گردشگری - شرکت های هواپیمایی - بلیط هواپیما - بلیط چارتری - بلیط سیستمی

بلیط چارتری و سیستمی در یک نگاه

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: پنجشنبه, ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۵

بلیط چارتری و سیستمی در یک نگاه

بلیط چارتری یا سیستمی؟! یکی از سوالات متداولی که در هنگام خریداری بلیط هواپیما با آن مواجه می شویم. شاید در هنگام خرید بلیط هواپیما برای هریک از ما این سوال پیش آمده باشد که بلیط چارتری و سیستمی چه تفاوت هایی باهم دارند و آیا اینکه از لحاظ کیفیت پرواز و یا نوع هواپیما این دو باهم متمایز می باشند یا خیر؟ و یا اینکه هریک از این نوع بلیط به همین علت در این متن توضیحی در خصوص بلیط های چارتری و سیستمی و تفاوت هر یک از آن ها داده می شود.

– در بلیط چارتر یا اجاره ای کل هواپیما یا تعدادی از صندلی های آن به آژانس هواپیمایی، شرکت گردشگری یا گرداننده ی تورها به فروش می رسد. همچنین این شرکت ها برای ایجاد بسته ی مسافرتی با قیمت های ارزان تر و متنوع تر می توانند اتاق های هتل را نیز اجاره نمایند. بلیط های چارتر معمولا قابلیت استرداد، کنسلی، تغییر روز و ساعت پرواز را ندارند و درصورت ایجاد پیش آمد غیر منتظره برای مسافر بلیط او سوخت می شود، که این امر یکی از معایب بلیط های چارتری می باشد. یکی دیگر از معایب بلیط چارتری این است که برخلاف سیستمی هیچگونه تخفیفی برای کودکان قائل نمی شود و هزینه ی بلیط پرواز کودکان را همانند بزرگسالان حساب می کند؛ ولی در مقابل ارزان بودن قیمت بلیط چارتری یکی از مزایای مهمی است که موجب شده اکثر مسافران به خرید این نوع بلیط گرایش پیدا کنند. علاوه بر این، بلیط چارتری به علت عدم قابلیت کنسلی و تغییر زمان پرواز، با نزدیک شدن به ساعت پرواز، ارزان تر از نرخ اصلی فروخته می شوند.

مسئولیت حمل و نقل داخلی و بین المللی اشخاص و لوازم شخصی و یا کالا و مسئولیت بروز مشکلاتی مانند تاخیر در پرواز، گم شدن بار مسافر، لغو پرواز، بروز حوادث غیر مترقبه برای مسافرین و هواپیما و . . . به عهده ی ایر لاین بوده و چار تر کننده پاسخ گو نخواهد بود.

بلیط های سیستمی یا برنامه ای به صورت تکی به فروش می رسند و یکی از مزایای آن این است که مسافر می تواند ساعت و روز پرواز را در آن تغییر دهد. مزیت دیگر بلیط های سیستمی این است که برخلاف بلیط های چارتری، دارای قابلیت استرداد و کنسلی نیز می باشند. درصورت تمایل مسافر به کنسل کردن بلیط، مبلغی به عنوان جریمه کسر گردیده و باقی هزینه به وی مسترد می گردد. مبلغ کسر جریمه بستگی به مدت زمان باقی مانده به پرواز و همچنین شرکت هواپیمایی دارد. به طور مثال شرکت هواپیمایی ماهان اگر مسافر بلیت خود را، از ساعت ۱۲ ظهر روز قبل از پرواز (داخلی) تا ۳ ساعت مانده به پرواز، کنسل کند ۳۰ درصد از مبلغ کل کم می کند، و مابقی آن را به مسافر مسترد می نماید. یکی از مزایای دیگر بلیط سیستمی این است که برای کودکان ۲ تا ۱۲ سال تخفیف ۵۰ درصدی ارائه می دهد، ولی این مبلغ با توجه به شرکت هواپیمایی متغیر می باشد. یکی از معایب بلیط سیستمی، گران بودن قیمت آن در مقایسه با چارتری است و علت آن فراهم بودن امکان کنسلی و تغییر ساعت پرواز برای مسافر می باشد.

تفاوت پرواز چارتر با پرواز سیستمی تنها در روش فروش بلیط هواپیما و متولی آن است. هیچگونه تفاوتی در نوع هواپیما، خدمات، کادر پروازی و دیگر موارد بین پروازهای سیستمی و چارتری وجود ندارد و شما با خرید بلیط هواپیما چارتر از همان خدماتی بهره می گیرید که در پروازهای سیستمی از آن بهره مند می شوید. البته توجه داشته باشید،  پرواز چارتر با هواپیمای چارتر متفاوت می باشد. هواپیماهای چارتر، از لحاظ اندازه کوچک تر هستند و کمتر از ۱۰ نفر مسافر را جابه جا می کنند. این هواپیماها برای مسافر فضایی کاملا خصوصی فراهم می کنند و به مراتب لوکس تر و راحت تر می باشند. هواپیماهای چارتر معمولاً از جانب شخصیت های مطرح، مخصوصاً تجاری و سیاسی، جهت تسریع و تسهیل روند پرواز، اجاره می شوند. 

منبع: http://www.safarme.com/

نظرات کاربران