هواپیما های مسافربری

سرعت هواپیماهای مسافرتی و ارتفاع هواپیما از زمین چقدر است؟

کل : 11

میانگین : 4.27

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۱۲ تیر ۱۳۹۷

سرعت هواپیماهای مسافرتی و ارتفاع پروازی

پرواز کردن از گذشته یکی از رؤیاهای بشر بوده و با این که در حال حاضر این امکان به صورت گسترده و ایمن برای ما فراهم شده، هنوز هم موضوع شگفت انگیزی ست و در هر پرواز هواپیما های مسافربری پرسش های بسیاری در ذهنمان ایجاد می شود که گاهی نگرانمان می کند.

الان در چه ارتفاع و سرعتی هستیم و اگر سقوط کنیم چه اتفاقی می افتد؟ پرسشی ست که احتمالاً در حین پرواز بارها و بارها و از خود می پرسیم.

اگر دوست دارید به پاسخ این پرسش برسید، بهترین راه مطالعه ی این مطلب است. پس با سفرمی همراه باشید.

 سرعت هواپیمای مسافرتی

ارتفاع پرواز برای هواپیماهای مسافربری چگونه تعیین می شود؟

بدیهی ست که هواپیما های مسافربری در ارتفاع بالاتری از جنگنده ها و هلیکوپتر ها پرواز می کنند، زیرا نیازی نیست به هدف روی زمین نزدیک باشند؛ اما حد مجاز این ارتفاع چیست و چرا پرواز در ارتفاع های بالا راحت تر است؟

برای پاسخ به این پرسش ابتدا باید بدانیم که هواپیما های مسافربری در چه ارتفاعی پرواز می کنند. هواپیما های مسافربری معمولاً در ارتفاعی بین 25000 تا 30000 پا پرواز می کنند و این ارتفاع ممکن است در شرایط اضطراری کم تر یا بیش تر شود.

این ارتفاع بر اساس پارامترهای بسیاری به صورت استاندارد انتخاب شده است که در ادامه به آن ها می پردازیم:

1- موانع بر روی کره ی زمین به دو دسته تقسیم می شوند: موانع طبیعی و موانع انسانی

موانع طبیعی شامل کوه ها و موانع انسانی شامل سازه های بشر مانند ساختمان های بلند یا دکل ها هستند. به صورت استاندارد همه ی هواپیما ها باید 600 متر بالاتر از بلندترین مانعی که در محدوده ی پرواز وجود دارد، قرار بگیرند؛ بنابراین این ارتفاع از لحاظ عدم وجود مانع کاملاً قابل اطمینان است.

شهر کلن آلمان چهارمین شهر پرجمعیت آلمان!
ادامه مطلب

ارتفاع هواپیماهای مسافربری

2- هر چه ارتفاع هواپیما بیش تر باشد پرواز راحت تری را تجربه می کنیم. این پدیده به چهار علت اتفاق می افتد:

– در ارتفاع های بیش تر نیروی گرانش کم تر می شود بنابراین وزن هواپیما کم تر می شود. این کم شدن وزن مصرف سوخت را بهینه تر می کند و در زبان ساده تر فشار کم تری به هواپیما وارد می شود، بنابراین راحت تر پرواز می کند.

– در ارتفاع بالاتر غلظت اکسیژن هوا کم تر می شود بنابراین سوخت در هواپیما به صورت افراطی مصرف نمی شود و در مصرف آن صرفه جویی می شود. البته باید توجه داشت در صورتی که ارتفاع بیش از حد باشد. تقریباً اکسیژنی برای سوختن وجود ندارد و این اتفاق قطعاً دردسرهای بیش تری را از مصرف افراطی سوخت ایجاد می کند.

– در ارتفاع های بالا خبری از ترافیک های هوایی نیست؛ بنابراین در مدت زمان کوتاه تری به مقصد می رسیم و همین عامل نیز به نوبه ی خود باعث صرفه جویی در زمان و انرژی می شود.

– هر چه در ارتفاع بالاتری پرواز کنیم در صورت بروز مشکلاتی مانند از کار افتادن موتور هواپیما، فرصت بیش تری برای فرود اضطراری داریم و به همین علت شانس زنده ماندن بسیار بیش تر است.

در پایان ذکر این نکته ضروری ست که هواپیما های مسافربری باید در ارتفاعی پرواز کنند که بتوانند به راحتی امواج رادیویی را دریافت کنند و تحت نظارت دائمی برج مراقبت باشند.

سرعت هواپیما های مسافربری چگونه تعیین می شود؟

سرعت هواپیما ها بر اساس پارامترهایی مانند کارکرد هواپیما، مصرف بهینه ی سوخت، منطقه ی پروازی و… تعین می شود که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

آشنایی با موزه آنتالیا، یک میراث فرهنگی منحصر به فرد
ادامه مطلب

در ابتدا باید بیان کنیم که سرعت هواپیماها بر اساس عدد ماخ بیان می شوند که عبارت است از نسبت سرعت یک جسم در یک سیال به سرعت صوت در همان سیال؛ بنابراین بدیهی ست که این عدد کاملاً وابسته به سرعت صوت است.

بگذارید یک مثال ساده را باهم بررسی کنیم: وقتی می گوییم سرعت هواپیما 0.7 ماخ است یعنی سرعت 70 درصد سرعت صوت است.

هواپیما های مسافربری باید در سرعت هایی کمتر از صوت پرواز کنند زیرا در غیر این صورت ممکن است خسارات جبران ناپذیری به سیستم های الکترونیکی و بدنه ی آن ها وارد شود.

از آن جایی که عدد ماخ به سرعت صوت و سرعت صوت نیز به دما وابسته است بنابراین در دماهای مختلف عدد ماخ و سرعت مجاز برای پرواز تغییر می شود.

به صورت کلی هواپیماها در ارتفاع استاندارد 25000 تا 30000 پایی با سرعتی بین 0.8 تا 0.9 ماخ پرواز می کنند که با توجه به درجه حرارت محیط تغییر می کند. این سرعت در واقع حداکثر سرعتی است که توسط برج مراقبت محاسبه شده و در اختیار خلبان قرار گرفته است. خلبان در طول پرواز می تواند با سرعت های متفاوتی در این محدوده پرواز کند.

هواپیمای مسافربری

خلاصه

یکی از چالش های پرواز تعیین سرعت و ارتفاع مناسب پروازی ست. سرعت و ارتفاعی که علاوه بر ایمن بودن، بهینه باشد و هزینه های کم تری را روی دست شرکت های هواپیمایی بگذارد. بنابراین محدوده های استانداردی بر اساس شرایط هواپیماها و مناطق پروازی تعیین شده است که پیروی از آن ها می تواند تجربه ی لذت بخشی برای مسافران و شرکت های هواپیمایی باشد.

باغ چهلستون اصفهان
ادامه مطلب

در این مطلب از سفرمی سعی کردیم به پرسش هایی در زمینه ی سرعت هواپیما های مسافرتی و ارتفاع پروازی بپردازیم. امیدواریم در سفرهای بعدی نگران آن ها نباشید و از پرواز لذت بیش تری ببرید.

نظرات کاربران