باغ اکبریه بیرجند-باغ ایرانی-بیرجند-گردشگری-ایران-آثار باستانی

باغ اکبریه؛ بنای تاریخی معروف بیرجند

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵

عمارت و باغ اکبریه یکی از بناهای تاریخی شهر بیرجند در خیابان معلم است. وسعت این بنا حدود چهل و پنج هزار مترمربع است و در بستری کوهستانی واقع شده است. باغ اکبریه بیرجند متشکل از دو بنا است که تاریخ احداث ساختمان قدیمی‌تر به اواخر دوره زندیه و اوایل دوره قاجاریه برمیگردد. این باغ به عنوان محل سکونت، پذیرایی و انجام امور دیوانی مورد استفاده قرار می‌گرفت، به طوری که در لهجه محلی به «کلاته سرکار امیر» شهرت یافت. 

باغ اکبریه شامل چند قسمت است که قدیمیترین آن عمارت دوطبقه حشمت الملک در منتهی‌الیه شرقی این باغ است. دو بخش دیگر عبارتند از طبقه همکف که دو دالان و راهرو نسبتاً طویل دارد و میان سه بخش مهم مجموعه یعنی باغ اصلی، باغ جنوبی و اصطبل ارتباط برقرار میکند و عمارت مرکزی با عملکرد تشریفات و پذیرایی از مهمانان که تقریباً به عنوان هسته مرکزی باغ به حساب می‌آید، از تزیینات و چشمانداز بسیار عالی برخوردار است. این کوشک دو طبقه است و تزیینات منبت، مشبک و نیز ارسی با شیشههای رنگی، تزیینات گچی با طرح‌های اسلیمی و هندسی دارد.

1 erkek: fark kapanmıyor, kapanması da mümkün değil. Sertleşme sorununda, erkeklerin cinsel aktivitelerinin için gerekli ereksiyon olamama, yani penis sertleşmesinin sağlayamadığın dan dolayı bu ürün kullanılmaktadır. Amerika’da tansiyonun anayasası değiştirilince türkiye’de doktorlar iki ayrı veri kullanmaya başladılar. Cialis hap terkibinde yer da daha fazlasını oku almış olan tadalafilin diğer önemli bir yararlarından birisi de endotel işlevselliğinin doğru işlemesini sağlamış olmasıdır. Aşağıdaki kodu kopyalayarak bu tweeti web sitene ekle. Ilaç alımını unutmamak için özel sistemlerin geliştirilmesi yararlı olabilir. Gün ağırmak üzeredir, saray sakinleri ayaklanmakta, kraliçenin penceresi açılmış, perdeler yeniden uçuşmaktadır.

وجود درختان بلند قامت کاج در دو طرف خیابان و نیز خیابان‌های منتهی به خیابان اصلی عمارت مرکزی بر‌ زیبایی و طراوات باغ و نمای آن افزوده است. باغ جنوبی کوچک‌تر از باغ شمالی است. این باغ به وسیله فضاهای خدماتی، عمارت مرکزی و دیواره غربی اصطبل احاطه شده است. یکی از عناصر مهم استخر نسبتاً بزرگ با طرح مربع است که بخش عمده فضای باغ را به خود اختصاص داده است. 

درختان این باغ کاج، انار و توت هستند و در گوشههایی از باغ گل‌های تاج خروس به چشم میخورد. از جبهه جنوبی این باغ ورودی به روستای اکبریه تعبیه شده است. هم‌اکنون اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان جنوبی از بخش‌های مختلف این باغ و عمارت استفاده می‌کند. بخش احداث شده در اوایل دوره قاجار به عنوان کتابخانه و دانشکده هنر دانشگاه بیرجند فعال است.

از بخش مرکزی که در دوره قاجار احداث شده به عنوان موزه باستان‌شناسی و مردم‌شناسی استفاده می‌شود. بخش ساخته شده در دوره پهلوی کاربری اداری دارد و بالاخره دیگر بخش‌ها به سفره‌خانه و چایخانه سنتی اختصاص یافته است.این باغ در سال ۱۳۹۰ به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. پیش از آن و در ۲۰ خرداد سال ۱۳۷۸، این باغ با وسعتی حدود ۴۵۰۶۹ متر مربع با شماره ۲۳۲۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده بود.

http://credit-n.ru/zaymyi-next.html

نظرات کاربران