گردشگری ایران - گردشگری شیراز - تپه پوستچی

شیراز ۶۵۰۰ ساله شد

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵

شیراز ۶۵۰۰ ساله شد


به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، دکتر علیرضا سرداری سرپرست کاوش در تپه پوستچی از سوی پژوهشکده باستانشاسی گفت: کاوش های باستان شناسی در تپه پوستچی منجر به کشف و شناسایی آثار و شواهدی از دوره های پیش از تاریخ و تاریخی منطقه شده است. 

وی افزود: این محوطه فرهنگی- تاریخی به مساحت۱۲ هکتار در کنار بلوار رحمت شهر شیراز قرار گرفته که وسعتی بیش از این داشته ولی متأسفانه بر اثر ساخت و سازهای مسکونی در سال های اخیر، حدود نیمی از آن تخریب و نابود شده است.

سرداری با بیان اینکه شواهد اولیه حاصل از بررسی ها و کاوش های باستان شناسی، نشان دهنده وجود لایه های فرهنگی از هزاره پنجم پیش از میلاد، دوران آغاز تاریخی و تاریخی (اشکانی) است، گفت: این شواهد تاریخ شکل گیری شهر شیراز را به ۶ هزار و ۵۰۰ سال پیش می رساند و احتمالا تپه پوستچی یکی از بزرگترین استقرارهای کم نظیر در استان فارس است. 

سرداری سرپرست کاوش در تپه پوستچی گفت: یافته های این کاوش، شامل قطعات سفال های منقوش و ساده، مهره ها، ابزارهای سنگی و آثار معماری است که علاوه بر شناخت فرهنگ های قدیم در دشت شیراز، نحوه تعاملات و تبادلات اقتصادی و تجاری منطقه را در محدوده ای گسترده تر تا دره رود کر و دشت های دیگر استان فارس نیز روشن می کند. 

برنامه کاوش تپه پوستچی براساس توافق پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و دانشگاه هنر شیراز به سرپرستی مشترک دکتر علیرضا سرداری از پژوهشکده باستان شناسی و دکتر حسنعلی عرب از دانشگاه شیراز انجام می شود.

بلندترین سرسره جهان در لندن افتتاح می‌شود
ادامه مطلب

نظرات کاربران