تجربه هیجان انگیز با بانجی جامپینگ

بانجی جامپینگ؛ نهایت هیجان و ماجراجویی

کل : 11

میانگین : 4.64

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵

اغلب ما برای استراحت و تفریح سفر کردن را انتخاب می کنیم. سفر یکی از اصلی ترین منایع تغذیه روح انسان است. هر فرد برای سفر معیارها و انتخاب هایی دارد. برخی آرامش و سکوت را می پذیرند و برخی به دنبال هیجان و هیاهو هستند. یکی از تفریحات هیجان انگیز برای گردشگران بانجی جامپینگ است. برترین مقاصد برای تجربه ی هیجان انگیزترین تفریحات معمولا مجموعه ای از امکانات ورزشی و تفریحی را در اختیار گردشگران قرار می دهد. به عنوان مثال جزیره کیش از دیرباز تا کنون منطقه ای برای تفریح در نظر گرفته شده بود. امروزه نیز بسیاری از تفریحات هیجان انگیز را در این جزیره می توان پیدا کرد.

تاریخچه بانجی جامپینگ

برمبنای افسانه‌ها بانجی جامپینگ نخستین بار در جزیره پنطیکاست در اقیانوس آرام جنوبی ظاهر شد. در طول جنگ جهانی دوم برای بار اول غربی‌ها به این جزیره رفتند و مردم ساکن در این جزیره بانجی جامپینگ را کشف کردند. بر اساس این افسانه، یکی از این بومیان به نام تامالی همسر خود را آزار می‌داد و به همین علت همسرش تصمیم به فرار گرفت. همسر تامالی از درخت بلندی برای پنهان کردن خود بالا می‌رود، اما تامالی او را پیدا می‌کند و در حال بالا رفتن از درخت، همسرش گیاه لیاتا را دور مچ پاهایش می‌بندد و در لحظه‌ای که تامالی سعی در گرفتنش دارد، از درخت به پایین می‌پرد و تامالی پس از او پریده و به زمین برخورد می‌کند و می‌میرد. 

بانجی جامپینگ مدرن از آوریل سال ۱۹۷۹، هنگامی که اعضای باشگاه ورزش‌های پرخطر آکسفورد به طور غیر قانونی از ارتفاع ۸۰ متری پل کلیفتون در بریستول انگلستان پریدند، آغاز شد. این جاذبه سروصدای زیادی در میان مردم راه انداخت و رهبر این افراد را چند روز زندانی کردند و پس از آن ورزش بانجی جامپینگ (پرش از ارتفاع) در مناطق دیگر دنیا آغاز شد. در سال ۱۹۸۹، ماجراجوی نیوزیلندی به نام ای جی هکت که پیش از آن زمان ناشناخته بود، نخستین سایت تجاری بانجی را در کوین استون نیوزیلند راه‌اندازی کرد و از آن زمان هکت در زمینه بانجی برای همه مردم جهان شناخته شد.

تجهیزات مورد نیاز این ورزش شامل طناب انعطاف‌پذیر بانجی متناسب با ارتفاع پرش، هارنس تمام قد، ساق‌بند و قوزک‌بند هستند و همه تجهیزات باید استاندارد باشند.

تفریحات هیجان انگیز

بانجی جامپینگ در ایران

نخستین باشگاه بانجی جامپینگ ایران در شهریور ماه سال ۱۳۸۶ در تهران و در منطقه گردشگری توچال افتتاح شد. این باشگاه کافی شاپ، پیست اسکیت، دکل چهل متری فلزی برای پرش، سکوی پرش، کیسه هوا، تیم پزشکی و جمعیت هلال احمر دارد، اما متأسفانه پرش برای خانم‌ها در این منطقه ممنوع است.

دومین باشگاه بانجی جامپینگ ایران در همدان افتتاح شد که در مجتمع تفریحی ورزشی گنجنامه است و امکان پرش از دکل ۴۵ متری را برای ورزشکاران و گردشگرانی که به دنبال هیجان می‌گردند، فراهم می‌سازد.

حدود چهار سال قبل دکل بانجی با ارتفاع حدود ۴۰ متر در بوستان ولایت نصب شد و پرش ماجراجویانه را برای بانوان آزاد کرد. بنا به گفته امیررضا بدری مربی بانجی در بوستان ولایت، حدود ۸۰% از افرادی که از بانجی می‌پرند بانوان هستند (ایسنا).

بانجی جامپینگ در استان البرز نیز از پل بیلقان که روی رودخانه چالوس و پاندول با ارتفاع ۳۵ متری واقع شده امکان‌پذیر است. انتهای این پل به آبشار مصنوعی بیلقان می‌رسد که یکی از بزرگ‌ترین آبشارهای مصنوعی کشور است. مسیر دسترسی به پل بیلقان کمربندی کرج به سمت چالوس است. بعد از محله حصار باید از نخستین تونل جاده کرج ـ چالوس عبور کنید و سپس به پل مرتفع و زیبای بیلقان برسید.

بلندترین سکوی پرتاب طبیعی کشور در چهارمحال و بختیاری واقع شده است. سکوی بانجی جامپینگ چهارمحال و بختیاری با ۷۵ متر ارتفاع در حومه روستای دو پلان بخش ناغان است. سکوی پرش این مجموعه کاملاً طبیعی و روی رودخانه کارون مستقر است. این سایت در مجاورت ایل راه عشایری تاریخی دزپارت و قرارگیری در مناطق حفاظت شده سبزکوه و هلن است. قرارگیری روی رودخانه کارون و دره عمیق و مجاورت با پل سیمی و اثر ملی لینچ از دیگر برتری‌های این سایت ورزشی گردشگری است.

قدمت بانجی جامپینگ در ایران

نخستین بانجی جامپینگ ساحلی ایران در اواخر سال ۱۳۹۴ در منطقه آزاد کیش افتتاح شد. بانجی جامپینگ کیش در مرکز جزیره در میدان المپیک و مجاور شهر زیرزمینی کاریز است. کیش همیشه در این زمینه پیشتاز بوده است. این جزیره یکی از قطب های تفریحی کشور است که سالانه گردشگران زیادی را تنها برای تفریح جذب خود می کند. بیشتر کسانی که تور کیش را انتخاب می کنند، به دنبال هیجانات و تفریحات این جزیره هستند.

باغ اکبریه؛ بنای تاریخی معروف بیرجند
ادامه مطلب

نظرات کاربران