فرودگاه امام خمینی

فرودگاه بین المللی امام خمینی و راه های دسترسی به آن

کل : 10

میانگین : 4.8

تاریخ انتشار: شنبه, ۲۲ دی ۱۳۹۷

فرودگاه امام خمینی بزرگ ترین در ایران

فرودگاه بین المللی امام خمینی، مهم ترین فرودگاه ایران است. در فرودگاه امام خمینی، پروازهای خطوط هوایی داخلی و خارجی با استانداردهای بین المللی انجام می شود. این فرودگاه نه تنها در داخل کشور بلکه در منطقه خاورمیانه نیز بسیار مطرح است. فرودگاه امام خمینی در فاصله 30 کیلومتری از شهر تهران قرار گرفته و در مسیر بزرگراه تهران-قم خودنمایی می کند.

فرودگاه بین المللی امام خمینی

همراه سفرمی سامانه آنلاین خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل باشید تا با فرودگاه بین المللی امام خمینی بیشتر آشنا شوید.

تاریخچه فرودگاه امام خمینی

پیش از ساخت و احداث فرودگاه امام خمینی تمامی پروازهای بین المللی در فرودگاه مهرآباد صورت می گرفت. فرودگاه مهرآباد در واقع بزرگترین و مهم ترین فرودگاه کشور محسوب می شد. اما در سال 1346 به منظور پاسخگویی به نیازهای رو به افزایش مسافران، گسترش حمل و نقل هوایی، کانال عبور در مسیر اروپا و آسیا و در جهت کسب در آمد بیشتر ایده ی ساخت و احداث فرودگاه بین المللی امام خمینی از سوی سازمان ایکائو مطرح شد.

ایده پردازی و ساخت این فرودگاه به سرعت به جریان افتاد و به هنگام انقلاب جمهوری اسلامی این طرح به صورت کامل متوقف شد. این طرح پس از مدتی سر گرفته شد و مجددا به هنگام وقوع جنگ فرصت برای ساخت آن از دست رفت. سرانجام ساخت فرودگاه بین المللی امام خمینی در سال 1374 توسط شرکتی فرانسوی و چندین شرکت ایرانی مجددا کلید خورد و فاز ابتدایی آن در اردیبهشت سال 1383 افتتاح شد. جالب است بدانید که فازهای دیگر آن همچنان در حال ساخت است.

تاریخچه فرودگاه امام خمینی

این فرودگاه در فضای 13.5 هکتاری واقع شده و جالب است بدانید که سالانه بیش از 8 میلیون مسافر را جابجا می کند! فرودگاه بین المللی امام خمینی بیشتر به پروازهای خارجی اختصاص دارد اما پروازهای داخلی هم در آن صورت می گیرد.

معماری فرودگاه امام خمینی

پل آندرو معمار بزرگ فرانسوی و سازه های فرودگاهی، معمار و طراح فرودگاه امام خمینی است. ساختمان 4 طبقه پایانه مسافری فرودگاه، دارای سقفی کمانی شکل سبک با نمای شیشه ای زیبا می باشد. اما این ساختمان تنها ساختمان موجود در شهر فرودگاه امام خمینی نیست.

براساس طراحی های پل آندرو، این شهر فرودگاهی دارای ساختمان ها و سازه های جانبی دیگری همچون برج مراقبت پرواز، ساختمان پشتیبانی و فنی، ساختمان آتش نشانی، انبارها، اماکن امنیتی، مخابرات، پمپ بنزین و غیره نیز می باشد تا نیاز تمامی مسافران داخلی و خارجی و پرسنل فرودگاهی در آن بر طرف شود. جالب است بدانید که 47 واحد مسکونی نیز داخل شهر فرودگاه امام با زیربنای 5900 متر مربعی در جهت اسکان پرسنل فرودگاه احداث شده است!

معماری فرودگاه امام خمینی

برج مراقبت دارای ارتفاع 56.9 متری میان جاده های شرقی و غربی اسپاین با زیربنای 1100 متر مربعی و اتاق کنترل برج با مساحت 175 متر مربعی در طبقه 11 آن واقع شده است. ساختمان پشتیبانی از پروازها نیز از دیگر سازه های مورد اهمیت فرودگاه امام است که در 4 طبقه با 6800 متر مربع واقع شده و دارای فضاهای آموزشی، اداری، اطلاعاتی، هواشناسی، خدماتی و استقرار مدیریت فرودگاه می باشد.

معماری فرودگاه امام خمینی

معماری فرودگاه امام خمینی

امکانات فرودگاه امام خمینی

فرودگاه بین المللی امام خمینی دارای امکانات استاندارد و قابل توجهی است تا مسافران به هنگام پیش از پرواز دغدغه ای نداشته و با آسودگی منتظر مانده و یا به هنگام ورود به فرودگاه امام خمینی کارهای مربوطه به سرعت انجام گیرد! این فرودگاه دارای اینترنت رایگان، سالن استراحت، غرفه ها و فروشگاه های خرید، کافه و رستوران، صرافی، بانک، اورژانس شبانه روزی و خدمات تشریفات CIP و غیره می باشد که ما به اختصار برخی از این امکانات و خدمات را برای شما معرفی می کنیم :

بهترین مقاصد گردشگری خارجی در تابستان
ادامه مطلب

فروشگاه های خرید

بی شک خرید سوغاتی از مهم ترین کارهاییست که باید پیش از سوار شدن به هواپیما و یا پس از آن انجام دهید! در سالن فرودگاه امام فروشگاه های بسیاری قرار دارد که می توانید در آن ها سوغاتی یا مواد خوراکی همچون انواع آجیل و خشکبار، زعفران، زرشک، صنایع چوبی و صنایع دستی، زیورآلات و سازه های دستی را خریداری نمایید. همچنین وجود فروشگاه های عطر و ادکلن، کیف و کفش، لباس، عینک آفتابی و چمدان و غیره از بهترین و مطرح ترین برندهای خارجی کار شما را تا حد بسیاری راحت می کند!

صرافی

اگر نزدیک به ساعت پرواز هستید و هنوز دغدغه ی تبدیل ارز دارید؛ نگران نباشید! در سالن پروازهای ورودی و خروجی فرودگاه امام خمینی دو صرافی وجود دارد که می توانید برای تبدیل پول و چنج کردن به آن ها مراجعه نمایید.

اینترنت رایگان

تمامی بخش های فرودگاه دارای اینترنت و وای فای رایگان می باشد و در باجه های مستقر فرودگاه می توانید از آنها استفاده کنید.

امکانات فرودگاه امام خمینی

خدمات تشریفات cip

لازم نیست در صف های طولانی چک این و دریافت کارت پرواز قرار بگیرید و کلافه شوید! کافیست تا خدمات تشریفات cip را خریده و در سالن های مخصوص منتظر بمانید، از وای فای رایگان استفاده نموده و در آرامش قهوه ای نوش جان کنید. تمامی کارهای چک این و دریافت کارت پرواز شما توسط کارکنان فرودگاه انجام خواهد گرفت. این خدمات گسترده و لوکس تشریفاتی بیشتر مورد استفاده ی اشخاص سرشناس و معروف می باشد. البته مسافرانی هم وجود دارند که با پرداخت هزینه اقدام به درخواست خدمات cip می کنند. با این خدمات تشریفاتی به هنگام ورود به فرودگاه از شما استقبال شده و پرسنل فرودگاه چمدان ها و تمامی بارهای شما را تحویل گرفته و تمامی کارهای پرواز شما را تا به هنگام سوار شدن به هواپیما انجام می دهند. اگر پرواز شما  با تاخیر انجام شود نگران نباشید؛ سوئیت های لوکس و مجهزی برای اقامت شما در نظر گرفته شده است.

خدمات cip فرودگاه امام خمینی

خدمات cip فرودگاه امام خمینی  خدمات cip فرودگاه امام خمینی

رستوران ها و کافه های فرودگاه امام خمینی

این فرودگاه دارای رستوران ها و کافه های بسیاری است که می توانید در آن ها غذاهایی لذیذ را به هنگام انتظار برای پرواز یا پس از آن نوش جان کنید. کافه های مستقر در این فرودگاه انواع کیک ها، نوشیدنی های سرد و گرم و غیره را برای شما سرو می کنند. رستوران های لوکس فرودگاه بین المللی امام خمینی نیز انواع غذاهای لذیذ ایرانی، ایتالیایی یا بین المللی را برای شما سرو کرده تا نوش جان کنید.

امکانات فرودگاه امام خمینی

هتل فرودگاه امام خمینی

از مهم ترین بخش های فرودگاه مربوط به هتل های فرودگاهی است که در نزدیکی این شهر فرودگاهی قرار گرفته است. این هتل ها بیشتر انتخاب کسانی است که میان پروازهای آن ها یک الی چند روز فاصله افتاده است! هتل نووتل و ایبیس از هتل های فرودگاه امام خمینی هستند که از گروه هتلداری فرانسوی آکور می باشند.

سرعت هواپیماهای مسافرتی و ارتفاع هواپیما از زمین چقدر است؟
ادامه مطلب

رزرو هتل 5 ستاره نووتل

نووتل، هتلی لوکس و مدرن در ضلع جنوبی فرودگاه امام خمینی که با امکانات و خدماتی مناسب پذیرای مسافران می باشد. این هتل 5 ستاره با چندین سالن کنفرانس، همایش و اتاق جلسات بهترین انتخاب برای آن دسته افرادی است که به قصد جلسات کاری و تجاری و یا مراودات تجاری وارد ایران شده اند. در هتل نووتل 300 اتاق وجود دارد که همگی دارای دکوراسیونی لوکس و مجلل می باشند و مجهز به امکاناتی همچون تهویه مطبوع، اینترنت رایگان، سشوار، حمام، تلویزیون و غیره هستند. با رزرو هتل نووتل می توانید اوقاتی خوش را در سالن های استخر، سونا، جکوزی، باشگاه و یا سالن آرایش و زیبایی این مجموعه سپری کنید.

هتل نووتل فرودگاه امام خمینی

هتل نووتل فرودگاه امام خمینی

هتل نووتل فرودگاه امام خمینی

آدرس هتل نووتل : کیلومتر 30 خلیج فارس (جاده تهران-قم) – ضلع جنوبی بلوار اصلی فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) – روبروی ترمینال مسافربری

رزرو هتل 4 ستاره ایبیس

ایبیس هتل دیگر شهر فرودگاهی امام خمینی است که با 4 ستاره اولین هتل فرودگاهی کشور ایران بوده و زیر نظر گروه هتلداری آکور احداث شده است. این هتل 4 ستاره برای مقاصد تجاری بسیار مناسب می باشد. هتل ایبیس با 196 اتاق مجلل و لوکس پذیرای مهمانانی است که می خواهند تجربه ای عالی از اقامت در هتل های فرودگاهی داشته باشند. اتاق های هتل ایبیس دارای اینترنت رایگان، سیستم امنیتی، تلویزیون، تهویه مطبوع و هر آنچه که برای اقامتی خوش مدنظرشماست؛ می باشد. این هتل لوکس استخر، باشگاه تناسب اندام، سالن های ماساژ، سونا و جکوزی را برای شما تدارک دیده تا به هنگام اقامت خود، خاطراتی خوش را در ذهن ثبت نمایید. رستوران ها و کافه های بین المللی و بی نظیر این هتل در هر ساعتی پذیرای شما هستند و غذاهایی لذیذ را برای شما سرو کرده تا نوش جان کنید.

هتل ایبیس فرودگاه امام خمینی

هتل ایبیس فرودگاه امام خمینی

آدرس هتل ایبیس : کیلومتر 30 خلیج فارس (جاده تهان- قم) – ضلع جنوبی بلوار اصلی فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) – روبروی ترمینال مسافربری

ترمینال های فرودگاه امام خمینی (ره)

در حال حاضر این فرودگاه دارای یک ترمینال فعال است. اما با توجه به میزان تقاضا و رفت و آمد در این فرودگاه ترمینال دیگری در مرحله ساخت و یک ترمینال دیگر نیز در مرحله مطالعاتی و ایده پردازی است.

پایانه 1

نخستین پایانه ی امام خمینی (ره) که تنها ترمینال فعال در این فرودگاه می باشد و نام پایانه 1 بر روی آن قرار گرفته است. در این پایانه سالانه بیش از 7 میلیون مسافر و 120 هزار تن بار جابجا می شود.

پایانه سلام

سلام، دومین پایانه فرودگاه بین المللی امام خمینی است که در مرحله ساخت قرار دارد و طبق گفته ها ظرفیت پذیرش 5 میلیون مسافر را خواهد داشت تا فشاری که بر پایانه 1 وارد است را کمتر کند. این ترمینال قرار بود در سال 2016 افتتاح شود ولی مشکلات مالی افتتاح آن را به تعویق انداخت.

ترمینال سلام

پایانه ایران شهر

پایانه ایران شهر در فرودگاه امام در مرحله ایده پردازی و تحقیقات مطالعاتی است و قرار بر آن است که شرکتی هلندی مسئولیت ساخت آن را بر عهده بگیرد. محاسبه های انجام شده نشان می دهد که این ترمینال در صورت ساخت پذیرش 20 میلیون مسافر را در سال خواهد داشت. انتظار می رود با افتتاح این پایانه ظرفیت جابجایی مسافران به طور کلی در فرودگاه به 30 میلیون در سال برسد که رقم چشمگیری است!

آداب و رسوم مردم هند در برگزاری جشن عروسی
ادامه مطلب

شرکت های هواپیمایی فعال در فرودگاه

فرودگاه بین المللی امام خمینی میزبان شرکت های هواپیمایی داخلی و خارجی بسیاری می باشد که پروازهای منظمی در این فرودگاه دارند. ایرلاین های مطرح خارجی همچون لوفتهانزا، هواپیمایی امارات، فلای دبی، قطر ایرویز، ترکیش، تای ایرویز، ایرفرانس و ایرلاین های مطرح داخلی همچون ایران ایر، زاگرس، ماهان، آتا، کاسپین؛ آسمان، قشم ایر، کیش ایر و غیره در این فرودگاه فعالیت دارند.

شرکت های هواپیمایی در فرودگاه امام

موقعیت جغرافیایی فرودگاه

فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) در فاصله 30 کیلومتری از شهر تهران و در جاده تهران- قم قرار گرفته است. این فرودگاه در حوزه اداری و سیاسی شهرستان ری در یک سایت 13.5 هکتاری واقع شده است.

راه های دسترسی به فرودگاه

همانگونه که گفته شد فرودگاه امام خمینی در جاده تهران-قم قرار گرفته، از این رو مسافران روش های مختلفی برای رسیدن به فرودگاه از شهر تهران و سایر نقاط خواهند داشت. این روش ها عبارتند از :

تاکسی

تاکسی مهم ترین وسیله حمل و نقل است که جابجایی مسافران توسط سه شرکت سیر و سفر، تاکسی بیسیم و شرکت تاکسی لوکس در فرودگاه امام خمینی صورت می گیرد. این شرکت ها خودروهای مختلفی را با کرایه های متفاوتی برای جابجایی مسافران در نظر گرفته اند. تاکسی های فرودگاه شامل سمند، فولکس کدی، تویوتا کمری، ون، تویوتا راو فور و غیره می باشند و در صورت رزرو می بایست 12 ساعت زودتر تماس بگیرید. اگر شما در این فرودگاه هستید و قصد دارید به شهر بروید می توانید به باجه های مخصوص تاکسی در خارج از ساختمان فرودگاه مراجعه نموده و درخواست تاکسی بدهید. در صورتی که داخل شهر هستید و می خواهید به فرودگاه برسید می توانید با شماره های 1804، 1828، 1833 که شماره های تاکسی های فرودگاهی می باشند تماس حاصل نموده و درخواست تاکسی بدهید.

تاکسی در فرودگاه امام خمینی

اتوبوس

اتوبوس راه دیگری است که شما می توانید با آن خود را به فرودگاه بین المللی امام خمینی برسانید یا که از فرودگاه خود را به مرکز شهر برسانید. اتوبوس های ویژه فرودگاه درست در مقابل ترمینال شماره 4 فرودگاه مهرآباد شروع به حرکت و رساندن مسافران به فرودگاه امام خمینی می کنند. هر یک ساعت یک بار اتوبوس ها از این مسیر ها راه می افتند. در صورتی هم که بخواهید از فرودگاه خود را به مرکز شهر برسانید نگران نباشید! زیرا اتوبوس های فرودگاه امام جلوی ورودی فرودگاه شما را سوار کرده و در ایستگاه های مترو حرم مطهر، میدان آزادی و ترمینال 4 فرودگاه مهرآباد توقف می کنند.

اتوبوس فرودگاه امام خمینی

مترو

خط شماره 8 متروی تهران نیز شما را از هر مبدا به فرودگاه امام خمینی می رساند. ایستگاه مترو امام خمینی در سال 1396 افتتاح شد و مسافران از آن پس توانستند از این راه برای جابجایی بین شهر و فرودگاه امام استفاده نمایند.

 مترو فرودگاه امام خمینی

 

نظرات کاربران