گردشگری- گردشگری ایران- باغ ایرانی- اصفهان - باغ چهلستون اصفهان- موزه چهلستون اصفهان

باغ چهلستون اصفهان

کل : 12

میانگین : 4.67

تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵

کاخ چهلستون اصفهان

باغ چهلستون اصفهان بخش کوچکی از باغ بزرگ جهان نما است و نمونه ای از باغ سلطنتی دوران صفوی می باشد. مساحت باغ چهلستون ۰۰۰‚۶۷ مترمربع می باشد. این باغ ‌در دورهٔ شاه عباس اول بنا شده بود و کاخ چهلستون در وسط آن قرار گرفته است. در زمان سلطنت شاه‌عباس دوم، تغییرات زیادی در باغ چهلستون ایجاد شد و تالار آینه، تالار هجده ستون، دو اتاق بزرگ شمالى و جنوبیِ تالار آینه، ایوان‌هاى طرفین سرسراى پادشاهى و حوض بزرگ مقابل تالار با کلیهٔ تزئینات نقاشى، آینه‌‌کارى، کاشى‌کارى دیوارها و سقف‌ها به آن افزوده شده است.

قسمت‌هاى جالب و دیدنى کاخ چهل ستون

سقف باشکوه نقاشى شدهٔ‌ تالار هجده ستون و سقف آینه‌‌کارى تالار آینه و مدخل آینه‌کارى تالار جلوس شاه‌عباس دوم، ستون‌هاى عظیم تالارهاى هجدهستون و تالار آینه، شیرهاى سنگى چهار گوشهٔ حوض مرکزى تالار و ازاره‌هاى مرمرى منقش اطراف که معرف صنعت حجارى دورهٔ صفویه است. تزئینات عالى طلاکارى سرسراى پادشاهى و اتاق‌هاى طرفین تالار آینه و تابلوهاى بزرگ نقاشى تالار پادشاهى که تصویر شاهان صفوى را نشان مى‌دهد. تصویرى از شاه‌عباس اول با تاج مخصوص و مینیاتورهاى دیگرى در اتاق گنجینه که در مرمت سال‌هاى ۱۳۳۴ و ۱۳۳۵ خورشیدى از زیر گچ خارج شده است. آثار پراکنده‌اى از دوران صفویه مانند سردر مسجد قطبیه و سردرهاى زاویه در کوشک و آثارى از مسجد درب جوباره یا پیر پینه‌دوز و مسجد آقاسی که بر .دیوارهاى ضلع غربى و جنوبى باغ نصب شده است.

کاخ چهل ستون به حساب حروف ابجد، در سال ۱۰۷۵ هجرى قمرى و در پنجمین سال سلطنت شاه عباس دوم بنا شده است. این کاخ به علت اشعارى که در جبههٔ تالار از زیر گچ خارج شده به «مبارک‌ترین بناهاى دنیا» تشبیه شده است. تنها آثارى است که از دو قصر باشکوه دیگر دورهٔ صفوی؛ یعنى آینه‌خانه و عمارت سرپوشیده باقى مانده، شیرها و مجسمه های سنگی اطراف حوض و داخل باغچه ها می باشند. با این که این مجموعه از بناهای تاریخی مهم این شهر است اما جزو کهن ­ترین بناهای اصفهان به حساب نمی آید. چرا که این شهر بناها و آثاری کهن تر نیز در دل خود جای داده است.

ازسرگیری پروازهای ایرآسیا به ایران بعد از چهار سال
ادامه مطلب

 

سفر به اصفهان

 

چرا چهل ستون؟

وجه تسمیه کاخ چهلستون به این علت است که ستون های بیست گانه تالارها در آب حوض مقابل کاخ منعکس می گردد و بنابراین مفهوم چهلستون را القا می کند. علاوه براین، واژهٔ‌ چهل، نشانهٔ‌ کثرت است و وجه تسمیهٔ این کاخ به علت تعدد ستون‌هاى آن نیز می تواند باشد. استخر کاخ چهلستون علاوه بر زیبایی، باعث لطافت هوا نیز می گردد. در چهار طرف این استخر مجسمه هایی قرار دارند که مربوط به عمارت چهلستون نیستند و تنها آثار برجای مانده از قصرهای زمان صفویه به نام “سرپوشیده” و ” آینه خانه” هستند که امروز دیگر وجود ندارند.

به نوشته برخی از مورخین، عمارت چهلستون در عهد آخرین پادشاه صفوی؛ شاه سلطان حسین؛ به سال ۱۱۱۸ دچار آتش سوزی شده و قسمتهایی از آن در آتش سوخته است. که ظاهرا توسط شاه سلطان حسین مطابق وضع سابق باز سازی شده است. در حال حاضر عمارت چهلستون به صورت باغ موزه ای در آمده که سالن مرکزی آن محل نمایش برخی از آثار هنری دوران های مختلف ایران است. چهلستون اصفهان از مکان های دیدنی و تاریخی اصفهان می باشد که مورد بازدید جهانگردان خارجی و مهمانان داخلی زیادی قرار می گیرد.

 

بازدید از چهل ستون اصفهان

 

موزه چهلستون

کاخ چهلستون در سال ۱۳۱۶ خورشیدی به عنوان “موزه چهلستون اصفهان” در نظر گرفته شد. و سپس در تاریخ هشتم مهرماه سال ۱۳۲۷ خورشیدی به طور رسمی افتتاح گردید. گردآوری، نگهداری و حفاظت، آثار و اشیای تاریخی، فرهنگی و هنری، فراهم آوردن امکانات پژوهشی و تحقیق و نیز آشنایی با شیوه زندگی گذشتگان و شناساندن آثار فرهنگ و هنر اسلامی به عموم مردم از اهداف موزه چهلستون بوده است.

انواع چارترهای هواپیما
ادامه مطلب

در موزه چهلستون آثار هنری از سده های پیش از اسلام تا سده ۱۴ هجری قمری گردآوری شده که می توان به نسخ خطی مربوط به قرن چهارم هجری قمری، ظروف سفالینه و آبگینه سده های سوم تا یازدهم هجری قمری ظروف چینی سفید و آبی که به سفارش شاه عباس ساخته شده همچنین قالیچه هایی با طرح محرابی مربوط به قرن ۱۱ هجری قمری و درهای چوبی منبت و خاتم کاری شده متعلق به دوران صفویه اشاره نمود. چهلستون اصفهان به نام های باغ جهان نما اصفهان، موزه چهلستون اصفهان، کاخ چهلستون اصفهان، باغ چهلستون اصفهان، نیز شناخته می شود.

بازدید از کاخ چهلستون

سفر به اصفهان هم به صورت زمینی و هم به صورت هوایی امکان پذیر است. تورهای گردشگری فراوانی اصفهان را در مقصد خود قرار می دهند. تقریبا در تمام فصول سال پکیج تور اصفهان برگزار می شود. البته فصل های گرم استقبال بیشتر از این تورها می شود، به طوری که ممکن است در خرید بلیط اتوبوس یا هواپیما خیلی آزادی عملی نخواهید داشت. یعنی برای این که در زمان مقرر سفر کنید باید از قبل برنامه ریزی کنید. با این جود اگر کار را به آژانس های گردشگری بسپارید دغدغه ای نخواهید داشت و به راحتی می توانید راهی سفر شوید.

نظرات کاربران