اپلیکیشن های موبایلی در خدمت صنعت گردشگری

اپلیکیشن های موبایلی و تجربه های سفر

کل : 13

میانگین : 4.54

تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۱۹ خرداد ۱۳۹۵

دنیای امروز بر پایه تکنولوژی می چرخد. تکنولوژی به خوبی توانسته در تک تک بخش های زندگی بشر وارد شود. تکنولوژی تا جایی پیش رفته که بعضی عمل های جراحی نیز توسط ربات ها انجام می شود. در مورد گردشگری نیز درست همین طور است. اپلیکیشن های موبایلی و تجربه های سفر از این طریق فصل جدیدی در این حوزه ایجاد کرده اند.

اپلیکیشن های موبایلی فصل جدیدی در گردشگری

یک اپلیکیشن هوشمند به معنای یک برنامه کاربردی نرم افزاری است. اپلیکیشن ها از گوشی های هوشمند، تبلت ها و دیگر ابزارهای موبایلی به عنوان یک پلت فرم عملیاتی و اجرایی استفاده می کنند. در سال های اخیر یعنی تقریبا از سال ۲۰۰۸ تعداد زیادی از اپلیکیشن های گوشی هوشمند برای تسهیل امور مسافران طراحی شده اند. این اپلیکیشن ها از راه های گوناگونی مانند اپ استور، گوگل استور و … در اختیار مسافران قرار می گیرند. این مجموعه از برنامه ها، بازه گسترده ای از امکانات را برای پشتیبانی از مسافران در موضوعات اطلاعات و ارتباطات در خانه یا مسیر رفت و آمد در اختیار مسافران قرار می دهند.

اپلیکیشن ها در حال حاضر تنوع گوناگونی از سرویس های اطلاعاتی را در اختیار مخاطب قرار می دهند. سرویس هایی چون راهنمای مقاصد گردشگری، آژانس های مسافرتی آنلاین، مدیریت های پرواز و خرید بلیط هواپیما، مترجم های همراه، راهنمای ریزورت و رزرو هتل و بسیاری دیگر که بر بستر اینترنت انجام می شود. سرویس دهنده ها خدمات مبتنی بر اینترنت خود را به طور کامل به پلت فرم های موبایل توسعه داده اند. همین طور در پی پر و بال دادن به خلاقیت ها در حوزه تکنولوژی موبایل و پشتیبانی سرویس های هوشمندانه و خلاقانه هستند. از این رو تصور سرویس هایی مانند سرویس های مبتنی بر مکان و تصمیم ها و انتخاب های بداهه چیزی غیر قابل تصور نیست.

آشنایی با بزرگ ترین کارگو در جهان
ادامه مطلب

 

تعامل تکنولوژی و صنعت توریسم

 

اهمیت اپلیکیشن های موبایلی در سفر

تکنولوژی های موبایلی به عنوان یک کاتالیزور برای فعالیت های نسل جدید گردشگران مدرن شناخته شده اند. تمام تغییرات و مزایایی که توسط تکنولوژی های موبایلی برای کاربران فراهم شده بر مبنای سرویس های اطلاعاتی متنوع و طراحی های خلاقانه ای بنا شده اند. وجود این سرویس ها روی گوشی های هوشمند موبایل توسعه روز افزونی در این حوزه به همراه دارد. اپلیکیشن های گوشی های هوشمند، گردشگران را با روش های خلاقیت آمیز و مناسب برای جست وجو و تعامل اطلاعات و دریافت توصیه ها پشتیبانی می کنند. علاوه بر این، استفاده از گوشی های هوشمند و اپلیکیشن ها اساسا ساختار زمانی و مکانی تعاملات اجتماعی و زمان بندی حضور در مکان های مختلف را دچار تغییر کرده است.

از ماه می ۲۰۱۲، اپلیکیشن های سفر در ایالات متحده رشد سالانه ۱۱۶ درصدی را تجربه کرده است. این عدد حتی از نرخ رشد سالانه ۸۴ درصدی کل اپلیکیشن های موبایل نیز تجاوز کرده است. استفاده رو به افزایش گوشی های هوشمند و اپلیکیشن ها، عادت مسافران را در مورد برنامه ریزی برای سفر دستخوش تغییر کرده است. به طور مثال در سال ۲۰۱۳ رزرو هتل ها از طریق موبایل و تبلت نسبت به سال ۲۰۱۰، ۱۲ برابر شد. این درحالی است که ۷۰ درصد از آن رزرو ها برای اقامت های یک روزه بوده اند.

با استفاده از اپلیکیشن ها، فعالیت های مربوط به سفر احتمالا بیش از پیش، خود به خود انجام می شوند. گردشگران تمایل بیشتری به برنامه ریزی در هنگام سفر نسبت به برنامه ریزی قبلی از خود نشان می دهند. اپلیکیشن ها به سرعت در حال تحول هستند. به گونه ای که هم توسعه دهندگان و هم کاربران فرصت های ایجاد تجربه های جدید را به خوبی درک می کنند.

دنیای کریستالی ژاپن؛ چیدمانی جادویی از سیارات دیگر
ادامه مطلب

 

اپلیکیشین هایی برای سفر بهتر

 

نمونه هایی از اپلیکیشن های موبایلی در صنعت توریسم

اپلیکیشن ها به طور گسترده ای خود را با شرکت های هوایی و هتل ها وفق داده اند. در صنعت هتلداری بیشتر هتل های زنجیره ای بزرگ در بازار مانند گروه هتل ها و ریزورت های استار وود، گروه هتل های اینترکانتیننتال، ماریوت و هایات، اپلیکیشن مخصوص خود را در پلت فرم های توزیع اپلیکیشن متنوعی ارائه کرده اند. غالب اپلیکیشن هایی که توسط هتل ها انتشار یافته اند کاربرد ها و اطلاعات زیادی را از جمله رزرواسیون، جست وجوهای مبتنی بر مکان، جست وجو برای دریافتن ویژگی های هتل، کلیک برای تماس، نقشه های تعاملی، نظرها و امتیازات مسافران و اطلاعات تماس هتل فراهم کرده اند.

در همین حال، هتل های بزرگ مزایایی را هم که از طریق اپلیکیشن ها به دست آمده گزارش کرده اند. برای مثال شرکت هیلتون گزارش کرده که اپلیکیشن این شرکت از آگوست ۲۰۱۰ بیش از ۳۴۰ هزار بار دانلود شده است. در همین راستا شرکت هیلتون هم از ۲۰۰ درصد افزایش درآمد رزرو از طریق موبایل، از ماه می ۲۰۰۹ تا ماه می ۲۰۱۰ برخوردار شده است. اپلیکیشن های گوشی هوشمند عملکرد شرکت های بزرگ گردشگری را تغییر داده است؛ به طوری که در منطقه آسیا اقیانوسیه ۳۳ درصد از شرکت های مسافرتی بزرگ یک وب سایت متناسب با موبایل یا یک اپلیکیشن موبایلی برای رزروها فراهم کرده اند.

نظرات کاربران