تاریخچه ی پیدایش بلیط هواپیما -خرید انلاین بلیط-خرید بلیط هواپیما- گردشگری - بلیط هواپیما - تاریخچه بلیط هواپیما - صنعت هواپیمایی

تاریخچه پیدایش بلیط هواپیما

کل : 1

میانگین : 5

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵
تاریخچه پیدایش بلیط هواپیما با آغاز فعالیت صنعت هواپیمایی هم‌زمان است. استفاده از بلیط‌های هواپیما زمانی مرسوم شد که نخستین پروازهای مسافربری در سال ۱۹۰۹ میلادی فعالیت خود را شروع کردند.

کاربرد اصلی بلیط هواپیما برای تأیید مجوز سوار شدن مسافر به هواپیما و پرداخت هزینه است. مسافران برای سفر با هواپیما بلیط خود را تلفنی رزور می‌کردند و بلیط از طریق پست برای آن‌ها ارسال می‌شد. پیش از اینترنت، بلیط هواپیما شامل یک سری طولانی از کپن‌های کاغذی بود که هر بخش از سفر به تفصیل در آن شرح داده می‌شد.

در دهه ۱۹۳۰ پس از این‌‌که شرکت‌های هواپیمایی با ایجاد استانداردی مشترک برای تمام بلیط‌ها در کنوانسیون ورشو موافقت کردند، بلیط هواپیما توسط همه شرکت‌های هواپیمایی به رسمیت شناخته شده و پس از آن به عموم معرفی شد. 

در دهه ۱۹۴۰ هواپیمایی‌ها برای فروش بلیط به مشتریان دائمی خود از آن‌ها پیش پرداخت می‌گرفتند و سندی به آن‌ها ارائه می‌کردند. هر برگه که در دفترچه مسافر ضمیمه می‌شد، ارزش مبلغی خاص داشت. وقتی مسافر بلیطی خریداری می‌کرد، فروشنده یکی از برگه‌ها را از دفترچه مختص آن مسافر جدا می‌کرد و زمانی که کل دفترچه تمام می‌شد، مبلغ پیش پرداخت مسافر نیز به اتمام می‌رسید. پس از آن بود که خطوط هواپیمایی امریکن ایرلاینز نیز برای سرعت بخشیدن به فرآیند نوشتن بلیط، استفاده از کاغذهای کاربن را آغاز کردند.

سیستم رزرواسیون زمانی آغاز شد که امریکن ایرلاینز به سیستمی نیاز پیدا کرد که دسترسی به موقع به جزییات پرواز، یکپارچه‌سازی و اتوماسیون فرآیند رزرو و فروش بلیط را در تمام دفاتر فروش فراهم می‌سازد.


ظهور سیستم‌های رزرو پیشرفته کامپیوتری قابلیت پیاده‌سازی آسان تجزیه و تحلیل هزینه سود را بر ساختارهای قیمت‌گذاری متفاوت، برای خطوط هواپیمایی فراهم ساخت که به ایجاد تمایز در قیمت‌های برخی از پروازها منجر شد. 

گام بعدی توسعه در صنعت هواپیمایی، ایجاد کارت پرواز اتوماسیون شده برای مسافران بود. این کارت پرواز نوار مغناطیسی داشت که توسط رایانه قابلیت خوانده شدن داشت. 

مسافران پروازهای خود را به صورت آنلاین انتخاب می‌کردند و هزینه آن را می‌پرداختند و سپس رسید تأیید به ایمیل آدرس آن‌ها ارسال یا روی وب سایت نمایش داده می‌شد. مسافر از بلیط الکترونیکی پرینت می‌گرفت و به فرودگاه می‌آورد. بلیط هواپیما اغلب به منظور دریافت کارت پرواز استفاده می‌شد. سپس به همراه کارت پرواز و بلیط پیوست شده، به مسافر اجازه سوار شدن در هواپیما داده می‌شد. در صورتی که مسافر بلیط الکترونیکی خود را فراموش می‌کرد، فرودگاه با جست‌وجوی مشخصات رزرواسیون مسافر در رایانه به بلیط وی دسترسی پیدا می‌کرد. 

در سال ۲۰۰۸، یاتا اعلام کرد خطوط هواپیمایی که عضو یاتا هستند، از یکم ماه ژوئن اجازه صدور بلیط‌های کاغذی را ندارند.

در سال ۲۰۰۷، حدود ۸۰۰ میلیون امریکایی از طریق هوایی سفر کرده‌اند که این تعداد نشان‌دهنده افزایش تقریبی ۵۰ میلیونی تعداد مسافران از سال ۲۰۰۶ و افزایش ۱۵۰ میلیونی از سال ۲۰۰۰ است و انتظار می‌رود تعداد مسافران امریکایی که از طریق هوایی سفر می‌کنند تا پایان ۲۰۱۶ به یک میلیارد برسد.

نظرات کاربران