باغ اکبریه بیرجند-باغ ایرانی-بیرجند-گردشگری-ایران-آثار باستانی

باغ اکبریه؛ بنای تاریخی معروف بیرجند

کل : 8

میانگین : 5

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵

هر گوشه ای از ایران جاذبه های گردشگری و دیدنی زیادی دارد. هر شهر و استانی به نوعی برای گردشگران جذاب است. برجند مرکز استان خراسان جنوبی نیز یکی از این قاعده مستثنی نیست. شاید آن قدرها که باید نام این شهر را در میان شهرهای گردشگری نشنیده باشید اما سفر کردن به آن خالی از لطف نیست. باغ اکبریه یکی از جاذبه های شناخته شده این شهر است که ارزش بالایی نیز دارد.

سفر به بیرجند

پیشینه باغ اکبریه بیرجند

عمارت و باغ اکبریه یکی از بناهای تاریخی شهر بیرجند در خیابان معلم است. وسعت این بنا حدود چهل و پنج هزار مترمربع است و در بستری کوهستانی واقع شده است. باغ اکبریه بیرجند متشکل از دو بنا است که تاریخ احداث ساختمان قدیمی‌تر به اواخر دوره زندیه و اوایل دوره قاجاریه برمیگردد. این باغ به عنوان محل سکونت، پذیرایی و انجام امور دیوانی مورد استفاده قرار می‌گرفت، به طوری که در لهجه محلی به «کلاته سرکار امیر» شهرت یافت.

باغ اکبریه شامل چند قسمت است که قدیمیترین آن عمارت دوطبقه حشمت الملک در منتهی‌الیه شرقی این باغ است. دو بخش دیگر عبارتند از طبقه همکف که دو دالان و راهرو نسبتاً طویل دارد و میان سه بخش مهم مجموعه یعنی باغ اصلی، باغ جنوبی و اصطبل ارتباط برقرار میکند و عمارت مرکزی با عملکرد تشریفات و پذیرایی از مهمانان که تقریباً به عنوان هسته مرکزی باغ به حساب می‌آید، از تزیینات و چشمانداز بسیار عالی برخوردار است. این کوشک دو طبقه است و تزیینات منبت، مشبک و نیز ارسی با شیشههای رنگی، تزیینات گچی با طرح‌های اسلیمی و هندسی دارد.

باغ اکبریه - گردشگری بیرجند

پوشش گیاهی باغ

ساختار و طراحی منحصر به فرد باغ ایرانی در باغ اکبریه نیز دیده می شود. وجود درختان بلند قامت کاج در دو طرف خیابان و نیز خیابان‌های منتهی به خیابان اصلی عمارت مرکزی بر‌ زیبایی و طراوات باغ و نمای آن افزوده است. باغ جنوبی کوچک‌تر از باغ شمالی است. این باغ به وسیله فضاهای خدماتی، عمارت مرکزی و دیواره غربی اصطبل احاطه شده است. یکی از عناصر مهم استخر نسبتاً بزرگ با طرح مربع است که بخش عمده فضای باغ را به خود اختصاص داده است. 

درختان این باغ کاج، انار و توت هستند و در گوشههایی از باغ گل‌های تاج خروس به چشم میخورد. از جبهه جنوبی این باغ ورودی به روستای اکبریه تعبیه شده است. هم‌اکنون اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان جنوبی از بخش‌های مختلف این باغ و عمارت استفاده می‌کند. بخش احداث شده در اوایل دوره قاجار به عنوان کتابخانه و دانشکده هنر دانشگاه بیرجند فعال است.

از بخش مرکزی که در دوره قاجار احداث شده به عنوان موزه باستان‌شناسی و مردم‌شناسی استفاده می‌شود. بخش ساخته شده در دوره پهلوی کاربری اداری دارد و بالاخره دیگر بخش‌ها به سفره‌خانه و چایخانه سنتی اختصاص یافته است.این باغ در سال ۱۳۹۰ به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. پیش از آن و در ۲۰ خرداد سال ۱۳۷۸، این باغ با وسعتی حدود ۴۵۰۶۹ متر مربع با شماره ۲۳۲۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده بود.

سفر به بیرجند

همانطور که گفته شد این باغ در بیرجند در خراسان جنوبی قرار دارد. برای بازدید از این باغ می توانید با خرید بلیط هواپیما خود را به بیرجند برسانید. بیرجند آنقدرها بزرگ نیست که زمان زیادی برای گشتن آن لازم باشد، با سفری سه یا چهار روزه هم می توانید چند روزی را استراحت کنید و هم از این شهر زیبا و تاریخی بازدید کنید.

نظرات کاربران