گردشگری جهان - محیط زیست - روز جهانی پرندگان مهاجر - جشن سالانهء جهانی پرندگان مهاجر - حفاظت از حیوانات

روز جهانی پرندگان مهاجر؛ جشن سالانه جهانی

کل : 4

میانگین : 5

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵

روز جهانی پرندگان مهاجر از سال ۲۰۰۶ توسط دو نهاد بین‌المللی فعال در زمینه حیات وحش یعنی کنوانسیون حفاظت از گونه‌های مهاجر وحشی و تفاهم‌نامه همکاری حفاظت از پرندگان مهاجر آبی افریقا و اوراسیا برگزار شده است. در هر سال، شعار روز جهانی پرندگان مهاجر روی هدف و عنوان ویژه‌ای تمرکز می‌‌کند. شعار «چه وقت سکوت آسمان را فرا می‌گیرد؟» در روز جهانی پرندگان مهاجر در سال ۲۰۱۶ به شمار بالای تلفات پرندگان مهاجر اشاره دارد. روز جهانی پرندگان مهاجر ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ برابر با ۱۰ مه است.

بیایید در مقابل کشتار، شکار و تجارت غیر قانونی پرندگان مهاجر بایستیم. هدف از این روز نیز همین است. توجه به حفظ محیط زیست و نجات گونه های مختلف پرندگان است. اکوتوریسم نیز نقش مهم و موثری در این زمینه است. نگاهی که باعث توجه بیشتر به آسیب نرساندن به محیط زیست به عنوان زیستگاه موجودات دیگر می شود.

هر ساله در سراسر دنیا در این روز جشن‌هایی برای عموم مردم برگزار می‌شود. از جمله این جشن‌ها و رویدادها جشنواره پرندگان، برنامه‌های آموزشی در ارتباط با پرندگان، نمایشگاه‌ها و گشت و گذار برای تماشای پرندگان است که به‌منظور آگاه‌سازی مردم برای محافظت از آن‌ها برگزار می‌شود. یکی از اهداف این روز این است که نسل‌های آینده نیز قادر به بهره بردن از محیط زیست و منابع طبیعی باشند. حفاظت از پرندگان مهاجر در سطح بین‌المللی از قرن بیستم آغاز شده است.

 

روز جهانی پرندگان مهاجر

 

پرندگان مهاجر در گذشته نشان فراوانی و نعمت بودند و به چشم هدیه‌ای از آسمان دیده می‌شدند. در گذشته، مردم حیوانات و پرندگان را برای تغذیه و ورزش شکار می‌کردند، اما این فعالیت‌ها به مقیاسی صورت می‌گرفت که بقایای حیوانات در معرض خطر قرار نمی‌گرفت. اما امروزه با افزایش جمعیت و شکارهای بیش از اندازه، گونه‌هایی از حیوانات در حال انقراض هستند و به همین علت برای بقای حیوانات و جلوگیری از انقراض آن‌ها باید با شکارهای غیر قانونی و بیش از اندازه مقابله شود.

بهترین غذای ایرلاینها در سال ۲۰۱۵
ادامه مطلب

فعالیت‌های غیر قانونی نه تنها در از بین رفتن جمعیت پرندگان تأثیر می‌گذارد، بلکه به اجتماع، موجودیت انسان‌ها و منابع طبیعی آسیب می‌رساند. علاوه بر این‌ها، کشاورزی، حفاظت از منابع طبیعی و بخش گردشگری نیز تحت تأثیر منفی شکارهای غیر قانونی قرار دارند. بنابراین، اجراسازی قانون مبارزه با کشتار غیر قانونی در سطح ملی و محلی، عامل کلیدی برای کمک به حفاظت از پرندگان مهاجر نه تنها در یک مکان بلکه در امتداد کل مسیر پرواز مهاجرت پرندگان است.

در روز جهانی پرندگان مهاجر، آگاهی و همکاری مردم باید برای حفاظت از پرندگان مهاجر و مبارزه با کشتار غیر قانونی تقویت شود و اقدامات بیشتری در این خصوص صورت گیرد. اشتراک‌گذاری این موضوع با هدف گردهم آوردن سازمان‌های بین‌المللی، دولتی و جامعه مدنی برای همکاری امری ضروری است. در واقع، اگر تصمیمات گرفته شده توسط جامعه بین‌المللی یا دولت‌ها رعایت نشوند، به موفقیت نمی‌انجامند و این‌جا دقیقاً جایی است که جامعه مدنی باید در سطح محلی نقش خود را به‌درستی ایفا کند. بیایید با هم برای حفاظت از پرندگان مهاجر و جلوگیری از شکار و تجارت آن‌ها تلاش کنیم، به امید روزی که هیچ موجود در حال انقراضی در روی زمین نباشد.

نظرات کاربران