنده، هواپیما را به نحوی طراحی می کند که برای مدت زمانی معین بدون مشکل خدمات پروازی ارائه دهد.

اما این امر دلیل بر این نمی شود که در این مدت بدنه ی هواپیما ممکن نیست دچار فرسودگی و یا زنگ زدگی شود. به منظور جلوگیری از وقوع هرگونه سانحه ی هوایی باید اقدامات تعمیر و نگهداری هواپیما به موقع انجام شود. وقتی طول عمر هواپیما به نقطه ی خاصی می رسد، نیازمند به بازرسی فنی و بدنی و یا جایگزینی قطعات جدید می گردد.

دنیای کریستالی ژاپن؛ چیدمانی جادویی از سیارات دیگر
ادامه مطلب

طول عمر هواپیما

امروزه سیستم های بازرسی رباتیک که میلیون ها دلار هزینه در بر دارند مجهز به تنظیمات مرحله به مرحله هستند که به منظور کنترل و بررسی بال های هواپیما و بخش های کامپوزیت بدنه ی هواپیما مورد استفاده قرار می گیرند. توسط سیستم رباتیک پیشرفته تمام بخش های هواپیما پیش از پرواز کنترل می شوند تا اگر ایرادی از لحاظ فنی و یا بدنه مشاهده گردد سریعاً برطرف شود.

طول عمر هواپیما

اغلب سازنده های هواپیما و ارائه دهندگان خدمات تعمیر و نگهداری هواپیماهایی از قبیل ایرباس و یا بوئینگ کیفیت تولید محصولاتشان را با استفاده از سیستم آزمایش غیر مخرب در مقیاس بالا تضمین می کنند.

شاید صرف مبالغ هنگفت چند هزار میلیون دلاری برای خرید هواپیما و یا تعمیر و نگهداری آن در نگاه اول بسیار بالا و غیر صرفه به نظر آید، اما زمانی که از دید دیگر به آن نگاه کنیم پی می بریم در مقابل وقوع سانحه ی سقوط هواپیما و زیان های جانی نه تنها چندان بالا نیست، بلکه هیچ ارزشی ندارد!

طول عمر هواپیما

در انتها لازم به ذکر می باشد که این مقاله صرفاً جهت افزایش اطلاعات عمومی نشر داده شده است.

نظرات کاربران