باغهای شیراز- بهار نارنج- شکه فه های بهار نارنج -بهار شیراز

زیبایی باغ‌های شیراز در بهار همراه با شکفتن بهار نارنج

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: پنجشنبه, ۹ اردیبهشت ۱۳۹۵
 بسیاری از ما برای دیدن اماکن تاریخی بی‌نظیر به شیراز سفر می‌کنیم، اما شیراز در ماه‌های فروردین و اردیبهشت جاذبه دیگری نیز دارد که سفرمی توصیه می‌کند تا دیر نشده سری به شیراز بزنید. همان طور که می‌دانید، شهر شیراز مملو از درختان مرکبات و به ویژه نارنج است و با شروع فصل بهار و باز شدن شکوفه‌های بهار نارنج تمام فضای شهر پر می‌شود از رایحه خوش شکوفه، گویی که به تمام شهر عطر زده باشند. برای توصیف زیبایی‌‌های بهار شیراز بسیار باید گفت و نوشت. شاید باید از کوچه ‌‌کوچه کنونی این شهر و دالان دالان عمارت‌‌ها و باغات قدیم و خاطرات گذشته اما بجا مانده این شهر نقل کرد. باید سری به خانه زینت الملوک زد و ترکیب زیبای طبیعت و معماری سنتی را مشاهده کرد.

  باغ جهان نما کهن‌‌ترین باغ شیراز است که در منطقه ویژه‌ای از شیراز و در میان آرامگاه حافظ، هفت‌‌تنان، دروازه قرآن، خواجوی کرمانی، بابا کوهی و باغ ملی جای دارد و مملو از درختان نارنج است که در فصل بهار با شکوفه‌هایشان و در پاییز با میوه‌های زیبایشان جلوه ویژه‌ای به این باغ می‌دهند.

باغ دلگشا یکی دیگر از باغ‌‌های تاریخی شیراز است و در ناحیه آرامگاه سعدی قرار دارد. مساحت این باغ ۵/۷ هکتار و سراسر آن را درختان نارنج و اندکی پرتقال فرا گرفته است. این درختان از میانه‌‌های فروردین تا میانه‌‌های اردیبهشت به بار می‌‌نشینند و شکوفه‌‌های سفید و زیبای آن‌ها بوی خوش دل‌‌انگیزی را در هوا می‌‌پراکنند.

باغ ارم در شمال غربی شهر شیراز از دوره قاجاریه باقی‌‌مانده است. این باغ در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. در سمت جنوب باغ مذکور رودخانه خشک شیراز از شرق به غرب امتداد دارد. وسعت باغ بیش از سه هکتار و از درختان مرکبات و سرو پوشیده شده است. جالب‌ترین قسمت باغ خیابانی است که از شرق به غرب در وسط باغ احداث و در دو طرف آن درختان سرو کاشته‌اند و زیبایی خاصی دارد. در میان درختان سرو این خیابان سرو بلند قامتی است که از دور جلب توجه می‌کند و به علت توازنش آن را سروناز می‌خوانند. نظیر سرو مذکور در سایر باغ‌های شیراز دیده نمی‌‌شود. صحن باغ را درختان زینتی و سرو و نارنج و انواع گل‌های تزیینی پوشانیده و تزیین کرده است.

  باغ دیگر مشهور این شهر باغ قوام است که امروزه به دلیل وفور درختان نارنج در آن نارنجستان قوام هم نامیده می‌‌شود. این باغ در قسمت شرقی انتهای خیابان لطفعلی خان زند واقع است. باغ قوام و عمارت آن از جمله زیباترین و ارزشمندترین آثار دوره قاجاریه محسوب می‌شود. احداث باغ و مجموعه بناهای آن به وسیله علی محمد خان قوام الملک آغاز شده و در سال ۱۳۰۰ قمری به وسیله فرزند وی محمدرضا خان قوام الملک تکمیل شده است.

نظرات کاربران