ستاره میشلن

ستاره میشلن چیست و چگونه به وجود آمده؟

کل : 3

میانگین : 5

تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۷ اسفند ۱۳۹۸

ستاره میشلن (Michelin Star) برای آشپزها و رستوران ها، یک آرزوی بزرگ شغلی است که امروزه رویای هزاران نفر شده است. میشلن نام تجاری یک کمپانی ساخت لاستیک است. حتما برایتان جالب است که لاستیک سازی چه ربطی به درجه و ستاره های یک رستوران دارد؟ با ما همراه باشید تا داستان کمپانی لاستیک سازی میشلن تا رسیدن به ستاره های میشلن رستوران ها را بخوانید.

ستاره_میشلن_چیست_و_چگونه_به_وجود

ستاره های میشلن چگونه به وجود آمدند؟

میشن درابتدا به خاطر لاستیک هایی که تولید می کرد، مورد توجه قرار گرفت. در سال 1900 این شرکت معروف برای گسترش کار خود، شروع به چاپ مجله های راهنمای مسافرتی کرد. در آن زمان تنها 3000 خودرو در فرانسه وجود داشت و دو برادر به نام آندره و ادواردو، برای این که افراد دارای اتومبیل را به سفر ترغیب کنند، مجله میشلن را به صورت رایگان چاپ کردند. در این مجله مکان های لاستیک فروشی، نقشه راه، تعمیرگاه ها، هتل ها و رستوران های فرانسوی قابل مشاهده بود.

در سال 1904 این مجله در بلژیک چاپ شد که مورد استقبال بلژیکی ها هم قرار گرفت. روند چاپ مجله مثبت بود و در سال 1911 به انگلیس هم رسید. با توجه به گسترده شدن کمپانی تایر سازی میشلن، این مجله نیز رشد فراوانی داشت تا جایی که در سال 1920، به عنوان یک بخش مستقل از کمپانی، شروع به فعالیت کرد. با این که کمپانی تایر سازی در حال رشد بود اما هنوز هم بسیاری از افراد، از مجله میشلن استقبال نمی کردند و یا حتی در پخش این مجلات هم که به صورت رایگان در اختیار آن ها قرار گرفته بود، سر باز می زدند. یک روز آندره میشلن به یکی از گاراژهایی که مجله هایش را برایش ارسال می کرد، رفت و دید هزاران مجله دست نخورده در گاراژ باقی مانده است. همین موضوع باعث شد تا میشلن، مجله ها را پولی کند چرا که معتقد بود مردم برای چیزی ارزش قائل هستند که در ازای آن پول پرداخت کنند. ازاین رو حدودا هر مجله با قیمت 12 یورو به فروش می رسید.

بعد از پولی شدن مجله میشلن، بخش های رستوران های بین راهی و شهرها، به حدی محبوب شد که در سال 1920، این کمپانی برای بازدید از هتل ها، رستوران ها و اغذیه فروشی ها، افرادی را استخدام کرد تا به صورت مخفیانه به رستوران ها سری بزنند و بر اساس کیفیت آن ها، امتیازدهی کند. امتیازدهی رستوران ها و هتل ها، کمک کرد تا مسافران با دیدن ستاره ها، بتوانند کیفیت رستوران ها را تشخیص دهند. از طرفی رستوران ها در صدد افزایش کیفیت خود برآمدند تا ستاره های بیشتری را دریافت کنند و مسافران بیشتری را جذب کنند.

جذابیت ستاره های میشلن در این است که بازرسان آن ها مخفی هستند و همین امر موجب شده تا کیفیت واقعی رستوران ها مشخص شود.

درجه بندی ستاره های میشلن

درجه بندی ستاره های میشلن

ستاره های میشلن از صفر تا سه درجه بندی شده بودند. در ابتدا به رستوران هایی که کیفیت خوبی داشتند، یک ستاره می دادند اما بعدها این دسته بندی را کامل تر کردند و ستاره ها را از صفر تا سه قرار دادند.

رستوران های بدون ستاره، رستوران هایی بودند که کیفیت غذایشان از نظر کارشناسان میشلن مورد تایید قرار گرفته بود و خوردن غذاهای آن ها، به نسبت خوب بود.

رستوران های یک ستاره میشلن، رستوران هایی بودند که در سبک غذایی خود یک مرحله بالاتر از رستوران های بدون ستاره بودند و کیفیت غذاهایشان، بهتر بود.

رستوران های دو ستاره میشلن رستوران هایی بودند که ارزش دورکردن مسیر برای لذت بردن از طعم غذاهایشان وجود داشت. آشپزی عالی و کیفیت بالای غذا، در این رستوران کاملا تایید شده بود.

رستوران های سه ستاره میشلن، جزو رستوران هایی با غذاهای عالی و باورنکردنی بودند که حتی برای چشیدن طعم آن ها، ممکن بود برخی افراد سفر به آن منطقه را انتخاب کنند.

5_معیار_داوری_برای_دریافت_ستاره

معیار انتخاب ستاره های میشلن چگونه است؟

نکته جالب توجه در انتخاب ستاره های میشلن توسط این شرکت، این است که به هیچ عنوان دکوراسیون فضا و رفتار خدمه منجر به ستاره دار شدن رستوران نخواهد شد و تنها چیزی که در بشقاب قرار دارد مورد قضاوت قرار می گیرد. به همین دلیل است که گاهی رستوران هایی را می بینید که ظاهری ساده دارند اما سه ستاره میشلن را اخذ کرده اند.

5 معیار داوری برای دریافت ستاره های میشلن

  1.     کیفیت مواد غذایی مورد استفاده
  2.     قیمت در برابر ارزش مواد غذایی به کار رفته
  3.     ثبات در ارائه غذاهای با کیفیت و هنر آشپزی
  4.     مهارت سر آشپزان در آماده سازی غذا و ترکیب طعم های مختلف
  5.     خلاقیت رستوران در تهیه غذاهای ویژه

نکاتی جالب درباره ستاره میشلن

نکاتی  جالب درباره ستاره میشلن

ستاره میشلن تنها به رستوران هایی تعلق می گیرد که مجله قرمز رنگ میشلن، در آن منطقه چاپ می شود. کشورهای جهان اول معمولا رستوران هایی دارند که با این ستاره ها مزین شده اند اما در ایران، هرگز رستورانی با ستاره میشلن نداریم.

ستاره میشلن به مدت یک سال اعتبار دارد و برای رستوران است و به آشپزها اعطا نمی شود. از نظر کمپانی میشلن، یک تیم است که ستاره را خلق می کند، نه یک نفر پس این ستاره به تمام کارکنان رستوران تعلق دارد، نه فقط یک سر آشپز.

در مجله راهنمای میشلن در سال 1955 دسته بندی جدیدی قرار گرفت با عنوان بیب گورماند که در این لیست، شما می توانید رستوران هایی که مقرون به صرفه هستند و قیمت خوبی در ازای غذای را درخواستی به شما رائه می دهند، پیدا کنید.

پس از این که میشلن در کشورهای مختلف راه یافت، برخی معتقد بودند که تنها رستوران های فرانسوی است که میشلن به آن ها ستاره های خود را اعطا می کند. همین امر موجب شد حتی دکه های خیابانی در برخی کشورها هم ستاره های میشلن را دریافت کنند.

ستاره های دیگری هم چون ستاره های “زاگات” و “یِلپ” به رستوران ها اعطا می شود که روش کار آن ها متفاوت تر از میشلن است. میشلن مستقیما بازرسان ناشناس خود را در غالب مشتری به رستوران ها می فرستد و بدون کمک از نظر مشتری ها، تصمیم نهایی درباره رستوران را می گیرد اما زاگات و یلپ بر پایه دیدگاه آنلاین کاربران و نظرات مشتریان، ستاره ها را به رستوران ها اعطا می کنند.

بلندترین سرسره جهان در لندن افتتاح می‌شود
ادامه مطلب

نظرات کاربران