مدرن ترین هواپیماهای مسافربری ساخته شده

کل : 35

میانگین : 4

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۱۹ تیر ۱۳۹۷

با مدرن ترین هواپیماهای مسافربری آشنا شوید :

با پیشرفت روزافزون صنعت هوانوردی لزوم استفاده از مدرن ترین هواپیماهای مسافربری بیش تر شده است، به همین علت شرکت های بزرگ سازنده ی هواپیما مانند ایرباس و بوئینگ اقدام به ساخت مدل های جدیدتر هواپیماهای خود کرده اند.

ویژگی بارز این نسل از هواپیماهای مسافربری توجه ویژه به سیستم های الکترونیکی و ناوبری آن هاست، در واقع در گذشته به سیستم های الکتریکی هواپیماهای جنگی اهمیت ویژه ای داده می شد ولی در این مدل های جدید با سیستم ناوبری بی نقصی رو به رو هستیم. سیستم های الکتریکی این دسته از هواپیماها به قدری پیشرفته هستند که به آن ها لقب کامپیوترهای پرنده را داده اند!

مدرن ترین هواپیماهای مسافربری

در این مطلب به دو نمونه ی پر طرفدار از مدرن ترین هواپیماهای ساخته شده توسط شرکت های ایرباس و بوئینگ می پردازیم و در پایان از ایده های جدید این دو شرکت می گوییم. پس با ما همراه باشید.

 

هواپیمای مسافربری ایرباس A350

این هواپیمای پهن پیکر دوموتوره یکی از جدیدترین تولیدات شرکت چند ملیتی/ فرانسوی ایرباس است و در سال ۲۰۱۳ برای اولین بار در پاریس رونمایی و آزمایش شد.

با این که در حدود ۵ سال از ارائه ی این نسخه می گذرد ولی در حال به روز رسانی مداوم است و در حال حاضر یکی از بهترین و مدرن ترین هواپیماهای مسافربری ساخته شده در جهان به حساب می آید.

ایرباس A350-

اما چه ویژگی های ایرباس A350 را تا این اندازه منحصر به فرد کرده است:

۱- بدنه ی این هواپیما از کامپوزیت کربن، تیتانیوم و آلیاژ های آلومینیوم ساخته شده است که همین امر ایرباس A350 را به یکی از مقاوم ترین هواپیماهای مسافربری جهان تبدیل کرده است.

١٠ اپلیکیشن برتر برای گردشگران
ادامه مطلب

۲- مجهز ترین سیستم های الکترونیکی و ناوبری در این هواپیما وجود دارد. به همین علت بسیاری ایرباس A350 را کامپیوتر پرنده می نامند.

۳- شرکت ایرباس ادعا می کند که مدل جدید آن بازده بیش تری از مدل های قدیمی دارد و با ۲۵ درصد صرفه جویی در مصرف سوخت، دی اکسید کربن کمتری تولید می کند و آسیب کم تری به محیط زیست می رساند.

۴- در طراحی داخلی این مدل ایرباس که از مدرن ترین هواپیماهای مسافربری است همه ی ویژگی ها برای راحتی مسافران در نظر گرفته شده است که از جمله ی آن ها می توان به: فاصله ی بیش تر صندلی ها، سیستم کامپیوتری اختصاصی برای هر مسافر و امکان دسترسی به آرشیو انواع سرگرمی ها و… اشاره کرد.

۵- ایرباس A350 قابلیت حمل مسافران بیش تری را دارد. ایرباس A350 در سه مدل ۸۰۰ با ظرفیت ۲۷۰ مسافر، ۹۰۰ با ظرفیت ۳۱۵ مسافر و ۱۰۰۰ با ظرفیت ۳۷۸ نفر تاکنون ساخته شده است.

۶- برد این هواپیما ۱۴۰۰۰ کیلومتر و سرعت آن می تواند تا ۹۰۳ کیلومتر بر ساعت برسد.

ایرباس A350

با توجه به همه ی موارد گفته شده، عجیب نیست اگر قطر ایرویز یکی از مشتریان پروپاقرص ایرباس A350 باشد و هواپیماهای بیش تری از این خانواده را به ناوگان هوایی خود اضافه کند.

در پایان باید اشاره کنیم که ایرباس هواپیماهای دیگری مانند A380 را که بزرگترین هواپیمای مسافربری لقب گرفته و قابلیت جابه‌جایی 500 مسافر را دارد، نیز به صنعت هوانوردی معرفی کرده است ولی در حال حاضر مدل A350 یکی از پراستفاده ترین مدل ها در سرتاسر جهان است.

نگاهی به بوئینگ ۷۳۷ مکس
ادامه مطلب

ایرباس A350 

هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۸۷

این هواپیمای پهن پیکر دوموتوره از رقیب خود ایرباس A350 اندکی قدیمی‌تر و ارزان‌تر است، بااین‌حال ازجمله مدرن ترین هواپیماهای مسافربری در شرکت آمریکایی بوئینگ به‌حساب می آید.

بسیاری از ویژگی های بوئینگ ۷۸۷ شبیه به ایرباس A350 است، مثلاً در ساخت بدنه ی این مدل از کامپوزیت های کربن استفاده شده است که مقاومت هواپیما را بالاتر می برد. یکی از ویژگی های این نمونه موتور بسیار قوی آن است به طوری که این هواپیمای مسافربری غول‌پیکر قابلیت پرواز عمودی از روی باند را دارد.

هواپیمای مسافربری 787

هواپیمای بوئینگ ۷۸۷ به‌صورت رسمی در سال ۲۰۰۷ رونمایی شد اما تولید عمده و تحویل آن به سال ۲۰۱۱ موکول شد. بیش‌تر مشتریان پروپاقرص این مدل از خانواده‌ی بوئینگ را کشورهای آسیای شرقی تشکیل می‌دهند، به‌گونه‌ای که شرکت هواپیمایی ژاپنی آل نیپون ایرویز بزرگترین مشتریان آن است.

بوئینگ ۷۸۷ بر اساس مدل قابلیت جابه‌جا جایی ۲۱۰ تا ۳۳۰ مسافر را دارد. همچنین شرکت بوئینگ این مدل را به صورت مداوم به روز رسانی می کند و در حال حاضر به ساخت هواپیمای باری این مدل مشغول است.

هواپیمای مسافربری 787

تا به حال ۹ سری از هواپیمای بوئینگ ۷۸۷ عرضه شده است و سری ۱۰ آن نیز به زودی وارد بازار می شود. به گفته ی شرکت آمریکایی بوئینگ این مدل بزرگ تر است و از مصرف سوخت کم تری برخوردار است. همچنین نقص های فنی که در مدل های قبلی بوئینگ ۷۸۷ وجود داشت در این سری برطرف شده است. از جمله ی این نقص ها می توان به ترک خوردن شیشه ی جلو، نقص در باتری و نشت روغن موتور اشاره کرد.

بهترین برنامه های اندروید
ادامه مطلب

هواپیمای مسافربری 787

خلاصه

رشد روزافزون درخواست سفرهای هوایی باعث شده رقابت تنگاتنگی برای ساخت هواپیماهای مسافربری مدرن در میان شرکت های سازنده ی هواپیماها به وجود بیاید.

دو نمونه از این شرکت ها بوئینگ و ایرباس هستند که سال های بسیار زیادی رقابت تنگاتنگی با یکدیگر داشته اند و همین امر باعث تولید محصولات بسیار با کیفیت در این دو شرکت شده است.

در این مطلب از سفرمی به معرفی دو نمونه از مدرن ترین هواپیماهای مسافربری در این دو شرکت یعنی ایرباس A350 و بوئینگ ۷۸۷ پرداختیم. به امید این که در آینده ای نزدیک شاهد حضور این دسته از هواپیماهای مسافربری باکیفیت در ناوگان هوایی کشورمان باشیم.

شما می توانید برای خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل به سایت گردشگری سفرمی مراجعه نمایید.

نظرات کاربران