فرودگاه جدید استانبول

فرودگاه جدید استانبول در ترکیه، فرودگاهی عظیم و مجهز که در فاصله ی ۲۲ مایلی از شمال استانبول واقع شده است و با تکمیل بخش های مختلف آن به مرور، قرار است تا سال ۲۰۲۸ تبدیل به بزرگترین فرودگاه جهان شود! فرودگاه جدید استانبول در حال حاضر ظرفیت جابجایی ۹۰ میلیون مسافر را در سال دارد، ظرفیتی که قرار است تا ۱۰ سال آینده و تا سال ۲۰۲۸ به ۲۰۰ میلیون نفر برسد! فرودگاه جدید استانبول با استاندارهای بین المللی دنیا در تاریخ ۲۹ اکتبر ۲۰۱۸ مصادف با نود و پنجمین سالگرد جمهوری ترکیه افتتاح شد.

فرودگاه جدید استانبول؛ بزرگترین فرودگاه جهان

فرودگاه جدید استانبول؛ بزرگترین فرودگاه جهان

همراه مجله اینترنتی سفرمی سامانه خرید بلیط هواپیما سیستمی و چارتری و رزرو هتل باشید تا فرودگاه جدید استانبول را بیشتر بشناسید.

معرفی فرودگاه جدید استانبول

شرکت آی جی ای (IGA) با سابقه ای طولانی و شگرف در حال ساخت این پروژه ی عظیم می باشد. فرودگاه جدید استانبول در حال حاضر دارای 3 باند فرودگاهی می باشد اما پیش بینی شده است با گذشت زمان تعداد باندهای فرودگاه استانبول به 6 باند برای پروازهای داخلی و خارجی برسد. این فرودگاه بزرگ دارای مساحت 76.5 میلیون مترمربع بوده که در فاصله 34.5 کیلومتری از قلب استانبول واقع شده است. شاید جالب باشد بدانید که فرودگاه جدید استانبول قادر خواهد بود 350 مقصد پروازی را پوشش دهد! این تعداد بسیار چشمگیر قرار است توسط 100 شرکت هواپیمایی داخلی و خارجی صورت پذیرد. بزرگترین فرودگاه دنیا قرار است قاره های مختلف را بهم وصل نموده و فاصله ها را کم کند. تا بحال این فرودگاه عظیم مبلغ سنگینی حدود 12 میلیارد دلار هزینه داشته که نشان دهنده میزان اهمیت و سرمایه گذاری بر روی آن می باشد تا تبدیل به بزرگترین فرودگاه جهان شود.

فرودگاه جدید استانبول؛ بزرگترین فرودگاه جهان

تا پیش از این تمامی پروازها در ترکیه از فرودگاه آتاترک و فرودگاه صبیحه گوکچن انجام می شد اما طبق سخنرانی رئیس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان، زمانی که فرودگاه جدید استانبول شروع به کار کند، همه ی پروازها از فرودگاه آتاترک برداشته شده و به فرودگاه جدید استانبول منتقل می شود و فرودگاه آتاتورک با تغییر کاربری به پارکی به نام باغ مردم تبدیل خواهد شد. در حال حاضر قرار است تا دو ماه اول کار فرودگاه، تعداد کمی پرواز بین ترکیه، آذربایجان و قبرس به این فرودگاه منتقل شود.

فرودگاه جدید استانبول؛ بزرگترین فرودگاه جهان

معماری فرودگاه جدید استانبول

شرکت سازنده ی فرودگاه جدید استانبول در طول ۴ سال توانست فاز اول معماری این فرودگاه را تکمیل نماید. البته مابقی نماهای فرودگاه جدید استانبول قرار است در فازهای بعدی و به مرور تکمیل شود. نمای داخلی و خارجی فرودگاه تلفیقی از معماری سنتی و مدرن بوده و با زیبایی تمام نگاه ها را به سمت خود خیره می کند. سقف بزرگ و مرتفع ترمینال نیز از بدو ورود بیانگر ابهت و عظمت این فرودگاه می باشد. در طراحی سقف فرودگاه از سبک معمار سنان در دوره عثمانی الگو برداری شده است.

فرودگاه جدید استانبول؛ بزرگترین فرودگاه جهان

جالب است بدانید که فرودگاه جدید استانبول با طراحی برج کنترل ترافیک برگرفته از طرح و نقش های ترک و اسلامی، برنده جایزه معماری بین المللی در سال ۲۰۱۶ شده است. ساختمان ترمینال، سیستم ارتباطی و آب و هوایی و ساختمان های تاسیسات دارای معماری منحصر به فرد و نشان دهنده ی سبک مساجد و حمام های استانبول می باشند. در تمامی فرودگاه به طور ماهرانه ای از نماد های سنتی و قدیمی استانبول و ترکیه استفاده شده است.

فرودگاه جدید استانبول؛ بزرگترین فرودگاه جهان

امکانات و ویژگی های فرودگاه جدید استانبول

وجود بیش از ۹ هزار دوربین امنیتی و حسگر در فرودگاه نشان دهنده ی میزان اهمیت این فرودگاه می باشد. از دیگر امکانات پیشرفته ی فرودگاه جدید استانبول می توان به زیرساخت های مربوط به تشخیص پلاک خودرو و تشخیص چهره دانست که در فرودگاه های کمی این امکانات وجود دارند!

هتلی مجلل و بزرگ با ۴۵۱ اتاق نیز در این فرودگاه قرار گرفته که با اتاق هایی مدرن و زیبا میزبان میهمانان می باشد تا اقامتی بی نظیر را تجربه نمایند.

فرودگاه جدید استانبول؛ بزرگترین فرودگاه جهان

در صورتی که می خواهید به شهر زیبای استانبول سفر کنید می توانید برای خرید بلیط هواپیما تهران به استانبول و رزرو هتل استانبول به سایت رزرواسیون آنلاین سفرمی مراجعه نمایید. همچنین همراه مجله اینترنتی سفرمی باشید و اطلاعات گردشگری خود را در رابطه با شهرها و کشورهای مختلف، جاذبه های گردشگری، مراکز خرید، رستوران ها و هر آنچه که در دنیای گردشگری می گذرد تکمیل نموده تا با آگاهی کامل سفری بی نظیر را تجربه نمایید.

فرودگاه جدید استانبول؛ بزرگترین فرودگاه جهان
(۸۰.۷۱%) ۴ امتیاز از ۲۸ رای


33.3KFollowers
26Followers
2.3KPosts
1KComments
28Followers
Follows
8.7KSubscribers
Subscribe