AECOM_Pininfarina

بلندترین برج های مراقبت دنیا

کل : 2

میانگین : 5

تاریخ انتشار: پنجشنبه, ۲۳ دی ۱۳۹۵

بلندترین برج های مراقبت دنیا

آیا می دانستید چهار مورد از بلندترین برج های کنترل ترافیک هوایی (ATC) جهان در آسیا قرار دارند؟

بلندترین برج کنترل ترافیک هوایی در تایلند، به دنبال کشور های مالزی، آمریکا، ژاپن و چین در رده های بعدی قرار می گیرد. در ادامه به بررسی 10 برج کنترل هوایی برتر جهان (از نظر ارتفاع) که توسط سایت ” “Airport-technology.com معرفی گردیده اند، نگاهی می اندازیم:

در ادامه ی مطلب با سفرمی همراه باشید تا بر اطلاعات هوانوردی خود بیفزایید!

1.فرودگاه بین المللی سووارنابومی، تایلند (suvarnabhumi international airport, Thailand)

maxresdefault (1)

فرودگاه بین المللی سووار نابومی یا فرودگاه بین المللی بانکوک جدید (New Bangkok) تایلند توسط سازمان فرودگاه های تایلند احداث شده است. این سازه با ارتفاع 132.2 متر(معادل 434 فوت) بلندترین برج کنترل ترافیک هوایی در جهان است.  این فرودگاه با دارا بودن یک باند شرقی با 4000 متر طول و 60 متر عرض ونیز باند غربی با 3700 متر طول و 60 متر عرض، حدود 76 پرواز در هر ساعت را سازماندهی می کند. ساخت این برج در سال 2005 با سرمایه ایی معادل 18 میلیون دلار (معادل 574.8 میلیون بات تایلند) به پایان رسید. فن آوری و تجهیزات مورد نیاز جهت این برج توسط شرکت فرانسوی تالس  (Thales)  تامین شده است. (thales group) شرکتی فرانسوی و چند ملیتی که سازنده قطعات و تجهیزات الکترونیکی مورد نیاز در صنایع هوافضا، حمل و نقل، صنایع دفاعی و نظامی می باشد.)

به دلیل ارتفاع زیاد، ناظرین برج مراقبت به دید 360 درجه از مساحت 32.4 کیلومتر مربعی ازسطح فرودگاه کاملا مسلط هستند.

2.فرودگاه بین المللی کوالالامپور، مالزی (kuala lumpur international airport, malaysia)

klia_mtb_tower

فرودگاه بین المللی کوالالامپور در فاصله 50 کیلومتری از پایتخت کشور مالزی واقع شده است. برج کنترل ترافیک هوایی این فرودگاه با ارتفاع 130 متر(426 فوت) دومین برج کنترل هوایی مرتفع دنیاست. این برج کنترل جالب که شبیه به مشعل المپیک ساخته شده است فرودگاه را، در سازماندهی 120 پرواز در ساعت قادر می سازد. این برج در سال 1998 راه اندازی و وارد سیستم کنترل ترافیک هوایی (ATCS) شد. اداره ی این برج توسط قسمت سازمان وزارت هوانوردی (DCA) و وزرات حمل و نقل صورت می گیرد. دفتر اصلی برج و سایر خدمات پشتیبانی در قسمت پایه ی آن واقع شده اند. از اتاق دیده بانی این برج تمام سطح دو باند آن که به موازات هم قرار گرفته اند و  طولشان به 4000 متر می رسد، قابل مشاهده است. این فرودگاه که متعلق به دولت مالزی می باشد توسط  کیشو کوروکاوا (Kisho Kurokaw) طراحی شده است. برج کنترل ترافیک هوایی فرودگاه بین المللی کوالالامپور توسط شرکت بهراد (Berhad) که کنترل بیشتر فرودگاه های مالزی را بر عهده دارد، اداره می شود.

3.هارتسفیلد-جکسون فرودگاه بین المللی آتلانتا،آمریکا (Hartsfield-Jackson Atlanta international airport, us)

Hartsfield–Jackson-Atlanta-International-Airport

فرودگاه بین المللی هارتسفیلد – جکسون آتلانتا، شلوغ ترین فرود گاه دنیاست. همچنین، سومین برج کنترل ترافیک هوایی دنیا و بلندترین برج کنترل ترافیک هوایی موجود در آمریکای شمالی به شمار می رود. این برج که ارتفاع آن 121.31 متر(398 فوت) اندازه گیری شده است، در سال 2006 راه اندازی شد و ورود و خروج 2500 پرواز رابه طور متوسط هر روزه پشتیبانی می کند. این برج دید کاملی از 5 باند موازی  که طول آن ها از 9000 فوت تا 11889 فوت می رسد و نیز کل سطح فرودگاه را میسر می کند. این برج با سرمایه گذاری 44.2 میلیون دلاری ساخته شده است. همچنین این برج دارای پارکینگ طبقاتی و امکانات و تسهیلات جهت برگزاری جلسات می باشد. 39.4 میلیون دلار از هزینه ساخت این بنا را شهر آتلانتا جهت ساخت بنای برج تامین کرده  و 4.8 میلیون دلار آن را اداره هوانوردی فدرال (FAA) جهت نصب و راه اندازی تجهیزات، سیستم های قدرت، وسایل و دفاتر کار موجود در برج پرداخت کرده است. هانسل فیلیپس (Hensel Phelps) پیمانکار پروژه ساخت این برج بود و شرکت آلفا (Alpha) در نصب سیستم های ضد حریق و عایق بندی تجهیزات در مقابل نفوذ آب در این پروژه مشارکت داشته است.

تجهیزات مدرن در سفر برای گردشگران
ادامه مطلب

4.فرودگاه بین المللی هاندا / فرودگاه بین المللی توکیو، ژاپن (haneda international airport/Tokyo international airport japan)

hnd_airport_office_building_1

برج جدید کنترل ترافیک هوایی فرودگاه بین المللی هاندا درژانویه 2010 افتتاح شد. این برج با ارتفاع 115.7 متر(380 فوت) در رتبه چهارم مرتفع ترین برج کنترل ترافیک هوایی دنیا قرار گرفته است.  برج جدید 38 متر بلند تر از برج قدیمی است و احداث این برج، ساخت باند چهارم فرودگاه به طول 2500 متر در توکیو بی (Tokyo Bay) را میسر کرده است. برج جدید در فاصله 4 کیلومتری از برج قدیمی قرار دارد. این سازه با سرمایه گذاری تقریبا 7 میلیارد ینی ( معادل 80 میلیون دلار) ساخته شده است. در ساخت این سازه از آخرین فن آوری های روز دنیا برای مقاومت در برابر زلزله و نیز مقابله با نیروهای ناشی از وزش باد های سهمگین استفاده شده است. اتاق کنترل برج به گونه ایی طراحی شده که ستونی در آن وجود ندارد. برج جدید جهت کنترل سیستم های راداری فرودگاه هاندا به طور متمرکز فعال شده است، قبلا این امر به طور جداگانه توسط فرودگاه های ناریتا هاندا (Narita Haneda) صورت می گرفت. در حال حاضر برج قدیمی به عنوان برج پشتیبان در مواقع اضطراری مورد استفاده قرار می گیرد. این فرودگاه توسط اداره هوانوردی توکیو، وزارت زیرساخت و حمل ونقل (قسمت فرودگاهی) و پایانه فرودگاهی ژاپن اداره می شود.

5.فرودگاه بین المللی بایون گوانگجو، چین (Guangzhou baiyun international airport, china)

6087829_orig

فرودگاه بین المللی گوانگجو بایون که در جنوب کشور چین قرار دارد دارای پنجمین برج کنترل ترافیک هوایی مرتفع جهان است. این برج که دارای ارتفاع 110متر(361 فوت) است همواره بلندترین برج کنترل در کشور چین محسوب می شود. ارتفاع زیاد برج مشاهده ی کامل مساحت 15 کیلومتر مربعی فرودگاه را به راحتی میسر می کند. مساحت کل بنای این برج برابر با 10100 متر مربع تخمین زده شده که با سرمایه گذاری  11 میلیون دلار سنگاپور(8.769 میلیون دلار آمریکا) ساخته شده است.  ساخت و ساز این برج در سال 2003 پیش از آن که فرودگاه در آگوست سال 2004 افتتاح شود  به پایان رسید.  طراحی و مهندسی برج توسط گروه مشاورین (CPG Consultants) صورت گرفت. پیمانکار اصلی در ساخت این فرودگاه شرکت گرینر وود وارد کلارک و پارسونز(URS Greiner Woodward Clyde & Parsons Corporation) بود. این فرودگاه دارای دو باند است و قطب اصلی فرودگاهی برای خطوط هوایی جنوب چین به شمار می رود. اداره و گرداندن این فرودگاه بر عهده شرکت فرودگاه بین المللی بایون گوانگجو می باشد.

6.فرودگاه بین المللی قاهره، مصر (Cairo international airport, Egypt)

با برترین خطوط هوایی آسیای شرقی آشنا شوید
ادامه مطلب

03_CAIRO

برج کنترل ترافیک هوایی هوایی قاهره ششمین برج در لیست مرتفع ترین برج های کنترل ترافیک هوایی محسوب می شود. این برج 110 متری (361 فوت) در نوامبر 2010 برای مواجه و کنترل گسترش ترافیک هوایی در آینده به خدمت گرفته شد. کابین کنترل برج دارای مساحت 85 متر مربع و قسمت های خدمات فنی آن حدود 3000 متر مربع از مساحت این بنا را اشغال کرده اند. این فرودگاه در فاصله 15 کیلومتری از قلب مرکز تجاری شهر قاهره قرار دارد و اداره ی آن بر عهده ی شرکت تجاری مصری که در زمینه هوانوردی و فرودگاه فعالیت دارد، می باشد. برج کنترل ترافیک هوایی برای خدمات رسانی به باند سوم که به موازات دو باند موجود ساخته شده است، ایجاد شد. پیمانکار اصلی ساخت این برج شرکت اراسکام (Orascom) بوده و گروه ساختمان او سی آی (OCI Construction Group) تحت قراردادی فرعی در ساخت این برج مشارکت داشته است. ای دی پی آی (ADPi) که زیر مجموعه ای از شرکت (Aéroports de Paris) می باشد، طراحی برج را انجام داده است و تجهیزات کنترل ترافیک هوایی برج توسط شرکت تالس نصب شده اند.

7.فرودگاه بین المللی ابوظبی ، امارات متحده عربی (Abu Dhabi International Airport, United Arab Emirates)

Untitled-5

هفتمین برج مرتفع کنترل ترافیک هوایی دنیا با ارتفاع 109 متر(358 فوت) در فرودگاه بین المللی ابوظبی واقع شده است.  این برج مشتمل بر 20 طبقه می باشد که در میان دو باند موجود آن واقع شده و مساحت 7000 متر مربعی از سطح فرودگاه را پوشش می دهد. این برج با دارا بودن 8 منصب شغلی جهت کنترل هوایی و 12 پست جهت کنترل زمینی، در سال 2011 توسط شرکت پارسونز(Parsons) به عنوان بخشی از برنامه ی  توسعه دادن دادن ظرفیت فرودگاه به 27 میلیون مسافر تا سال 2017 و 40 میلیون مسافر تا سال 2030 ساخته شد. طراحی سازه توسط شرکت ترل (Terrell) صورت گرفته است و قرارداد مدیریت ساخت و ساز آن به شرکت (ADPi) واگذار شده است. سیستم های کنترل آن توسط شرکت تالس تجهیز شده و یکپارچه سازی آن به سیستم پیگیری چند سنسوره (MSTS) و سیستم های مدیریت ترافیک هوایی اش به وسیله سیستم تالس یورو کت (Thales EUROCAT) صورت گرفته است.

8.فرودگاه بین المللی وین ، اتریش (Vinenna International Airport, Austria)

Vinenna International Airport, Austria

برج کنترل ترافیک هوایی فرودگاه بین المللی وین با 109 متر (358 فوت) ارتفاع در ورودی اصلی فرودگاه واقع شده است و مساحت کل آن به 3300 متر مربع می رسد.  پی این سازه بر اساس سیستم ترکیبی و مدرن ساخته شده و ساختار اصلی آن کاملا از بتن آرمه است.  طبقه ی ششم از این برج مرکز کنترل ترافیک هوایی در نظر گرفته شده است. برج کنترل اصلی در بالا دارای زاویه ای 45 درجه می باشد که امکان دید واضح و کاملی از دو باند را ارائه می دهد. قسمت میانی برج شامل یک استوانه است که با لایه ایی از پلی تترافلوئورواتیلن (PTFE) پوشانده شده و می تواند برای امور تبلیغاتی، اطلاع رسانی و کارهای هنری مورد استفاده قرار گیرد. این برج توسط زچنر(Zechner & Zechner) طراحی شده است.  البته توماس لورنز (Thomas Lorenz)، پیتر مندی (Peter Mandl)،   ( formTL) و (Dr. Pfeiler) دیگر شرکای این پروژه بوده اند.  امور مربوط به زمین شناسی و بررسی آب های زیر زمینی این پروژه توسط گروه مشاورین بی جی جی (BGG Consult) صورت گرفته است.

نوآوری در صنعت گردشگری
ادامه مطلب

9.فرودگاه بین المللی ایندیاناپولیس، ایالات متحده آمریکا (Indianapolis International Airport, United States Of America)

AirTrafficControlTower_PV1

نهمین برج بلند کنترل ترافیک هوایی دنیا در فرودگاه بین المللی ایندیاناپولیس (Indianapolis) قرار دارد که در سال 2006 افتتاح شده است.  ارتفاع این برج 106.07 متر(348 فوت) اندازه گیری شده است. این بنا با هزینه 32 میلیون دلاری ساخته شده  و دومین برج مراقبت مرتفع  درایالت متحده آمریکا به شمار می رود. سرمایه گذاران مشترک این پروژه گروه ساختمانی هانت (Hunt Construction Group) و گروه پیمانکاری هوانوردی اسموت (Smoot Aviation Contractors) بوده اند.  ضخامت بدنه ی استوانه ای شکل این برج در حدود 28 فوت تخمین زده شده است. همچنین، ضخامت دیواره های بتنی آن 18 اینچ می باشد، که 9 مکان برای قرار گرفتن کنترل کننده های ترافیک هوایی در آن در نظر گرفته شده است. قاب پنجره های شیشه ایی برج با استفاده از سیلیکون به هم متصل شده اند و میان آن ها هیچ گونه ستون خارجی به چشم نمی خورد که این باعث دید 360 درجه از کل سطح فرودگاه می شود. این فرودگاه دارای دو باند موازی و یک باند مخالف باد است و توسط سازمان فرودگاه ایندیاناپولیس اداره می شود.

10.فرودگاه بین المللی اورلاندو، ایالات متحده ی آمریکا (Urlando International Airport, United States Of America)

media-exterior-FAA_tower_flowerbed

برج جدید فرودگاه بین المللی اورلاندو، دهمین برج مرتفع کنترل ترافیک هوایی دنیا و نیز سومین آن ها در ایالات متحده به شمار می رود. این برج با ارتفاع 105.16 متر( 345فوت) در سپتامبر 2002 شروع به فعالیت نمود. این برج نسبت به برج قدیمی که در واقع جایگزسنش شد، 126 فوت بلندتر است. این برج توسط اداره ی کل هوانوردی فدرال (FAA) با هزینه 28.7 میلیون دلارساخته شده است  که هزینه ساختش توسط سازمان هوایی اورلاندو بزرگ پرداخت گردیده است. ساخت و ساز این پروژه بر عهده ی کمپانی هنسل فلپس (Hensel Phelps) بود و امور مربوط به ساخت و نصب قطعات ساختمانی و متفرقه ی فلزی آن را شرکت (MET-CON) عهده دار بود. ساختمان مرکزی برج که سیستم های الکترونیکی و دفاتر اداری را در خود جای داده است، مساحتی حدود 1087 متر مربع را اشغال نموده است. نصب و راه اندازی تجهیزات الکترونیکی و سیستم های کنترلی و قدرت برج  همواره بر عهده ی سازمان صنعتی برق فلوریدا (Florida Industrial Electric) بوده است.  این فرودگاه متعلق به سازمان هوایی اورلاندو بزرگ (GOAA) می باشد و زیر نظر همین سازمان نیز اداره شده و فعالیت می کند. در حدود 802 پرواز ورودی و خروجی به صورت روزانه توسط این فرودگاه سازماندهی شده و به سراسر دنیا فرستاده می شوند.

 

نظرات کاربران

 1. با سلام
  مثل همیشه فوق العاده بودید
  ممنون بخاطر مطالب زیبا و جذاب عالی بود
  سایت زیبا و پر محتوایی دارید
  به ما هم سری بزنید
  با سپاسی بیکران

 2. Isn’t that high tower itself a danger to its occupants and the passenger plane that hit6s it?