آبشار-آفریقا-زامبیا-گردشگری آفریقا-بلندترین آبشار-زیبانرین آبشار

شنا در بالای آبشار ویکتوریا، زامبیا

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۳ خرداد ۱۳۹۵

استخر دویل(شیطانی) که تنها از طریق جزیره ای بر بالای بزرگترین آبشار آفریقا قابل دسترس است، تجربه ای هیجان آور برای جستجوگران هیجان و ماجراجویان است. زمانیکه کاشف اسکاتلندی، دیوید لیویینگستون، برای نخستین بار در سال ۱۸۵۵ آبشار ویکتوریا را دید، آن را اینطور توصیف کرد: اینجا فوق العاده ترین منظره ای است که در آفریقا دیده ام … چشم اندازهای آن بقدری زیبا و دوست داشتنی هستند که احتمالا فرشتگان در حال پرواز در آسمان نیز محسور آن می شوند – این نظر او مربوط به جزیره ای در وسط رودخانه زامبزی در بالای آبشار۳۳۸ فوتی است. بر اساس نوشته های او دورتادورش آبهایی بودند که در نتیجه انبوهی از ورق های سفید-برف ستاره ی دنباله دار مانند در یک مسیر در جوش و خروش بوده و هر کدام از آنها پشت سر خود اشعه هایی از کف را برجای می گذارند .

۱۵۰ سال بعد، بخش کوچک و توسعه نیافته ای از جزیره که به احترام کاشف آن لیوینگستون نامیده شد توسط تونگابزی ها اداره می شود، تانگابزی ها لژهای خانوادگی باشکوه وکاهگلی هستند که بر روی درختان آبنوس ساخته شده اند؛ این خانه های درختی استثنایی هستند. در بیشتر وقت سال جزیره بدلیل سطح بالا و قدرت بیش از حد جریان آب غیرقابل دسترس اند. اما زمانیکه در ماههای آگوست تا ژانویه سطح آب در پایین ترین حد خود قرار دارد، تانگابازی می تواند میزبان ۱۲ نفر از گردشگرانی باشد که برای دیدن بزرگترین آبشار آن هم از چشم اندازی که لوینگستون آن را دیده است و نیز شنا در استخر شیطانی درست در بالای آبشار، با قایق به این جزیره می آیند.

در حالیکه شنا در لبه ی شکافی که بر بالای آن ۴۵۰٫۰۰۰ فوت مربع آب در هر ثانیه در جریان است، نوعی خودکشی بنظر می رسد ولی در واقع یک دیواره ی صخره ای طبیعی در استخر شیطان از افتادن شناگران به پایین جریان شدید جلوگیری می کند. رفتن به لبه از طریق جزیره کار چندان دشواری نیست. شناگران به آرامی به سمت لبه ی صخره ای می پرند و می توانند لبه آن را نگه دارند و یا می توانند بر روی آن بنشینند و به سمت عقب به سیل عظیمی از آبهایی نگاه بیاندازند که به سمت پایین به طرف آنها می آیند و این در حالیست که یک راهنما به پای آنها متصل شده است.

مشاهده آبشار از هر زاویه ای هیجان آور است- ارتفاع ورقه آب در این آبشار دو برابر آبشار نیاگارا و سه برابر ایگااوزو و پهنای آن ۵۰۶۰۰ فوت است. اما چشم انداز استخر شیطان بی نظیر است؛ نه تنها می توانید آبهای در حال جوش و خروش در اطراف خود را ببینید بلکه می توانید صدای آن را شنیده و احساسش کنید.

البته نشستن روی لبه ی هرآبشاری خطرناک است و برخی از راهنماهای سازمانهای دیگر که گردشگران را برای شنا در سایر استخرها هدایت می کردند در حین انجام این کار جان خود را از دست داده اند. اما در استخر شیطان، راهنماهای تونگابزی نسبت به مسائل امنیتی فوق العاده آگاه بوده و طناب های نجات با خود حمل می کنند و دقیقا به گردشگران کارهای مجاز و غیرمجاز(برای مثال ایستادن در این نقطه مجاز نیست) را خاطرنشان می سازند. این گردش برای افراد کم تحمل چندان مناسب نیست بلکه برای افرادی خوب است که بدنبال هیجان و تجربه گردش در یکی از هفت عجایب طبیعی دنیا و لذت از جوش و خروش در جریان در قلب آن هستند.

http://credit-n.ru/zaymyi-next.html

نظرات کاربران

  1. افشار says:

    واااای خدای من . اینجا فوق العاده است .